Pigme Keçiler: Evde Olabilecek Sevimli Bir Hayvan

Yaklaşık 45 cmlik yüksekliği ve 30 kgın biraz üzerindeki ağırlığı, cüce keçinin bir aile ile evcil hayvan olarak kalmasını kolaylaştırır.
Pigme Keçiler: Evde Olabilecek Sevimli Bir Hayvan
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cüce keçiler, küçük boyutları ve cana yakın karakterleri nedeniyle, bir çiftlik hayvanı olarak kabul edilmekten evcil bir hayvana dönüşen memelilerdir. Irkların çeşitliliğine rağmen, ortak sosyalliği onu evcil hayvan olarak ilginç bir seçenek haline getiriyor.

Geleneksel olarak, inekler, koyunlar ve keçiler, kırsal ortamlara özgü hayvan türleri ile ilişkilendirilmiştir. Ancak son yıllarda evcil hayvan seçiminde alternatif olarak cüce keçiler ve bodur keçiler kullanılmaya başlandı. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Pigme keçilerin özellikleri

Klasik olandan farklı bir tür gibi görünse de, cüce keçilerin hala hepimizin bildiği yerli keçiden (Capra hircus ) türetilen varyantlar olduğunu vurgulamalıyız. Bovidae ailesine ve Caprinae alt ailesine aittirler ve diğer otoburların yanı sıra koyunlarla yakından ilişkilidirler. Mini keçiler, mevcut 300 ırktan sadece biridir.

Bu bovidlerin akondroplazi olarak bilinen bir durumu vardır. Boyutları küçüktür, ancak kalın gövdeleri vardır.

En popüler cüce keçi ırklarından bazıları minyatür Avustralya keçisi, Nijerya cüce keçisi ve cüce keçinin kendisidir. Hepsi küçüktür, ancak normalde bu durumla ilişkili olan sadece 45 santimetre (18 inç) uzunluğundaki cüce keçidir.

Pigme keçiler Batı Afrika’da, özellikle Kamerun’da doğdu ve daha sonra Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi. Başlangıçta, süt ve et elde etmekle ilişkilendirildi, ancak arkadaş canlısı doğası, aile ortamına dahil edilmesini sağladı. Ayrıca sirklerde ve hayvanat bahçelerinde sergi hayvanı olmuştur.

Pigme keçiler.

Pigme keçiler genellikle 30 kilogramı (66 pound) geçmez ve genellikle farklı tonlarda yamalar içeren kısa, pürüzsüz bir kürkü vardır. Erkekler, dişilerde spiral olabilenden daha belirgin boynuzlara sahip olmaları ile ayırt edilir. Yaşam beklentileri, ortak keçinin ulaşabileceği 18 yıla kıyasla 10 ila 15 yıl arasındadır.

Ev ortamında bakım için ipuçları

Tarladan eve taşınmak, her hayvan sahibi için uygun olmayabilecek bir dizi bakım ihtiyacını içerir. İşte başlıklara göre bir cüce keçinin bakım ihtiyaçları.

Yeterli alana sahip olmak

Bu hayvan diğer evcil hayvanlardan daha küçük olmasına rağmen, sahipleri kırsal kökenli olduğunu ve çok zıplama eğilimininde olduğunu unutmamalıdır. Cüce keçiler, kaçmak ve sığınmak için alana sahip olmalıdır.

Kafesleri hayvan başına en az 1 metrekare (yaklaşık 11 fit kare) olmalıdır. Ayrıca keçinin gece sıkılmaması için içine oyuncaklar ve uyarıcılar yerleştirilmelidir. Yaşadığı alana bağlı olarak, ahşap bir tesisat yeterli olabilir veya daha fazla yalıtkan bir şeye ihtiyaçları olabilir. Küçük boyutu nedeniyle bu büyükbaş hayvanın donma sıcaklıklarına çok iyi tolerans göstermediğini unutmayın.

Ağıl dışında, keçinin otlamak, koşmak ve egzersiz yapmak için geniş arazisi olmalıdır. Her hayvan için yaklaşık 18 metrekare (194 fit kare) mera sağlamanız önerilir. Bu çok görünebilir, ancak bunlar hayvanın doğal ortamını mümkün olduğunca yakın bir şekilde simüle etmek için ideal gereksinimlerdir.

Keçi bahçesindeki tüm sebzelerin tüketime uygun olduğundan emin olun. Aksi takdirde keçi gıda zehirlenmesi yaşayabilir.

