Ankara Cüce Tavşanı: Bakım İpuçları

Ankara cüce tavşanları, evcilleştirmesi ve bakımı kolay olduğu için evcil hayvan olarak sık tercih edilmektedir. Ayrıca küçük, sevimli ve uysaldırlar. Özellikle evinde çocuğu olan ya da apartmanda yaşayan kişiler için idealdir.
Ankara Cüce Tavşanı: Bakım İpuçları

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2019

Uzun, ipek gibi tüyleri olan ankara cüce tavşanları, özellikle küçük apartman dairelerinde yaşayan kişiler arasında çok popülerdir. Bu makalede, ankara cüce tavşanı ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bakım ipuçlarını anlatacağız.

Ankara cüce tavşanı: karakteristik özellikleri

Her şeyden önce, kalın ve bakımlı tüyleri ile ünlü olan bu evcil tavşan ırkı hakkında biraz bilgi verelim. Bu ırkın “modern” bir ırk olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak bilimsel adı Oryctolagus Cuniculus olan ankara cüce tavşanı 18. yy’da Fransa’da ünlenmiştir.

Birçok farklılıkları bulunsa da hepsi birbirine benzer. Uzun ve açık renkli tüyleri vardır ve ortalama 4 kg ağırlığındadırlar. Bu tavşanların yıl boyunca üreyebildiklerini bilmekte fayda var. Dişi tavşanlar diğer hayvanlar gibi çiftleşmek için yılın belli bir vaktini beklememektedirler.

Bu hayvanlar uysal ve sakindir. Ortalama yaşam ömürleri 7 ila 9 yıl arasındadır. Evcilleştirmesi çok kolay olduğu için çocuklar için en çok tercih edilen evcil hayvanlardan bir tanesidir.

beyaz tavşan

Ankara cüce tavşanı: bakımı nasıl olmalıdır?

Ankara cüce tavşanına iyi şekilde bakabilmeniz için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Aşağıdaki ipuçları tavşanınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır:

1. Arkadaşlık

Tavşanınız ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey, tavşanınızı asla yalnız bırakmamanız gerektiğidir. Vahşi doğada tavşanlar kalabalık topluluklar halinde yaşarlar.

Yalnız bırakıldıklarında çok hızlı bir şekilde sıkılabilir, yalnızlaşabilir ve depresyona girebilirler. Çift halinde bakmanızı öneririz, özellikle kısırlaştırılmış erkek ve kısırlaştırılmış dişi olarak tutabilirsiniz.

2. Tüy bakımı

Ankara cüce tavşanlarının bakımındaki en önemli detaylardan bir tanesi tüyleridir. Uzun oldukları için dökülmüş tüylerin birikmesi çok daha kolaydır. Eğer tavşanınız çok fazla tüy yutarsa, sağlıkları tehlike altına girer.

Ayrıca, haftada iki ya da üç kez tavşanınızı taramanız, tüylerin evinize dökülmesini veya kafeslerinde tüy yumaklarının oluşmasını engelleyecektir.

3. Beslenme

Tavşanlar otçuldur, bu sebeple saman, çimen ya da az oranda meyve ve sebze tüketmeleri gerekmektedir. Her gün büyük oranda saman ve çimen tüketmeleri ve lahana gibi koyu yapraklı sebzeler tüketmeleri gerekmektedir.

Dilerseniz, çoğu evcil hayvan mağazasından satın alabileceğiniz küçük pelet tavşan yemlerinden de verebilirsiniz. Az verirseniz, arta kalan yiyeceklerin kafeslerini kokutmaları ve pisletmeleri ihtimalini azaltmış olursunuz. 

En çok hangisini beğendiğini öğrenebilmek için tavşanınıza farklı meyve ve sebzeler verebilirsin. Meyveyi ara sıra vermelisiniz. Bu ödülleri ne sıklıkla vermeniz gerektiği konusunda veterinere danışın.

4. Ankara cüce tavşanı için barınma koşulları

Ankara cüce tavşanınızın evi büyük ve rahat olmalıdır. Diğer türler kadar büyük olmasalar da, gençken hızlı büyürler. Eğer tavşanınızı yavruyken alırsanız, yetişkin döneminde de kullanabileceği genişlikte bir kafes almalısınız.

Ankara cüce tavşanları aşırı sıcaklıklara adapte olamaz, bu yüzden çok sıcak (30°C üzerinde) ve çok soğuk (10°C altında) hava koşullarına maruz bırakılmamalıdır. İyi havalandırılmış, rahatça hareket edebilecekleri ve istedikleri gibi oynayabilecekleri bir yerde tutulmalıdır.

cüce tavşanı

5. Ağız bakımı

Tavşanlar hakkındaki ilginç konulardan bir tanesi de, dişlerinin hayatları boyunca devamlı uzamasıdır. Yüksek lif içerikli diyetleri sayesinde dişlerini törpüleyebilir ve aşırı uzamasını engelleyebilirler. Ancak doğru şekilde beslenmediği zaman, birçok sağlık sorununa neden olabilecek dental maloklüzyona (kapanış bozukluğu) neden olabilir.

Herhangi bir diş sorunundan kaçınmak için, tavşanınıza bol miktarda saman ve çimen gibi sert ve lif dolu gıdalar vermelisiniz. Ayrıca, evcil hayvan mağazalarından kemirme tahtaları da alabilirsiniz.

Tavşanınızın diş sağlığını iyi tutmak için düzenli aralıklarla veterinere götürmelisiniz.

6. Hijyen

Tavşanınızın kafesini sürekli olarak temiz tutmanız önemlidir. Pisliğin ve bakterinin birikmesi çok kolay olduğu için kafesinizi kötü kokutabilir ve tavşanınızı hasta edebilir. Günlük yiyecek ve vücut artıklarını temizlemeli ve suyunu her gün değiştirmelisiniz.

Ayrıca hayvanınızın da temiz kalması önemlidir. Tavşanlar kendilerini temizlemek konusunda iyi olsalar dahi, kirlendiklerinde nemli bir bez parçası ile tüylerini temizleyebilirsiniz. Ayrıca çok uzamaması için tırnaklarını ara sıra kesmenizi de öneririz.

Ankara cüce tavşanının bakımı çok zor değildir, ancak onları mutlu ve sağlıklı tutabilmek belli bir zaman ve fedakarlık gerektirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.