Köpeklerin Kum Kabı Kullanarak Tuvaletini Yapması

Evet, köpeğe özel bir kum kabı kullanıldığı, kap doğru yerde bulunduğu ve köpeğinizi eğitmek için bir komut kullandığınız takdirde bir köpeğin kum kabına tuvaletini yapması mümkündür.
Köpeklerin Kum Kabı Kullanarak Tuvaletini Yapması

Son Güncelleme: 26 Mart, 2019

Her ne kadar birçok köpek sahibi evcil hayvanlarını gerçekten sevseler de, günde birkaç kez onları dışarı çıkarmanın ne kadar sinir bozucu olduğunun farkına varırlar ve köpeklerinin tıpkı kediler gibi kum kabına tuvaletlerini yapıp yapamayacaklarını merak eder. Köpeklerin kum kabı kullanmasının mümkün olup olmadığını bilmek ister misiniz?

Köpeklerin kum kabı kullanarak tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri mümkün müdür?

Evet öyle. Köpekleri eğitmek kedilerden daha kolaydır. Köpekler, onlara öğretmek istediğiniz hemen hemen her şeyi öğrenebilirler. Bu nedenle, köpekleri kum kabı kullanarak tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için eğitmek, köpeğinize öğreteceğiniz bir sonraki şey olabilir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Bir kum kabı satın alın

İlk adım, köpeğiniz için dayanıklı bir malzemeden yapılmış yeterince büyük bir kum kabı satın almak olacaktır. Çok yüksek olmaması gerektiğini aklınızda bulundurun; çünkü köpekler tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra toprağı çizme alışkanlığına sahiptirler.

Eğer çok derin bir çöp kutusu seçtiyseniz ve içine çok fazla kum koyarsanız, köpeğiniz kesinlikle ortalığı berbat edecektir. Öte yandan, eğer kum kabı tam olarak doğru yükseklikte ise, evcil hayvanınız içinde hareket edebilmesi için daha fazla özgürlüğe sahip olacak ve bacaklarını geriye doğru gerdikleri zaman incinmeyeceklerdir.

Köpek kumu satın alın

Topaklar daha büyük ve daha emici olduğu için köpek kumu, kedi kumundan daha farklıdır. Farklı şekiller ve malzemeler seçebilirsiniz. Sadece asla kedi kumu satın almamanız gerektiğini unutmayın; çünkü kedi kumunda evcil hayvanınızın rahatsız edici bulabileceği kokular vardır.

Köpeğinizin kum kabını her doldurduğunuzda kabın alt kısmına karbonat koymak, kötü kokuların oluşmasını önlemek için harika bir yoldur. Farkı kesinlikle fark edeceksiniz!

Kum kabını doğru yere koyun

Köpeklerin kum kabı evcil hayvanınızın çok zaman harcadığı; ancak çok fazla görünür bir alanda olmayan bir yerde bulunmalıdır. İster inanın ister inanmayın, köpekler çekingendir ve tuvalet ihtiyaçlarını giderirken onlara bakan insanları sevmez.

Ayrıca, bu kabı kesinlikle hayvanın mama ve suyunun olduğu yerin yanına koymamanız gerektiğini söylemeye gerek yoktur; çünkü bu şekilde köpekler kum kabını asla kullanmazlar. Bir şeyi diğerinden gerçekten çok iyi ayırt ederler.

Onlara bir komut öğretin

Evcil hayvanınızın kum kabını kullanması için ona bir komut vermeniz gerekir. Köpeğinizi içine yerleştirin ve “Kum kabı!” ya da “Hadi yap!” gibi ne yapmalarını istediğinizi söyleyen kısa bir komut seçin.

Köpeğinizi kum kabına bırakıp birkaç saniye bekleyin. Sonra hayvanı çıkarın ve tekrar içeri koyun. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra, köpeğinizin kum kabının içine kendiliğinden girmesini sağlayın. Bu kabın, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için güvenli bir yer olduğunu görmelerini sağlayın.

Onları cezalandırmayın

Köpeğinizin, kum kabının ilk başta ne için kullanıldığını anlamaması normaldir; bu yüzden muhtemelen tuvaletlerini  dışarıya yapmaya devam ederler. Bu durumda köpeğinizi cezalandırmayın. Bunun yerine biraz daha sabırlı olun ve her zaman köpeğinizle nazik bir şekilde konuşun.

köpeklerde tuvalet eğitimi

Eğer köpeğiniz bu kabın dışına çişini yaparsa, burayı bir gazete ile temizleyin ve ardından gazeteyi kum kabının içine koyun. Köpeğiniz bir dahaki sefere tuvalete gitmesi gerektiği zaman, bu koku onu çekecek ve muhtemelen tuvaletini yapmak için kum kabını kullanacaktır.

Onları yakından izleyin

Eğer evcil hayvanınız belirli bir zamanda yemeğini yiyorsa, büyük olasılıkla her zaman aynı saatlerde tuvalete gitmesi gerekecektir. Köpeğinizin tuvalete gitmesi gerektiğinin farkına vardığınız zaman, hayvanın kum kabını kullanması için ona öğrettiğiniz komutu dile getirin.

Bu şekilde, kum kabının bu amaç için  olduğunu daha kolay öğrenirler. Köpekler iyi bir ilişkisel hafızaya sahiptir. Böylece, evcil hayvanınız kum kabının ne için olduğunu hatırlayabilecek ve ihtiyaç duyduğu zaman kullanabilecektir.

Olumlu pekiştirme kullanın

Köpeğinize kum kabını her kullandığında bir ödül maması verin; çünkü bu ödül, köpeğin kum kabını her zaman kullanması için onu teşvik eder. Evcil hayvanınızı cesaretlendirecek bir şeyden daha iyisi yoktur.

Artık bir köpeğin bir kum kabı içinde tuvalet ihtiyacını gidermesinin mümkün olduğunu görüyorsunuz. Hepsinden en iyi yanı ise, onları eğitmek için yalnızca basit bir komuta ihtiyacınız olacak olmasıdır. Sadece sabırlı olun ve hepsinden önemlisi, onları sevgi ile eğitin ve daima olumlu pekiştirme kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco.

  • Hiby, E. F., Rooney, N. J., & Bradshaw, J. W. S. (2004). Dog training methods: Their use, effectiveness and interaction with behaviour and welfare. Animal Welfare.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.