İyi bir çit yerleştirin

Keçinin kaçmaması için arsanın etrafına en az 1,2 metre (yaklaşık 4 fit) yüksekliğinde bir çit yerleştirmek gerekir. Keçiler engellerin üzerinden atlamayı sevdiği için çit özellikle güçlü olmalıdır. Kaçmalarının imkansız olduğundan emin olun, herhangi bir hasarı fark ettiğiniz anda onarın.

Keçiler birlikteliği tercih ediyor

Cüce veya pigme keçiler tipik olarak sürü halinde yaşayan hayvanlardır ve bu sosyalleşme isteği onları başkalarına bağımlı kılar. Bu nedenle, gerekli alanı ve maliyeti artıran en az bir çift satın almak tercih edilir.

İdeal senaryo, çocuk sahibi olmalarını istemiyorsanız, ikisi de kısırlaştırılmış bir erkek ve bir dişi çifttir. Öte yandan, önceden hadım edilmiş olmaları koşuluyla (üreme mevsiminde kavgaları önlemek için) 2 erkeği bir araya getirmek de mümkündür.

Çeşitli yiyecekler

En tavsiye edilen şey, bu hayvana ot, saman, tahıl ve her türlü sebzeye dayalı bir diyet sağlamaktır. Bunu uygulayamama durumunda, sahipleri diyet ihtiyaçlarını karşılayacak özel yemleri öğrenmelidir. Kuru otları büyük miktarlarda satın almak da mümkündür, ancak ideal olarak bu her zaman doğal olmalıdır.

Tuz yalamaları gibi belirli ürünleri satın alarak keçinin önerilen miktarda mineral almasını sağlamak önemlidir. Her keçinin ihtiyaç duyacağı kalori ve besin miktarı aşağıdakilere bağlı olacaktır:

  • Verimlilik düzeyi: Bu terim, vücudun korunmasının ötesinde herhangi bir biyolojik aktiviteyi ifade eder. Örneğin, hamile, büyümekte olan veya emziren bir keçi normal bir yetişkinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır.
  • Hamilelik: Gebe bir keçi, özellikle gebeliğin son 6 haftasında normalden daha fazla ot yemelidir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar dozun tam olarak iki katına çıkarılmasını önermezler (ki bu obeziteye yol açabilir).
  • Fiziksel aktivite: Pigme keçiler, gelişme ve azgınlık mevsimi boyunca daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Bunun nedeni kısmen bu aşamalarda fiziksel olarak daha aktif olmalarıdır.

Onlara gerekli ilgiyi gösterin

Bu hayvanlar sevecen ve oyuncudur, bu yüzden sevgi ve teşvik isterler. Ayrıca cinsine veya ortamına bağlı olarak yıkama, fırçalama, kırpma veya tırnak kesme açısından bir dizi bakıma ihtiyaçları vardır.

Tek bir keçi yerine bir grup keçi (1 erkek ve 2-3 dişi) beslemek her zaman daha iyidir. Bu şekilde, sahiplerinden biraz daha az ilgiye ihtiyaç duyacaklar.

Yasal yükümlülükler

Bölgeye bağlı olarak, böyle bir evcil hayvan edinmek, taşınmasıyla ilgili olanlar gibi belirli belgeleri veya lisansları içerebilir. Bunun nedeni, yasal amaçlar için hala çiftlik hayvanları olarak ve daha çok belediye düzeyinde kabul edilmeleridir. Şehirde bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, evinizde bir cüce veya pigme keçi olması neredeyse kesinlikle yasaktır.

ot yiyen bir cüce keçi

Çok fazla sorumluluk gerektiren sevimli bir hayvan

Cüce veya pigme keçiler, bir aile evcil hayvanı için yeni bir seçenektir. Ancak, onların refahını sağlamak için gerekli mali, mekansal ve zamansal kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Bu memelilerin egzersiz yapmak için birkaç metrekareye, çimlerle dolu bir arsaya ve sert hava koşullarından izole edilmiş bir eve ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Sağlıklı bir örneğin esaret altında 7 ila 10 yıl yaşayabileceğini unutmayın. Bir cüce keçi edinmek büyük bir sorumluluktur, bu yüzden bir tane almayı düşünüyorsanız çok dikkatli düşünün. İlginizi çekebilir ...

Keçi Bakımı: Bilmeniz Gereken 4 Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Keçi Bakımı: Bilmeniz Gereken 4 Şey

Keçiler karakter dolu, zeki, sosyal hayvanlardır. Keçi bakımı yapmayı düşünüyorsanız, nasıl bakacağınızı da bilmeniz gerekir.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.