Tavşanlar için Tehlikeli Olan Yiyecekler

Aşırı miktarda verilen bazı yapraklar, sebzeler ve meyveler, tavşan sağlığı açısından bazı sorunlara neden olabilir. Bugün tavşanlar için tehlikeli olan yiyeceklerden bahsedeceğiz.
Tavşanlar için Tehlikeli Olan Yiyecekler

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Sebzeler, meyveler, yeşillikler ve yapraklar tavşanların beslenme diyetinin normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, tavşanlarınızı beslerken sınırlama yapmanız gereken bazı yiyecekler bulunuyor.

1. Tavşanlar için tehlikeli olabilen yabani bitkiler

Maydanoz ve kırmızı yonca

Maydanoz, apiin içerir ve büyük dozlarda alınan apiin tavşanların böbreklerine ve karaciğerine zarar verebilir. Bu ve diğer bileşenler, maydanozun idrar söktürücü etkisini ortaya çıkarmasına neden olur. Maydanozun sağlıklı birtakım etkilere sahip olduğu doğrudur – ancak bu küçük miktarlarda alındığında geçerlidir. Örneğin, öz haldeki yağları, apiol ve miristisin içerdiği göz önüne alındığında maydanoz harika bir vitamin ve antioksidan kaynağıdır. Ancak, alınan miktara dikkat etmek önemlidir.

Kırmızı yonca ise aşırı miktarda gaz üretimine neden olduğu için tavşanlar için mükemmel bir seçenek değil. Bu nedenle, kırmızı yoncalar tavşanınıza verdiğiniz bir besin ise bitki çiçek açmadan önce sadece küçük miktarlarda tavşanlarınıza verdiğinizden emin olun. Ağıotu (Conium maculatum) ve güzelavrat otu (Atropa belladonna) gibi diğer yabani bitkiler de çok toksik olabilir… ve bu toksik olma durumu da sadece tavşanlar için geçerli değildir.

tavşan yaprak yiyor

2. Tavşanlar için tehlikeli sebzeler ve yeşillikler

Tavşanın diyetine yeşil yaprakları bitkileri dahil etmek çok önemlidir. Burada söylediklerimiz özellikle yüksek miktarda besin, vitamin ve mineral içeren koyu yeşil yapraklar için geçerlidir. Ancak, tavşanlar bu besinlerden çok fazla yerlerse zararlı olabilir.

Ispanak

Ispanak A vitamini, folik asit ve demir bakımından zengindir. Ayrıca; kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller sağlar. Bununla birlikte, ıspanak ayrıca toksik olabilecek aşırı miktarda da kalsiyum oksalat içerir.  Tavşanın aşırı miktarda ıspanak tüketmesi ve bu bileşiğin birikmesi sonucu hayvanın idrarında kalsiyum birikebilir.

Aynı şekilde, bol miktarda kalsiyum içerdiğinden, tavşanınıza büyük miktarda yonca vermekten kaçınmalısınız.

Marul ve yeşillikler

Bu bitkiler evcil hayvan sahiplerinin tavşanlarına en fazla verdikleri yiyeceklerdir. Bununla birlikte, içerikleri su miktarını dikkate almak ve bu besinleri verirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Tavşanlar özellikle buzlu marul gibi bitkilerden çok fazla yerse hayvanda ishal ortaya çıkabilir. Küçük tavşanlara marul verirken dikkatli olmak önemlidir. Ayrıca, yeşillikler tavşanların ishal olmasına ve aşırı miktarda gaz olmasına neden olabilir.

Patates

Yaprakları ve sapları dahil olmak üzere patates tavşanlar için toksiktir. Patatesi kaynatırsanız, hayvanların yemesinde bir sorun teşkil etmez. Bununla birlikte, yüksek nişasta içeriği ve kalori değerinin yüksek olması göz önüne alındığında diyet olarak patates vermek tavşanlar için iyi bir fikir değildir.

Patates tohumları ise tavşanlar için zehirli olduklarından bu besinlere özel olarak dikkat etmek önemlidir.

Brokoli

Brokoli bir dizi sağlıklı etkiye sahiptir ve harika bir antioksidandır. Ancak, tavşana aşırı miktarda verirseniz gaz birikimine neden olabilir.

3. Meyve

Genel olarak, içerdikleri su miktarına bağlı olarak tavşanlara küçük miktarlarda meyve vermelisiniz. Aşırı miktarda meyveye dayalı bir diyet – bir tavşan diyetinin %5’inden fazlası – bu hayvanlarda ishale neden olabilir.

tavşanlar sebze yiyorlar

4. Düşük kaliteli kuru tavşan yemi

Tavşan sahipleri, evcil hayvanlarına verdikleri kuru tavşan yemi miktarını ayarlarken dikkat etmelidir. İnsanların tavşanlarına sadece kuru yiyecek verme hatasını yapması çok yaygındır. Bununla birlikte, sadece işlenmiş gıdalardan oluşan bir diyet, zaman içinde sağlık sorunlarına yol açabilir:

  • Bağırsak sistemindeki problemler. Bu sorun, kuru tavşan gıdalarının çoğunda bulunan yüksek miktardaki lif içeriğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
  • Bir tavşanın dişlerinde aşınmama durumu. Tavşanın dişleri büyümeyi asla durdurmaz, bu nedenle bu dişleri aşındırmak için lif bakımından zengin yiyecekler yemeleri gerekir. Dişlerin aşırı büyümesi, evcil tavşanlarda çok yaygın bir sorundur.
  • Obezite. Tavşan peletleri çok konsantre bir beslenme kaynağıdır. Günlük olarak bu besinlerden çok fazla yiyen tavşanlar zamanla obez hale gelebilirler.
  • Tavşanların idrarında kalsiyum birikir. Kuru tavşan ürünleri; mesanede kalabilen ve birikintilere dönüşebilen yüksek bir kalsiyum ve diğer mineral konsantrasyonuna sahiptir.

En iyi eylem planı, evcil tavşanınıza çeşitli yeşillik, sebze ve saman ve az miktarda kuru yiyecek içeren bir diyet vermektir. Bu, tavşanların her zaman temiz suya erişebildiğinden emin olmanın yanı sıra, evcil hayvanınızın sağlığını ve ömrünü garanti etmeye yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
En İyi Evcil Tavşan Irkları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
En İyi Evcil Tavşan Irkları

Hayvan satış mağazaları çok çeşitli türden evcil tavşan ırklarına sahip olmasalar da yine de bu dükkanlarda birçok seçim yapma şansınız vardır.  • A. Reyes-Munguía,  Zavala-Cuevas y A. Alonso-Martínez. Perejil (Petroselinum crispum): compuestos químicos y aplicaciones.
  • Centro veterinario barbanza. Alimentación del conejo.
  • La madriguera. Alimentación del conejo.