Tavşanlarda Vestibüler Hastalık Hakkında Her Şey

Tıpkı diğer hayvanlar gibi, tavşanlar da belirli hastalıklardan muzdarip olabilir. Bugün, tavşanlarda vestibüler sendrom ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşacağız.
Tavşanlarda Vestibüler Hastalık Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2020

Tavşanlar sevimli küçük kürk toplarıdır ve giderek daha popüler ev hayvanları haline gelmeleri şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, canlı varlıklardır ve dikkat edilmesi gereken bazı hastalıklardan muzdarip olabilirler. Bunlardan biri tavşanlarda vestibüler hastalıktır.

Bu durum o kadar karmaşıktır ki bazen veteriner hekimlerin doğru bir şekilde teşhis etmesi bile çok zor olabilir. Biraz daha ayrıntıya girelim.

sarı tavşan

Tavşanlarda vestibüler hastalık

Tavşanların maruz kalabileceği en yaygın ve en çok incelenen nörolojik hastalıklardan biridir. Vestibüler sistem, kulakta bulunan ve dengeyi korumaktan sorumlu bir dizi yapıdır.

Bu hastalık aynı zamanda kediler ve köpekler gibi diğer türlerde de görülür, ancak tavşanlarda durumla ilgili biraz daha karmaşık hale gelen bazı şeyler vardır.

Tavşanlarda vestibüler hastalık belirtileri

Belirtildiği gibi, kulağın denge hissi ve vücut pozisyonundan sorumlu kısımlarını etkiler, bu nedenle semptomlar esas olarak bununla ilgilidir.

Durum, nedene bağlı olarak yavaş yavaş veya aniden gelişebilir. Birden fazla potansiyel neden olduğu için semptomlar değişebilir. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

  • Tortikollis: Bu belki de en yaygın semptomdur. Etkilenen bölgeye bağlı olarak tavşanınızın başını sola veya sağa doğru eğdiğini göreceksiniz.
  • Denge kaybı: Tavşanızın ayakta durmakta zorluk çektiğini veya daha sık düştüğünü fark edebilirsiniz. Hastalığın ileri evrelerinde, tavşanınızın ayakta durması imkansız hale gelebilir.
  • Yürüme sorunları: Tavşanız düz bir çizgide yürüyemeyebilir ve hatta daireler çizebilir.
  • Nistagmus: Bu yaygın bir semptomdur ve gözlerin istemsiz ve tekrarlayan hareketlerini içerir. Bunun bir seğirmeye benzediğini söyleyebiliriz. Normalde görme ve derinlik algısının azalmasıyla sonuçlanır.
vestibüler hastalık yaşayan tavşan

Hastalığın nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tavşanlarda vestibüler hastalık için çeşitli potansiyel nedenler vardır. Aşağıda, en yaygın ve en önemli olanları listeledik:

  • Encephalitozoon cuniculi: Bu tavşanlarda yaygın bir parazittir ve böbrekler, gözler veya sinir sistemi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Ayrıca, vestibüler hastalık semptomlarına yol açan akut ensefalite neden olur. Tedavi, anti-enflamatuar ve antiparaziter ilaçları içerir.
  • Pasteurella multocida: Bu, tavşanlarda solunum yolu hastalıklarının gelişiminde rol oynayan bir bakteridir. Genellikle ciddi değildir, ancak bazı durumlarda kulağa doğru göç ederek iltihaplanmaya ve vestibüler hastalığa yol açabilir. Bunu tedavi etmek için güçlü antibiyotiklere ihtiyacınız olacaktır, ancak bazı durumlarda cerrahi de göz önünde bulundurulabilir.
  • Beyin hasarı: Tavşanlar, özellikle yaralanmalar söz konusu olduğunda oldukça hassas hayvanlardır. Sonuç olarak, bir tavşanın başlangıçta önemsiz görünen bir darbe veya düşmeden sonra ciddi yaralanmalara maruz kalması oldukça yaygındır. Yaralanmanın derecesine ve ciddiyetine bağlı olarak, tavşanınız travmatik beyin hasarının bir sonucu olarak vestibüler semptomlar geliştirebilir.
  • Neoplazmalar: Anormal doku büyümesi diğer olası nedenlerden biridir. Bu dokuları bulmak için, veterinerinizin X-Işınları, CT taramaları veya MRI gibi görüntüleme tekniklerini kullanması gerekecektir.
tavşan ailesi

Peki ne yapmanız gerekiyor?

Gördüğünüz gibi, tavşanlarda vestibüler hastalığın birkaç olası nedeni vardır ve tavşanınızın iyi bir iyileşme sağlaması için hepsinin erken tanıya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, tavşanızın davranışlarında olağandışı bir şey tespit ettiğinizde, kontrol için mümkün olan en kısa sürede veterinerinize gidin.

İlginizi çekebilir ...
Tavşanlarda Obezite: Sebepleri ve Semptomları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Tavşanlarda Obezite: Sebepleri ve Semptomları

Tavşanlarda obezite, çok ciddi sonuçları olabilecek bir sağlık problemidir. Bu yüzden, en yaygın sebepleri ve semptomları öğrenmeniz iyi olacaktır.