Tavşan Terapisi Nedir Ve Nelerden Meydana Gelir?

Tavşanlarla gerçekleştirilen terapiler bir tür hayvan terapisidir ve hayvanlardan faydalanarak kişiyi iyileştirmeyi amaçlar.
Tavşan Terapisi Nedir Ve Nelerden Meydana Gelir?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yüzyıllar boyunca birçok insan eğitim almış hayvanları kullanarak duygusal durumlarını geliştirmeye çalıştı. Bunun en basit örneği, aslında bir evcil hayvan edinmektir. Buna ek olarak bazı hayvan türleri, söz konusu insanların rehabilitasyon süreçleri olduğunda direkt olarak fiziksel yardım da sunabiliyor. Örneğin bu yazıda da bahsedeceğimiz gibi, tavşanlarla gerçekleştirilen terapiler bile var. Tavşan terapisi hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazıyı mutlaka okuyun.

Hayvan yardımıyla yapılan terapilerde birçok hayvan türü kullanılabilir. Örneğin köpekler, kediler, tavuklar, kaplumbağalar, balıklar ve atlar bu tür terapilerde görülebilir. Saydığımız her bir tür farklı bir fayda sağlar. Çünkü her tür kendine has özelliklere ve davranış şekillerine sahiptir.

Mesela hepinizin de bildiği gibi köpekler son derece arkadaş canlısıdır ve söz dinlerler. Bu özellikleri sonuç olarak sosyal ve fiziksel etkileşimi kolay bir hale getirir. Atlar kas elastikiyetini (esneklik) iyileştirmeye ve fiziksel rehabilitasyona yardımcı olabilir.

İnsanlar uzun yıllardır terapi için hayvanları kullanıyor olsalar da, ilk belgelenen hayvan destekli tedavi vakası 1792’de York Retreat, İngiltere’de yaşandı. Bu tesis, akıl hastalığı olan hastaların ruh halini iyileştirmeye yardımcı olmak için tavşan gibi bazı çiftlik hayvanlarını kullanıyordu. 

Günümüzde köpeklerin insanlara ne kadar yardımcı olduğunu gözlemlemek daha kolaydır. Ancak aslında başka hayvan türleri de birçok farklı fayda sağlayabiliyor. Bu yüzden bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tavşan terapisini daha yakından keşfetmek için okumaya devam edin!

Neden tavşan terapisi?

Hayvan destekli terapi, hem fiziksel hem de psikolojik problemlerin tedavisinde kullanılan tamamlayıcı bir rehabilitasyon yöntemidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, köpekler en yaygın terapi hayvanıdır. Ancak insanlar tavşanları da alternatif bir tür olarak kullanabilirler.

havuç yiyen tavşan ve tavşan terapisi

Tavşanları iyi birer terapi hayvanı yapan birtakım özellikler bulunmaktadır, örneğin:

  • Boyut olarak küçük olmaları
  • İnsanlara karşı dostça yaklaşmaları ve zeki olmaları
  • Oyun oynamayı sevmeleri
  • Kolay sosyalleşmeleri
  • Sevdikleri ve beğenmedikleri şeyleri ifade etmek için sözlü olmayan bir iletişim şeklini kullanmaları

Tüm bunlara ek olarak, çocukların tavşanlarla güçlü bağlar geliştirebilecekleri bilinen bir gerçektir. Tavşanlar, herkesin bildiği gibi popüler bir çocukluk hayvanıdır.

Aslında, çocuk hikayeleri ve genel olarak çocuk edebiyatı tavşanlarla doludur ve 7-10 yaş arası çocukların bu tapılası hayvanlardan etkilenmesi oldukça normaldir. Tavşanlarla gerçekleştirilen terapiler çocuklarda olumlu duyguları ortaya çıkarırlar. Bunun yanında, tavşanlar çocukların hayal gücünü geliştirebilir.

Farklı çocuk hastanelerinden yapılan araştırmalara göre tavşanlar duygusal ve fiziksel problemler yaşayan çocuklar tarafından kolayca kabul edilir.

Tavşanlarla yapılan terapilerin faydaları

Diğer hayvan terapileri gibi, tavşanlarla gerçekleştirilen terapiler de çocukların sağlığına birçok fayda sağlar.

İletişim ve kendini ifade etme becerilerini teşvik eder

Tavşanlarla oynamak rahatlatıcı, eğlenceli ve tümüyle pozitif bir deneyimdir. Sonuç olarak çocuklar ruhsal anlamda uyarılmış olur. Bu deneyim, güvendikleri insanlarla bir şeyler paylaşmaları konusunda onları daha hevesli yapar. Bu şekilde çocuklar ailesiyle veya onlara bakan kişilerle daha yakın olur.

Fiziksel teması kabul etmede olumlu etkilere neden olur

Tavşan terapisi gören bazı çocuklar diğer insanlarla fiziksel temas kurma problemine sahiptir. Bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir.
Tavşanlar son derece temas seven hayvanlardır. Bu durumun sonucunda çocuklar temasla bağlantılı iletişim becerilerini geliştirebilirler.

kucağında gri tavşan olan çocuk

Rahatlatıcı etkileri vardır

Diğer terapi hayvanlarında olduğu gibi, hayvanları okşamak ve sevmek insanlara rahatlama anları sağlar. Böylece stres yoğunluğunuz azalır. Stresiniz azaldığı zaman görünür bir şekilde vücudunuz rahatlar ve genel anlamda iyileşmeye başlarsınız.

Tavşan bakımı

Terapi hayvanlarıyla çalışırken unutmamanız gereken önemli şeyler var. Bu hayvanlar yaşayan canlılardır ve saygı duymamız gereken karmaşık duyguları vardır. 

Bu yüzden terapi seansları boyunca, psikologların ve veteriner hekimlerin tasarladığı titiz bir protokolü uygulayan bir asistan her zaman hazır bulunur. Böylelikle hayvanların sağlıkları, fiziksel ve zihinsel bütünlükleri garanti altına alınmış olur.

Terapi hayvanlarının önemli işi

Hastanelerden, huzurevleri ve diğer kurumlardan elde edilen araştırmalar ve bilgiler sayesinde, hayvanların insanlara ne kadar yardımcı olabileceği açıktır. Ancak bu yöntem, hala gelişmekte olan bir araştırma alanıdır. Hayvanlar bizden bir şeyler öğrenirken biz de hayvanlardan yeni şeyler öğrenmeye devam etmeliyiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Loukaki, K., Koukoutsakis, P., & Kostomitsopoulos, N. (2010). Animal welfare issues on the use of rabbits in an animal assisted therapy program for children. Journal of the Hellenic Veterinary Medical Society, 61(3), 220-225.
  • Macauley, B. L. (2006). Animal-assisted therapy for persons with aphasia: A pilot study. Journal of rehabilitation research and development, 43(3), 357.
  • Stanley-Hermanns, M., & Miller, J. (2002). Animal-Assisted Therapy: Domestic animals aren’t merely pets. To some, they can be healers. AJN The American Journal of Nursing, 102(10), 69-76.
  • Parshall, D. P. (2003). Research and reflection: Animal‐assisted therapy in mental health settings. Counseling and Values, 48(1), 47-56.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.