Kısa Tüylü Köpek Irkları: Daha Az Tımar!

Arkadaş canlısı, cesur, kısa tüylü köpek ırkları, aileniz için göz önünde bulundurmanız gereken güzel bir seçenektir.
Kısa Tüylü Köpek Irkları: Daha Az Tımar!

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2021

Birçok insan evcil hayvanlarını zevklerine ve yaşam tarzlarına göre seçer. Köpeğinizi her gün fırçalamak bir yana, kanepe veya halıdaki tüyleri süpürmek için yeterli boş zamanınız yoksa, aşağıdaki kısa tüylü köpek ırklarından birini seçmenizi öneririz.

En iyi kısa tüylü köpek ırkları hangileridir?

Dünya çapında yaklaşık 400 köpek ırkı vardır ve bunların arasında kısa tüylü olanlar da oldukça fazladır. İşte sizin için en popüler olanların bir listesi.

1. Bull Terrier

Hem normal hem de minyatür Bull Teriyer cinsi köpekler kısa tüylü ırklardır ve bu nedenle zaman zaman bir fırça kullanarak bakımını yapmak kolaydır. Bununla birlikte, akılda tutmanız gereken bir şey, bu köpeklerin, tüyleri açık renkliyse, çoğunlukla cilt alerjilerinden muzdarip olmasıdır.

bull terrier sahilde koşuyor

2. Norfolk Terrier

Bu köpek oldukça aktif, arkadaş canlısı ve cesurdur. Sonuç olarak, küçük çocuklu evler için ideal olabilir. Bu Avrupa cinsinin “tel saçlı” bir kürkü vardır. Bu, saçlarının sert, pürüzlü ve vücuda bağlı olduğu anlamına gelir. Sadece burun ve kaşların çevresinde biraz daha uzundur. Ek olarak, kürk kırmızı, buğday, siyah ve ten renginin tüm tonları veya kurşuni olabilir.

3. İngiliz Bulldog

Bu, kısa tüylü köpekler arasında en sevimli olanlardan biridir! Sevimli buruşuk yüzü ve onu her zaman üzgünmüş gibi gösteren dudaklarıyla, sizi şefkat yağmuruna tutacak. Orta boylu, oldukça koruyucu ve göründüğünden daha rahat olan Bulldog, kuyruksuz (veya çok kısa kuyruklu) doğar ve fırçalama gerektirmez. Bununla birlikte, nem birikiminden dolayı mantar oluşumunu önlemek için derilerinin kıvrımlarını temizlemek önemlidir.

4. Rhodesian Ridgeback

Tüm sırt boyunca bir çeşit “tepe” ile karakterize edilen, Afrika’dan nadir bir cins. Sahiplerine çok sadık ama yabancılara karşı oldukça çekingen. Ayrıca güçlü, çevik, çok aktif ve kaslıdır. Aynı şekilde kürkün bakımı da fazla bir çaba gerektirmez. Ceketin rengi açık buğdaydan kırmızı buğdaya değişir.

5. Rottweiler

Bu Alman kökenli bir cinstir ve eski zamanlarda “kasap köpeği” veya sığır çobanları olarak kullanılmıştır. Çok fazla enerjiye sahip çok güçlü ve kaslı bir hayvandır. Sonuç olarak, her gün yürüyüşlere ve egzersizlere ihtiyaç duyar. Rottweiler’ların saldırgan köpekler olduğu söylense de her şey sahiplerinin verdiği eğitime bağlıdır. Sonuç olarak, küçük yaşlardan itibaren öğretilirse çok sakin ve itaatkar olabilirler. Bu cinsin kürkü parlak siyahtır ve bazı kahverengi veya kırmızımsı lekelere sahiptir.

6. İngiliz Pointer

İngiliz Pointer cinsi köpekler aktif, dinamik, girişken, zeki ve incedir. Kürkü düz, pürüzsüz ve vücuda iyi yapışmıştır. Kürklerinin en yaygın renkleri siyah beyaz, beyaz ve kahverengi ve beyaz ve turuncudur. Erkekler 70 cm’ye kadar ölçülebilir ve 30kg ağırlığında olabilir.

7. Beagle

Saatlerce oynamak için aktif bir köpek sahiplenmek istiyorsanız ve çok fazla “estetik” bakım gerektirmesini istemiyorsanız, Beagle mükemmel olabilir. Çocuklar için de mükemmel olabilirler. Ayrıca, sevecen ve uysal bir karaktere sahip olma eğilimindedirler. Ancak, yılın belirli zamanlarında bu köpeğin çok fazla tüy kaybettiğini unutmamalısınız.

Orta boy bir cins olduğu için şehir hayatına çok iyi uyum sağlar. Fazla kilolardan kaçınmak için biraz egzersiz yapması gerekir. Mükemmel bir tazı veya av köpeğidir ve kökenleri Greko-Romen uygarlığına kadar uzanır. Ancak, İngiltere Kralı I. William tarafından av ve evcil hayvanı olarak seçildiğinde ünlenmiştir.

8. Boksör

Pug veya Carlino, küçük dairelerde yaşama uyum sağladığı ve çok iyi bir arkadaş olduğu için kolayca sahiplenebileceğiniz bir diğer kısa tüylü köpek ırkıdır. Ayrıca bu küçük boy köpek çok zeki, sevecen ve hareketlidir. Ceketi yumuşak, parlak, kısa ve pürüzsüzdür. Siyah, gümüş ve açık kahverengi tonları olmasına rağmen genellikle bej olabilir.

Diğer kısa tüylü köpekler Chihuahua, Labrador Retriever, Boxer, Pitbull, Jack Russell Terrier, Dachshund, İspanyol tazı, Weimaraner, Danua ve Basset Hound’dur.

Umarız bu şaşırtıcı ve güzel ırkları öğrenmekten keyif almışsınızdır!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.