Tavşanlarda İshal Görülürse Ne Yapılmalı?

Tavşanınız ishalse, ana sebebi genelde bağırsak florasındaki değişimlerdir.
Tavşanlarda İshal Görülürse Ne Yapılmalı?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavşanlarda ishal durumunun birçok farklı sebebi olabilir. Ancak genelde sindirim sistemi ile ilgili sorunlarla alakalıdır. Bu etkenlerin ne olduğunu anlamak ve bunlarla mücadele edebilmek, gelecekte sorunun tekrar gerçekleşmesini engelleyecektir.

Tavşanınızın ishal olup olmadığını anlamak için bazı anahtar işaretlere bakmanız önemlidir. En yaygını kuyrukta ve popo kısmındaki kalın ve yapışkan dışkılardır. Bu sıra dışı dışkılar normal ve kuru olanlarla karışarak büyük kütleler oluşturabilirler.

Bu dışkınların miktarı ve sıklığı, günde birkaç kez oluşana kadar artacaktır. Bağırsaklardaki bu aşırı hareketlilik, popo kısmının bölgesel olarak tahriş olmasına ve en sonunda tüy kaybına neden olur.

Tavşanlarda ishal: ana sebepleri

Sindirim sistemi konusunda en önemli etken diyettir. Yiyecek türündeki ani değişim, lif oranında artış ya da uygun olmayan maddelerin sindirimi hastalığa ve rahatsızlığa neden olabilir.

Diğer yandan lif eksikliği, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. Bu genelde, aşırı karbonhidrat alımı sonucunda gerçekleşir ve yeterince saman içermeyen tavşan yemleriyle beslenen tavşanlarda daha sık görülür.

Tüm bunların hepsi sindirim sisteminin pH’ında değişikliğe neden olur. Bunun karşılığında yiyecekleri sindirmekle ve fermente etmekle sorumlu olan bağırsak florası değişir.

bağırsak florası

Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin aşırı tüketimi gaza ve toksin üreten bakterilere yol açarak, hayvanın yumuşak dışkı üretmesi ile sonuçlanır. Bu, boşaltım sistemi tıkanıklığı ya da bağırsak tıkanıklığı olarak da bilinen duruma neden olur. Bu genelde bağırsaklardaki tıkanıklık sebebiyle yiyeceklerin yoluna devam edemediğini gösterir. Hayvan ayrıca letarji, iştah kaybı ve dehidrasyon gibi belirtiler de gösterebilir.

Tavşanlarda ishal durumu, diyetteki değişikliklerin yanı sıra stres ya da karaciğer ve böbreklerle ilgili gizli metabolik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Tavşanınız ishalse ne yapmalısınız?

Çoğu vakada, tavşanınızın sadece ishal olduğu ve başka bir sağlık problemi olmadığı durumlarda, beslenme tarzında bir değişiklik yaparak bile bu durumu iyileştirebilirsiniz. Bunu da diyetlerindeki taze meyve miktarını kısarak ya da tamamen keserek sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, tahıl bazlı ödül mama vermemeye çalışın.

Çoğu zaman, bir tavşanın diyeti ot (taze ya da pakette) ve uygun miktar tavşan mamasından oluşmalıdır. Dengeli bir tavşan maması almak ve tavşanınıza vereceğiniz miktarı ayarlayabilmek için veterinere danışın.

tavşan beslemek

Evcil hayvanınızın kürküne yapışmış olan dışkıları temizlemek çok önemlidir. O bölgeyi temiz tutarak ciltte tahrişi ve enfeksiyonu önleyebilirsiniz. Ayrıca, yumuşak dışkı sinek çeker. Bu sinekler tavşanınızın cildine yumurtalarını bırakarak daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Diğer durumlarda, diyet değişikliği ile sadece sorunun bir kısmını çözebilir, önce altta yatan hastalığı ortadan kaldırmanız gerekebilir. Metabolik değişimler, kesin tanıya göre ilaç ya da tedavi gerektirebilir. Eğer stres yüzünden ishal görülüyorsa, ister gürültü ister yetersiz egzersiz olsun, önce sebebi belirlemek gerekir.

Eğer tavşanınız ishalse hızlı davranmak gerekir. Tedaviyi ertelemek, bağırsak florasına daha fazla zarar vererek ikincil bir enfeksiyonu tetikleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.