Cennet Papağanı İle Aynı Evde Yaşamak Nasıl Bir His?

Eşsiz ve sevgi dolu bir evcil hayvan mı istiyorsunuz? Bugünkü yazımızda, bir cennet papağanı ile yaşamanın nasıl olacağından ve bakım anlamında bazı ipuçlarından söz edeceğiz.
Cennet Papağanı İle Aynı Evde Yaşamak Nasıl Bir His?

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2021

Cennet papağanı evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilen bir tür haline geldi. Artık daha fazla insan bu şirin kuşları evlerinde beslemeyi tercih ediyorlar. Bakımlarının epey kolay olmasının yanı sıra, eğlenceli ve arkadaş canlısı bir kişiliğe de sahipler. Bir cennet papağanı ile yaşamanın nasıl bir şey olacağını öğrenmek istiyor musunuz?

Cennet papağını diye bir tür duymamış ya da daha önce hiç görmemiş olabilirsiniz. Öncelikle bu türü tanımakla başlayalım. Sonrasında da evcil hayvan olarak beslemeye karar verirseniz bakımlarını nasıl yapacağınıza dair bazı ipuçları vereceğiz.

Cennet Papağanı Nedir?

Cennet papağanları, muhabbet kuşlarına benzeyen renkli papağanlardır. Orijinal adları Yunanca’da aşk anlamına gelen “agape” ve kuş anlamına gelen “ornis” kelimelerinin birleşiminden oluşan Agapornis‘tir.

Bu ismi almalarının nedeni kendilerine ömürlük eşler edinmeleridir. Dişi ve erkek kuşlar birlikte çok fazla vakit geçirir ve sevgiyle birbirlerinin tüylerini düzeltirler.

Birbirlerinin tüylerini düzelten iki cennet papağanı

Bu kuşların boyutları görece küçüktür. Genellikle 12 santimetre 17 santimetre arasında değişirler. Cennet papağanları meyve, tohum ve filizlerle beslenirler ve normal koşullarda 10 ile 15 yıllık bir ömre sahiptirler.

Cennet Papağanı İle Aynı Evde Yaşamak Nasıl Bir His?

İlginç bir şekilde bir cennet papağanını çağırdığınızda gelir. Sahiplerine sarılır, etraflarında dolanır ve oyun oynamaktan keyif alırlar. Bir cennet papağanı size alıştığında kafasını sevgiyle size sürtmeye, saçlarınızı ya da kulağınızı kemirmeye ya da boynunuza sarılmaya başlar.

Cennet papağanları diğer evcil hayvanlardan biraz farklıdır fakat keyifli dostluklarından eksik kalır bir yanları yoktur. Yeni kuşunuz evinizi sevdiği ve kendini yuvanıza ait hissettiğinde pencereleri açık bıraksanız dahi kaçmaya çalışmaz.

Çok sadık hayvanlardır, bir aile edinmek ve insanlarla bir hayat kurmak isterler.

Cennet papağanları harika evcil hayvanlar olmakla birlikte tabii ki kediler ya da köpekler kadar yaygın değildirler. Çocuklu evler için oldukça ideal dostlarımız olmakla birlikte çocuklarınızın ve ailenin diğer üyelerinin yüzünü güldürecek eğlenceli şeyler yapar ve oyunlar oynarlar.

Bir Cennet Papağanına Nasıl Bakmalısınız?

Köpek ya da kedi gibi geleneksel hayvanların bakımı görece daha kolaydır. Zira buna dair deneyimleriniz olabilir ya da internette kedi köpek bakımına dair çok fazla bilgi bulabilirsiniz.

Fakat cennet papağanları pek yaygın hayvanlar olmadıkları için onların bakımı biraz daha farklı olabilir. Gittikçe daha popüler hale gelseler de henüz bakımlarına dair geniş bir bilgi ağına sahip değiliz.

Çalı çırpı içinde yavru kuş

Bir Cennet Papağanıyla Yaşayacaksanız İşinize Yarayabilecek Bilgiler

  • Uçmasına izin verin. Bu kuşların egzersiz yapmaları gerekir. Bundan ötürü evde özgürce uçmalarına izin vermeli ve formda kalmalarını sağlamalısınız. Henüz evinizin yeni bir üyesiyken kaçmalarından korkuyorsanız ne yapmalısınız? Kuşunuzu salmadan evvel kapı ve pencereleri kapatın. Sizin de uygun göreceğiniz şekilde her gün biraz uçmalarına izin verin.
  • Beslenme. Bu minik hayvancıkların çok fazla mineral ve vitamine ve biraz da yağa ihtiyacı vardır. Meyve ve sebze de verebilirsiniz ama özellikle cennet papağanları için hazırlanan tahıl ve tohum karışımından vermeyi de ihmal etmeyin. Bu karışımları pet shop’larda bulabilirsiniz.
  • Güneş. Cennet papağanları da dahil olmak üzere güneş tüm kuşlar için çok önemlidir. Filtresiz, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Yani kuşunuzu camın kenarına ya da hatta günde birkaç saat dışarıya koyarak onun güneş almasını sağlamalısınız.
  • Arkadaşı olsun. Cennet papağanları tek başlarına yaşayabilirler fakat bu şekilde yalnız hissederler. Onlar çift yaşamaya alışık canlılardır ve kuşunuzun mutlu olmasını istiyorsanız ona bir arkadaş verin. Kuşlardan biri vefat ederse yeni bir arkadaş gerekecektir.
  • Veterinere götürün. Kuşlar hastalandıkları zaman bunu saklanmak konusunda ustalaşırlar. Düzenli veteriner kontrolü olası sağlık sorunlarının hemen teşhis edilmesini sağlayacaktır.

İhtiyacınız Olan Tek Şey Sevgi ve Bir Cennet Papağanı

Peki ne düşünüyorsunuz? Cennet papağanları oldukça eşsiz ve özel canlılar. Evinizi bir cennet papağını ile paylaşmayı ister miydiniz? Size verdiğimiz bakım ipuçları sayesinde onlarla ilgilenmek çocuk oyuncağı olacak ve dostluklarından epey şey kazanabileceksiniz. Hayatınıza küçük bir cennet papağını alın!

İlginizi çekebilir ...
Prenses Papağanı Adını Nereden Alır?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Prenses Papağanı Adını Nereden Alır?

Prenses papağanı, açık renkli güzel tüylere sahip olan Avustralya'ya özgü bir kuş türüdür. Dünyanın en arkadaş canlısı papağanlarından bir tanesidir.