Bir Tavşanın Hasta Olduğunun 12 İşareti

Bu memeliler semptomlarını çok iyi sakladıkları için bir tavşanın hasta olup olmadığını bilmek oldukça karmaşık olabilir. Bu gizemi nasıl çözeceğinizi bu yazımızda öğrenin.
Bir Tavşanın Hasta Olduğunun 12 İşareti
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Doğal ortamda başkaları için av olan hayvanlar, genellikle savunmasızlıklarını kamufle etmekte ustadırlar. Bu mekanizma açık bir zorunluluktur. Avcılar her zaman en zayıf bireyleri seçtikleri için kırılgan görünmek ölüm anlamına gelebilir. Bu nedenle bir tavşanın hasta olduğunun belirtilerini tespit etmek oldukça zordur.

Tavşanlar ve yabani tavşanlar, tilki, kurt ve vaşak gibi birçok büyük memelinin doğal beslenme şeklidir, ölmekte olduklarını asla göstermemeleri içgüdüseldir. Esaret altında olsalar bile, bu davranış genetik kalıtımla korunur. Tavşanınızın hasta olduğuna dair 12 işaret öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

1. Yiyecek değişiklikleri

Tavşanlar, sindirim sistemindeki normal kas hareketlerinin azalması veya durması ile karakterize klinik bir durum olan bağırsak stazından muzdariptir. Bu, kendilerini sürekli tok ve şişkin hissettikleri için yemek yemeyi bırakmalarına neden olur.

Öte yandan, bir tavşan kesici dişleri çok uzunsa yemeyi bırakabilir. Bir tavşanın dişlerinin törpülenmemesi, yaralar ve kanama ile birlikte çok fazla ağız ağrısına neden olur.

2. Dışkıdaki değişiklikler (veya dışkı yokluğu)

Tavşanlarda bağırsak stazı, dışkı yokluğu ile de kendini gösterir. Öte yandan, birçok bulaşıcı hastalık bu memelilerde ishale neden olur ve her gün ürettikleri dışkıyı izlerseniz bunu tespit etmek kolaydır. Kafesi temizlerken dışkılara dikkat edin ve tutarlılıklarını ve miktarın yeterli olup olmadığını kontrol edin.

Tavşan dışkılarının genel özellikleri aşağıdaki noktalarda özetlenebilir:

  1. Normal: Kahverengi, düzenli ve dairesel şekildedir.
  2. Anormal: Topaklanmış, sarımsı, mukus kaplı, kötü kokulu ve standart olmayan şekildedir.

3. Enerji seviyelerindeki değişiklikler

Her tavşan egzersiz yapmak için kafesini günde en az 2 saat terk etmelidir. Serbest bırakıldıklarında, bu lagomorflar hevesli olma eğilimindedir ve ellerinden geldiğince etrafta zıplarlar. Hayvanı serbest bıraktığınızda tavşan bir noktada kalıyorsa, bu tavşanınızın hasta olduğunun en açık belirtilerinden biridir.

4. Ayak çürüğü

Ayak çürüğü” terimi, plantar nekroz olarak bilinen bir klinik duruma karşılık gelir. Bu patoloji uygun olmayan kafeslerde bulunan lagomorfları etkiler ve arka bacaklarda şişlik, pürülan ve ağrı ile kendini gösterir. Bu durumu gösteren tüm tıbbi işaretler, acil veteriner müdahalesi gerektirir.

Tavşanınızın midesindeki tüy yumağı çok zararlı olabilir.

5. Duruştaki değişiklikler

Bir tavşanın hasta olduğunun en belirgin belirtilerinden biri duruştaki anormal değişikliktir. İyi değillerse, bu hayvanlar midelerini yere temas ettirmekten kaçınma eğilimindedir (özellikle aşırı gazları veya kabızlıkları varsa). Dinlenmek için doğru pozisyonu seçemedikleri için huzursuz olabilirler.

6. Tüy dökülmesi

Diğer hayvanlardan farklı olarak tavşanlarda tüy dökülmesi (mevsimsel tüy dökümü dışında) her zaman bir problem olarak kabul edilir. Tavşanınızın çıplak deri parçaları olduğunu görürseniz, büyük olasılıkla dış parazitler taşıyordur. Bu durumlarda, veteriner dikkati ve topikal ilaçlar gereklidir.

