İdeal Evcil Hayvanlar Olan 5 Kuş Cinsi

Meşgul biriyseniz ve evde evcil hayvan beslemek istiyorsanız, çok fazla zamanınızı almadan sadık dostunuz olabilecek birçok kuş türü vardır.
İdeal Evcil Hayvanlar Olan 5 Kuş Cinsi

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2022

Bazı kuş ırkları, doğaları gereği çok özgür hayvanlar olmalarına rağmen oldukça kolay bir şekilde evcilleştirilebilirler. Ancak, örneğin köpekler ve kediler kadar özen ve dikkat gerektirmeyen bir evcil hayvan isteyenler için ideal seçimdir. Aslında bu iki türden sonra en yaygın evcil hayvan kuşlardır.

Aşağıda, evcil hayvan olarak en yaygın beş kuş türünün hangileri olduğunu, onlara nasıl bakılacağını ve neye ihtiyaçları olduğunu anlatacağız. Onları evinize getirirken aklınızda bulundurmanız gerekenleri not edin!

Evdeki en yaygın kuş türleri

Kuşlar her çeşit renk ve boyutta gelir, ancak aşağıdaki beş tanesi evcil hayvan olarak en popüler olanlardır çünkü evcilleştirilmeleri çok kolaydır.

1. Muhabbet kuşları

Papağan ailesinden, bunlar evlerde en yaygın bulunanlardır. Ortalama ömürleri 12 yıldır ve 15 ila 18 cm (6 ila 7 inç) arasında değişen küçük kuş ırklarına aittirler.

Çok sosyal kuşlar olduklarından, türlerinden başkalarıyla aynı kafeste yaşamaları tavsiye edilir. Muhabbet kuşunun erkek mi dişi mi olduğunu anlamak için gagaya bakmamız gerekir: eğer mavimsi bir tondaysa erkektir ve pembe tonlarında bronzsa dişidir.

İki muhabbet kuşu.

2. Kanaryalar

Bunlar ayrıca en küçük kuş ırklarına aittir. Ömürleri yaklaşık 10 yıldır (esaret altında) ve yetişkin olduklarında boyları 13 cm (5 inç) kadardır.

Muhabbet kuşları kadar sosyal olmasalar da, kanaryalarınızın kafesinin yanından geçtiğinizde mutlu ve sağlıklı olduklarını size bildirmek için şarkı söyleyebilirler.

3. Papağanlar

Tüm orta boy kuş ırklarından papağanlar, evlerde en yaygın bulunanlardır. 25 ila 30 cm (10-12 inç) kadar büyürler ve ortalama ömürleri 15 ila 20 yıl arasındadır.

Esaret altındayken çok zeki, konuşkan, sevecen ve arkadaş canlısı kuşlar olma eğilimindedirler, ancak bazen biraz asi ve yıkıcıdırlar, bu nedenle kendilerini rahat hissettikleri bir yaşam alanı sağlamak çok önemlidir.

4. Amerika papağanı

Amerika papağanı, evcil kuşlar arasında en popüler olanıdır, çünkü sahiplerine günlük olarak kaliteli zaman verildiği sürece, sahiplerine karşı en şefkatlidirler.

Yaklaşık 50 cm (20 inç) ölçülerinde, gelişmek için büyük kafeslere ihtiyaç duyarlar. Ve merak ediyorsanız, ortalama ömürleri 70 yıl, bir ailede nesiller boyu kalabilen bir eşlikçi.

5. Kakadu

En sosyal ve arkadaş canlısı olan kakadular, 40 ila 60 cm (16 ila 24 inç) arasında değişen büyük kuş türlerine aittir, bu nedenle onlar için büyük bir kafese ihtiyacınız olacaktır.

Ortalama ömürleri 50 yıla ulaşabilir, bu da onları neredeyse ömür boyu arkadaşınız yapar. Hayvanlarla etkileşime girmeyi seviyorsanız, kakadular bunun için mükemmeldir, ancak çok fazla dikkat ve sabır gerektirirler, bu nedenle evde yeterince zamanınız yoksa, daha az talepkar başka bir cins seçmek en iyisidir.

