Continental Devi: Dünyanın En Büyük Tavşanı

Continental Devi, ağırlığı 10 kg'ı bulan bir tavşan ırkıdır. Bu hayvanlar etleri ve kürkleri için yetiştirilmektedir. Aynı zamanda bu hayvanlardan terapide ve eğitimde de faydalanılmaktadır.
Continental Devi: Dünyanın En Büyük Tavşanı
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Continental Devi, bir diğer adıyla Alman devi, bir tür değildir. Daha ziyade evcil bir tavşan ırkıdır (Oryctolagus cuniculus domesticus).

Bu tavşanlar çok uysal oldukları için bazı insanlar tarafından evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. Ancak, büyük boyutlarından dolayı, bu hayvanların ihtiyaç duyduğu bakımı herkes sağlayamaz.

Ancak bazı insanlar bir Continental Devi’ni sahiplenebilir ve ihtiyaçları doğrultusunda bakabilir. Bunu başaran aileler, bu hayvanların nazik ve iyi bir ev hayvanı olduğunu doğrulamaktadırlar.

Continental Devi tavşanının kökeni

Continental Devi, var olan en büyük ve en eski tavşan ırklarından bir tanesidir. Aslında, bu ırkın kökenlerinin 16. yy’ın ortalarına kadar uzandığını gösteren kanıtlar vardır.

19.yy’ın ortalarında, İngiltere, Belçika tavşanı ile ortak atalara sahip bu tavşanları ithal etmiştir. Ancak, daha sonrasında 1910’larda, Continental Devi dikkat çekmeye başlamıştır. Ve giderek ülke çapında yaygınlaşmaya başlamıştır.

Zaman geçtikçe, Continental Devi dünya çapında giderek daha ünlü hale gelmiş ve 20. yüzyılın başında, evcil hayvan olarak giderek yaygınlaşmıştır.

Bugün, büyük boyutu ve renk renk çeşitleriyle tavşan fuarlarındaki en dikkat çeken ırklardan birisi haline gelmiştir.

Continental Devi’nin boyutu

Bu tavşanlar, evcil tavşanların en büyük ırklarından biridir. Bu “dev”lerin çoğu yaklaşık 5 kg ağırlığındadır, ancak 10 kg ağırlığındaki türlerine de rastlamak mümkündür. Dahası, bu tavşanlar uzun boylu ve çok güçlüdür ve arka bacakları geniş ve kaslıdır.

Aşağıdaki fotoğrafta, bu inanılmaz hayvanların ne kadar büyük olabileceğini görebilirsiniz. Bu yüzden, “Continental Devi” çok da abartı bir tabir değildir.

tavşan ve köpek

Bu tavşan ırkının bir başka özelliği omuzlardan başlayan ve kuyruğun köküne kadar uzanan sırt kemeridir. Bu durum, hayvana mandolin şeklini verir.

Erkeklerin kafaları dişilere göre daha büyük ve geniştir. Aynı zamanda dişilerin alt çeneleri daha belirgin, kulakları uzun ve diktir.

Continental Devi’nin kürkü kalın ve parlaktır ve renkleri de çeşit çeşittir: siyah, beyaz, açık kahverengi, kum rengi, metal rengi ve açık gri gibi.

siyah ve beyaz continental devi

Evcil hayvan olarak onları bu kadar popüler kılan özelliklerden bir tanesi de parlak yuvarlak gözleridir.

Uysal ve dost canlısı bir dev

Sevimli doğaları ve dikkat çekici zekaları sayesinde evcil hayvan olarak tercih edilirler. Hatta, çoğu insan Continental Devi’nin tavşandan ziyade köpeği anımsattığını söyler.

Bu hayvanların eğitilmesi kolaydır ve uygun şekilde teşvik edildiğinde oyun da oynayabilirler. Ayrıca kum kabı kullanmayı öğrenebilir ve basit bir şekilde çağrıldığında da gelebilirler.

Genel olarak, Continental tavşanları kucakta, özellikle kaba bir şekilde, taşınmayı hiç sevmezler. Dahası, bu tavşanların insanların yanında rahatlaması için küçüklükten itibaren nazik bir şekilde davranılması ve alıştırılması gerekmektedir.

Kaba veya sorumsuz bir muamelenin, bu hayvanların omurgalarını incitmesine ya da taşıyan kişinin zarar görmesine neden olabileceğini unutmayın.

yemek yiyen dev tavşan

Continental Devi: ihtiyaçları nelerdir?

Tüm bu nedenlerin yanı sıra gücü ve büyüklüğü nedeniyle, Continental Devi deneyimsiz insanlar ya da küçük çocuklu aileler için iyi bir evcil hayvan seçimi olmayabilir. Ayrıca bu hayvanların bol miktarda yiyecek tükettiğini ve bol miktarda atık ürettiğini önceden bilmeniz gerekir.

Continental Devi’ni sahiplenmek isteyen herhangi birisi, hayvanın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını çok dikkatli bir şekilde düşünmelidir.

Bu kadar büyük olduğu için, bu tavşan ırkı kısıtlanmış hissetmeden rahatça dolaşabileceği büyük bir alana ihtiyaç duyar. Apartman daireleri ya da küçük bahçeli evler bu dev tavşanlar için yeterli olmayabilir.

Buna ek olarak, bu tavşanları sahiplenmek isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken şey, normal tavşanlara göre daha fazla yemek tükettikleridir. Bu sebeple, konuya dair bilgi sahibi olmak ve bu ırkın sağlıklı kalabilmesi için çokça yiyecek tüketmesi gerektiğini anlamak gerekir.

Tabii ki, Continental Devi’nin ihtiyaçları bunlarla sınırlı kalmıyor. Ancak sahiplenmek ya da satın almak istiyorsanız, her şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • ROBB, R. C. (1929). On the Nature of Hereditary Size Limitation: I. Body Growth in Giant and Pigmy Rabbits. Journal of Experimental Biology, 6(3), 293-310. https://jeb.biologists.org/content/6/3/293.short
  • Flemish Giant rabbit. https://en.wikipedia.org/wiki/Flemish_Giant_rabbit consultada el 11 de abril del 2020.
  • Strychalski, J., Gugołek, A., Daszkiewicz, T., Konstantynowicz, M., Kędzior, I., & Zwoliński, C. (2014). A comparison of selected performance indicators, nutrient digestibility and nitrogen balance parameters in Californian and Flemish Giant rabbits. Journal of applied animal research, 42(4), 389-394.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.