Evde İki Köpek Olmasının Faydaları

Birlikte oynayabilecekleri gerçeğinin yanı sıra, evde iki köpeğe sahip olmak, bazı köpeklerde normal olarak görülen ayırma kaygısı yaşamalarını önlemeye yardımcı olacaktır.
Evde İki Köpek Olmasının Faydaları

Son Güncelleme: 05 Ocak, 2019

Evde iki köpek olduğu zaman çok fazla emek vermeniz ve zaman harcamanız gerekeceğini, köpeklerin çok fazla alana ihtiyaç duyacaklarını ya da mama için harcayacağınız paranın bütçenizi aşacağını düşünebilirsiniz. 

Ancak evde iki köpek olması size düşündüğünüzden çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Bu makalede bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Detaylar için bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

Bir Evde İki Köpek Mi?

Zaten bir evcil hayvanınız varsa ve ikinci bir hayvanı evlat edinmeyi düşünüyorsanız, o zaman iyice düşünün. Belki de, yalnızca ikisine birden bakabilmek için iki katı kadar “probleminiz” ya da masrafınız olduğunu gözlerinizin önüne getirmiş olabilirsiniz.

Eğer ikinci bir evcil hayvanınız olursa, işe gittiğiniz zaman köpeğiniz muhtemelen daha iyi hissedecektir; çünkü yalnız kalmayacaktır. Neden yeni bir arkadaş edinmek için bir barınağa gidip bakmayı denemiyorsunuz?

Elbette ki işler biraz karışabilir; ancak düşündüğünüz gibi “iki katı” büyüklükte bir işiniz de olmaz.  Ayrıca, eğer köpeklerinizin mamasını toplu olarak almayı düşünürseniz, evde iki köpek bulundurmak tasarruf etmenize de yardımcı olabilir.  Birden fazla evcil hayvanla yaşamanın bazı faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Sürekli Olarak Size Eşlik Eden Arkadaşlarınız Olur

Evcil hayvanlar ailelerini koşulsuz olarak seven harika arkadaşlardır; buna hiç şüphe yoktur. Fakat bazı zamanlar, onlar da yorulur ve sizinle oynamak istemeyebilirler. Ancak bir yerine evde iki köpek varsa durum bu şekilde olmayacaktır.

Belki de köpeklerden biri bir köşede öğle uykusu çekerken, bir diğeri ise siz koltukta otururken ayak ucunuza uzanıp yatabilir. Demek istediğimiz; böylece hiçbir zaman kendinizi yalnız hissetmezsiniz!

iki köpeğe sahip olmak
2. Egzersiz Yapmak

Bir köpeği parka götürmek ya da evin etrafında dolaştırmak egzersiz yapmanız için yeterlidir. Fakat iki evcil hayvanınız olduğu zaman neler olabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Muhtemelen bir tanesi diğerinden daha hızlı koşacaktır ve sizin normal hızınızdan daha hızlı yürümenize sebep olacaktır. Eğer spor salonuna gitmiyorsanız ya da egzersiz yapmak için fazla tembelseniz, bu durum sizin için mükemmel bir fırsata dönüşmüş olacaktır.

3. Köpekler de Çok Mutlu Olacaktır

Köpeklerde, özellikle de Cocker Spaniel gibi cinslerde en yaygın olarak görülen davranış problemleri ayrılık anksiyetesidir. Uzun süre yalnız kalmak köpeğinizin depresyona girmesine, bir şeyleri kırmasına, her yere çişini yapmasına ya da agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir.

Evde iki köpek varsa bu gibi durumlar gerçekleşmez. Eğlenceli ve biraz da tuhaf bazı davranışları birlikte yapmak için “takım olabilecekleri” doğru olsa da, birlikte olmaktan o kadar  mutlu olacaklardır ki; mobilyayı ısırmak ya da çoraplarınızı çalmak için zamanları olmayacaktır.

Buna ek olarak, gün boyu komşularınızdan köpeğinizin havladığına, uluduğuna ya da ağladığına dair şikayetler almazsınız. Beraber yaşayan iki evcil hayvan fantastik bir ikili olur.

Çünkü her zaman yan yana olacaklar, birbirlerini kışın sıcak tutacaklardır. Hem de biri hastalığında diğeri hasta olan arkadaşıyla ilgilenecek, üzerine düşecek ve onu şımartacaktır.

4. Toptan Eşya Fiyatları Daha Uygun Olacaktır

İkinci bir evcil hayvanı evlat edinmek söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey ise bütçeniz olacaktır. Aslına bakarsanız, iki hayvana sahip olduğunuz zaman gerçekten de iki kat para harcamanız gerekmeyecektir. 

iki köpek sahiplenmenin faydaları
İki evcil hayvanınız olduğu zaman bu durumdan avantaj elde edebilir ve aynı miktar için küçük küçük daha fazla paket almaktan daha az paraya mal olan büyük bir paket mama alabilirsiniz.

Bu şekilde birkaç hafta köpeklerinizin mamasının olmasını sağlamanıza ek olarak, paradan da tasarruf etmiş olursunuz. Aynı durum köpeklerin oyuncakları, parazit karşıtı damlalar ya da hatta veteriner randevularınız için bile geçerli olacaktır.

Veteriner hekimi sizden yalnızca bir muayene ücreti dahi alabilir ya da iki köpeği aynı gün götürdüğünüz için belirli bir indirim imkanı sunabilir. Eğer ikinci bir evcil hayvan evlat edinmeyi planlıyorsanız, bu kararı vermek konusunda çok dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Çünkü her ne kadar iki katı maddi yükümlülüğünüz olmayacak olsa da, iki katı sorumluluğunuz olacaktır. İki hayvanın da sağlıklı olması ve ihtiyaçları olan her şeye sahip olabilmeleri çok önemlidir.

Son olarak, halihazırda sizinle birlikte yaşayan köpeğinizin kişiliğini ve evde başka bir evcil hayvanla iyi anlaşıp anlaşamayacağını analiz etmeniz de iyi bir fikir olacaktır.

Eğer evcil hayvanınız beş yaşından büyükse, evinize yavru bir köpek getirmek pek iyi bir fikir olmayacaktır. Çünkü eve yeni gelen yavru köpek çok daha fazla enerjik olacaktır ve yetişkin köpeğin ona müsamaha gösterecek sabrı olmayacaktır.

Yeni bir köpek eve geldiği zaman köpekleri birbiri ile tanıştırmanız ve birbirlerine karşı nasıl davrandıklarına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü muhtemelen köpekler arasında hangi bölgenin kimin olduğu, mama, yatak ve sizden görecekleri ilgi ile ilgili bazı anlaşmazlıklar olacaktır.

Yine de, siz farkına bile varmadan önce, onlar ayrılmaz ikili haline gelirler. O zamana dek, bu kararın şimdiye dek verdiğiniz en iyi karar olduğunu çoktan fark etmiş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Peral, A. A., & Pino, E. A. (2011). La ansiedad por separación en perros. REDUCA.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.