Evcil kuşların ihtiyaç duyduğu genel bakım

Bir hayvanı eve getirmek bir sorumluluk ve taahhüttür, çünkü onlara sağlıklı bir çevre sağlamak için evdeki bir veya birkaç alanı yaşam alanı olarak hizmet edecek şekilde şartlandırmak gerekir. Evcil kuşlar söz konusu olduğunda, aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

Kafes

Bunlar, doğal ortamlarında uzun günler boyunca uçabilen hayvanlar oldukları için, bir kafesin küçültülmüş alanı içinde mümkün olduğunca fazla alana ihtiyaç duyarlar. Aynı şekilde, onu bir verandaya veya büyük bir pencereye yerleştirmek önemlidir, çünkü bizim gibi kuşların da günde iyi bir doz güneşe ihtiyacı vardır.

Uçuş nedenlerinden dolayı kafesin yüksekliğinden ziyade uzunluğu daha önemli olacaktır. Minimum 150 cm uzunluk x 80 cm (5 x 2,6 fit) genişlik x 80 cm (2,6 fit) yükseklik, muhabbet kuşları gibi küçük kuşların daha kısa mesafelerde rahatça uçabilmeleri için ideal alandır.

Malzeme metal veya benzeri, temizlenmesi kolay bir şey olmalıdır. Ahşap kafesler hijyenik değildir ve nem ile mantarlar oluşabilir.

Uçuş alanı

Bir önceki noktaya uygun olarak, kafese ek olarak, günde en az bir saat daha özgürce uçabilmeleri için kafes dışında geniş ve güvenli alan sağlamak sahibinin görevidir. Bu yer, muhabbet kuşları gibi kuşların bu tür yüzeyleri gagalamaya alışkın olduklarından, evin içinde bir oda, tercihen çok değerli nesnelerin bulunmadığı bir çalışma odası veya yardımcı oda olabilir.

Aksesuarlar ve oyuncaklar

Kuşlar, doğal ortamlarında su içmek, beslemek ve kendilerini eğlendirmek için kullanabilecekleri sonsuz sayıda nesneye sahiptir. Evde, onlara evcil kuşlar için özel yemlikler ve suluklar ile birlikte oynamaları için salıncaklar ve yuva kutuları sağlayabiliriz.

Kafesin içinde bir parça kireç taşı bulundurmak evcil kuşunuzun gagasını temizlemesine ve keskinleştirmesine yardımcı olacaktır. Hijyenlerinin geri kalanına gelince, büyüklüklerine bağlı olarak kullanabilecekleri kuş banyoları vardır. Bir tane alamıyorsanız, kuşunuza uygun bir kap ile doğaçlama yapabilirsiniz. İçini suyla doldurun ve banyo yapmayı seven hayvanlar olduğu için onu nasıl kullanacağını bilecektir.

Kafes temizliği

Papağanlar için oyuncaklar.

İster bir ister beş kuşunuz olsun, kafes temizliği aynı sıklıkta yapılmalıdır:

  • Ayda bir: Aksesuarlar ve tamamlayıcılar dahil olmak üzere kafesin kapsamlı temizliğini ve genel dezenfeksiyonunu gerçekleştirin. Yıkayıp kuruttuktan sonra çubukları ve dalları çıkarın ve yenileriyle değiştirin.
  • Haftalık: Besleyicileri ve sulukları temizleyin. Kafesi ve tabanı temizleyin (tüm kumu çıkarın ve yenisiyle değiştirin).
  • Her üç günde bir: Diyeti desteklemek için kuru mama, taze meyve, yeşil yapraklı sebzeler, sebzeler (lahana hariç) veya otlar ekleyin. Kuş çöpünü değiştirin.
  • Günlük: Her zaman mümkün olduğunca taze ve tüketime hazır olması gerektiğinden, içme suyunu değiştirin. Aynı şekilde küvetteki su da değiştirilmelidir. Mümkünse, kuşun belirlenmiş bir alanda bir saat serbest uçuş yapmasına izin verin.

Küçük bir hayvanı bize eşlik etmesi için eve getirirken, ona onurlu ve güvenli bir yaşam için ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamak için sorumlu sahiplenmenin şart olduğunu unutmamalıyız. Kuşlar söz konusu olduğunda, doğal ortamlarından tamamen çıkardığımız evcil hayvanlardır ve kendilerini aşırı kısıtlanmış hissetmemeleri için onlara elimizden gelen tüm özeni ve özgürlüğü sağlamalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.