7. Solunum hızındaki değişiklikler

Tavşanlar burunlarından solunum yaparlar, bu nedenle üst solunum yollarındaki herhangi bir değişiklik, örneğin bir köpeğe göre onlar için daha sorunlu olacaktır. Yetişkin bir tavşan için normal solunum hızı dakikada 30 ila 60 nefestir. Evcil hayvanınızın sürekli hiperventilasyon yaptığını görüyorsanız, stresli olabilir veya enfeksiyon kapmış olabilir.

Profesyonel kaynakların belirttiği gibi, her solunum döngüsüne anormal seslerin eşlik etmesi de bir sorunun işaretidir. Ek olarak, hayvan iyi nefes almadığında genellikle oturur ve başını hafifçe yukarı doğru eğik tutar.

8. Salya akması

Tavşanlar normal olarak tükürük üretir, ancak dudaklarının kenarlarından kaçması ve kürkünü ıslatması hiç de yaygın değildir. Bu durum ptyalizm olarak bilinir ve ağız bölgesinde bir uyumsuzluk olduğunu gösterir. Özellikle diş eti iltihabı, tetanoz ve çeşitli metabolik bozukluklar gibi patolojilerle ilgili olarak bir tavşanın hasta olduğunun en açık işaretlerinden biridir.

Dişlerin aşırı büyümesi de tavşanlarda salya akmasına neden olur.

9. Bir tarafa eğik baş

Bir tavşanda bir yana eğilmiş kafa normal görünebilir, ancak zamanla düzelmezse neredeyse her zaman bir patolojiye işaret eder. Kulaklardan birinin enfeksiyonu bu semptomun en yaygın nedenidir, ancak protozoon istilaları, beyin kanserleri ve serebrovasküler kazalar da buna neden olabilir.

Uygun tedavi ile tavşandaki bu hastalık belirtisi çözülebilir (özellikle neden bulaşıcı bir ajan ise). Her durumda, tezahürü her zaman tıbbi bir acil durumun kanıtıdır.

10. Obezite

Obezite bu memelilerde sadece bir patoloji belirtisi değil, aynı zamanda başlı başına bir hastalıktır. Bu hayvanlarda fazla kiloları tespit etmek çok kolay değildir, çünkü fiziksel yapısını kontrol etmenizi engelleyen kalın bir kürk tabakası vardır. Bu nedenle, tavşanınızın obez olduğunu düşünüyorsanız, en iyi seçenek onu tartmaktır.

Bazı çeşitler daha büyük olmasına rağmen, bir tavşan ortalama 2 ila 4 kilo ağırlığındadır. Bu standarttan yukarı doğru çok fazla saparsa, tavşanınız muhtemelen fazla kiloludur.

11. Diş gıcırdatma

Hayvanlar doğal olarak dişlerini biraz gıcırdatma eğilimindedir, ancak bu davranışın sabit veya çok gürültülü olması normal değildir. Tavşanlarıyla yeterince uzun süredir birlikte olan her insan, bu klinik belirtiyi nasıl tanımlayacağını bilecektir. Diş gıcırdatması uzaklardan sürekli olarak duyulabiliyorsa, hayvan muhtemelen şiddetli ağrı yaşıyordur.

12. Çok sıcak veya çok soğuk olan kulaklar

Tavşanlar ısıyı düzenlemek için kulaklarını kullanırlar. Bu yapılar geniş bir yüzey alanına sahiptir ve çok incedir, bu nedenle hayvanın yüksek sıcaklıklı ortamlarda ısıyı dağıtması için mükemmeldir. Ancak, dokunulamayacak kadar sıcak olmaları normal değildir, çünkü bu, hayvanın sıcaklığının anormal olduğunu gösterir.

Tavşan kulaklarının çok soğuk olması da iyi değildir, çünkü bu, bölgeye kan akışının olmadığının kanıtıdır.

Tavşanınızın midesindeki tüy yumakları çok zararlıdır.

Gördüğünüz gibi birçok belirti bir tavşanın hasta olduğunu gösterebilir. Bu klinik belirtilerden herhangi birini hayvanınızda birkaç saatten fazla tespit ederseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinere gidin. Evcil hayvan sağlığı söz konusu olduğunda, güvenli tarafta olmak her zaman daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.