Bir Köpek Sahibi Olmak İçin 5 Sebep

Bir Köpek Sahibi Olmak İçin 5 Sebep

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2018

Sadakat yönünden insanların tartışmasız en iyi arkadaşı olan köpekler, binlerce yıldan beri bizlere arkadaşlık ediyor. Bizler onlara, her zaman gerektiği gibi davranamasak da, en iyi ve en kötü günümüzde bizimle olmaya devam ediyorlar. Bugün size, bir köpekle yaşamanın sizin için neden iyi olduğunun sebeplerinden bahsedeceğiz.

Bir evcil hayvan edinin

Evcil hayvan sahibi olmak bir sorumluluktur. Burada Benim Hayvanlarım’da bundan çok söz ediyoruz, çünkü bu konu çok önemli. Fakat bu makalede, bir köpeğin sizin için iyi olmasının birçok nedeninden yalnızca bir kaçına değinmek istiyoruz.

Evcil hayvanlarla yaşayan ve onlara sahip çıkanlar, hayatlarını onlarla paylaşmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu zaten biliyorlar.

Ama sadece kısa süre önce bir köpek sahibi olduysanız, ya da belki de sahiplenip sahiplenmemeye karar verme aşamasındaysanız, bir köpeği hayatınıza kabul etmenin iyiliğini abartmamamız mümkün değildir. Hayatınızı bir evcil hayvanla paylaşmaya karar verirseniz, bu, hayatınızı daha iyi bir yönde değiştirecektir.

Bir köpek sahibi olmak sizin için neden iyidir

Aşağıda, köpeklerle yaşamanın getirdiği birçok yararın bir listesini yaptık. Siz, başka neler eklersiniz?

1- Fiziksel ve ruh sağlığınıza iyi gelir

köpeklerle egzersiz yapmak

Birden fazla araştırma, günlerini bir köpekle geçiren kişilerin hem zihinsel hem de vücut sağlıklarının daha iyi bir şekilde korunduğunu göstermiştir. Örneğin:

 • Daha az hastalanırsınız,  çünkü bir köpekle yaşamak sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan sağlıklı bir sevideki bakteri ve mikroplarla temas etmenizi sağlar.
 • Bebekliğinizden itibaren bir köpekle büyüdüyseniz, muhtemelen alerji geliştirme riskiniz daha düşük olacaktır.
 • Köpeğinizi sevmek nabzınızı ve kan basıncınızı düşürür. Kalbiniz buna minnettar olacak.
 • Formunuz korumanıza ve fit olmanıza katkıda bulunacak.En azından günlük yürüyüşlere çıkacaksınız. Ve eğer onlarla birlikte egzersiz yaparsanız daha da iyi olur.
 • Stres seviyenizi azaltacaklar. Köpeğiniz ile oynamak, gerginlik ve kaygılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Berbat bir gün geçirdikten sonra bunu bir deneyin!
 • Daha az yalnız olacaksınız ve depresyon sizden uzak olacak. Şayet, yalnız yaşıyorsanız veya sevdiklerinizi kaybettiyseniz, kaç yaşında olursanız olun, dört ayaklı bir arkadaştan daha iyi bir şey yoktur.

2- Daha fazla sorumluluk sahibi olursunuz

Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, hayvanlara karşı sorumlu birer birey olmanın verdiği sorumluluğun önemini anlarlar. Büyüdükleri zaman daha duyarlı ve sorumlu birer yetişkin olurlar.

Daha önce hiç bir köpek ile yaşamamış bir yetişkinseniz, bir köpekle birlikte yaşamanın sorumluluklarını öğrenmek için asla geç kalmış sayılmazsınız. Ayrıca, her gün beslenip dışarı çıkarılması gereken bir hayvana sahip yaşlı kişiler, daha aktif bir hayat sürerler.

3- Daha aktif bir sosyal yaşantınız olur

Köpeğiniz ile birlikte günlük yürüyüş yapmak, her türlü yeni insanla tanışma fırsatı verecektir. Köpekler her zaman harika bir sohbet konusunun başlamasına fırsat verirler. Bu yüzden arkadaş çevrenizi arttırmak ya da hoş bir sohbet etmek istiyorsanız, köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıkmak mükemmel bir seçenektir. Kim bilir, belki de bu sayede ruh eşinizi bile bulabilirsiniz!

4- Korunduğunuzu hissedersiniz

Sizi seven bir hayvan, sizi her zaman koruyacak ve tehlikelere karşı uyaracaktır. Sadece korumacılık vazifelerini yerine getirmekle kalmayacak, aynı zamanda bundan daha fazlasını da yapacaktır. Bazı köpekler hipoglisemi, kanser ve kriz nöbetlerini de tespit etmek için eğitilmiştir.

5- Daha çok mutlu olursunuz

köpek sahibi olmanın faydaları

Fakat tüm bunların içinde en önemli olanı ise, köpeklerle birlikte yaşamanın ruh halinize çok iyi geldiğidir. D aha mutlu bir kişi olmanıza yol açarlar! Evcil hayvan sahibiyseniz, neden bahsettiğimizi zaten biliyorsunuz. Eğer henüz bu klübe katılmamışsanız, bize katılın ve nasıl daha mutlu bir hayatınız olacağını sadece izleyin ve görün. Çok kısa bir sürede gülümseyecek ve güleceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Juríčková, V., Bozděchová, A., Machová, K., & Vadroňová, M. (2020). Effect of animal assisted education with a dog within children with ADHD in the classroom: a case study. Child and Adolescent Social Work Journal, 37(6), 677-684.
 • Brooks, H., Rushton, K., Walker, S., Lovell, K., & Rogers, A. (2016). Ontological security and connectivity provided by pets: a study in the self-management of the everyday lives of people diagnosed with a long-term mental health condition. BMC psychiatry, 16(1), 1-12.
 • Herzog, H. (2011). The impact of pets on human health and psychological well-being: fact, fiction, or hypothesis?. Current directions in psychological science, 20(4), 236-239.
 • Serpell, J. (1991). Beneficial effects of pet ownership on some aspects of human health and behaviour. Journal of the royal society of medicine, 84(12), 717-720.
 • Pedrosa, S., Aguado, D., Canfrán, S., Torres, J., & Miró, J. (2017). La terapia asistida con perros en el tratamiento de las personas con dolor crónico: una revisión sistemática. Revista de la Sociedad Española del Dolor, 24(1), 11-18.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.