Erkek ve Dişi Serçeler Arasındaki 6 Fark

Serçeler, olgunluğa erişmedikçe dimorfik özelliklerini (farklılıklarını) geliştirmezler. Gençken, tüm örnekler yetişkin dişilere benzer kahverengi renklere sahiptir.
Erkek ve Dişi Serçeler Arasındaki 6 Fark
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ev serçesi, Amerika, Afrika ve Avustralya’ya tanıtılan Avrupa ve Asya’ya özgü küçük bir kuştur. Kentsel çevrelerin düzenli bir üyesidir, bu nedenle köylerimizde ve şehirlerimizde uçtuğunu görmek yaygındır. Oldukça dayanıklı bir tür olduğu için, bazı insanlar onu evcil hayvan olarak tutmayı seçmiştir. Serçeler belirgin bir cinsel dimorfizm sergilerler, bu nedenle erkek ve dişi serçeler arasında çok belirgin farklılıklar vardır.

Bu sayede herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duymadan bir örneğin cinsiyetini belirlemek mümkündür. Okumaya devam edin ve her iki cinsiyetin en dikkate değer özelliklerini öğrenin.

Serçeler nedir?

Ev serçesinin bilimsel adı Passer domesticus’tur, ötücü kuşlar ( Passeriformes ) grubuna aittir ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Yaklaşık 14 ila 18 santimetre uzunluğunda (6 ila 7 inç) ve 24 ila 40 gram (1 ila 1.8 oz) ağırlığındadır. Farklı gri ve kahverengi tonlarında bir tüy sergiler, ancak desenleri cinsiyete ve örneğe bağlıdır.

Bu kuş çok sosyaldir ve genellikle diğer türlerin birçoğuyla sürüler oluşturur. Gruplar ortak korolar oluşturma eğilimindedir, bu nedenle şarkıları bazı şehirlerde yaygın ve oldukça gürültülü hale gelir. Çiftler çoğu zaman sorunsuz bir şekilde birbirlerine çok yakın yuva yapsalar da, üreme mevsimi boyunca arkadaş canlısı doğalarını biraz kaybederler.

Erkek ve dişi serçeler neden farklıdır?

Diğer kuşlar gibi serçeler de cinsel dimorfizm sergiler. Bu, erkeklerin özelliklerinin kadınlardan farklı olduğu anlamına gelir. Kuşlar, potansiyel eşleri değerlendirmelerine izin veren görsel ipuçları aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurduklarından, bu özellikler genellikle üreme için yararlıdır.

İki cinsiyetin farklı olmasının bir başka nedeni de predasyona yatkınlıktır. Dişiler çok belirgin özellikler sergileyemezler, çünkü bu onları ve yavrularını bulmayı kolaylaştıracaktır. Bu şekilde doğa, annelerin hayatta kalma olasılığının daha yüksek olmasını sağlar ve türlerin devam etmesine izin verir.

Erkekler renklerinden dolayı çevrede daha fazla göze çarparlar, ancak daha fazla üreme kapasitesine sahip olmak için bu riski alırlar. Bu kavram takas olarak bilinir.

İki serçe.

Dişi ve erkeklerde ev serçesinin dimorfik özellikleri

Erkek ve dişi serçeleri ayırt etmek için tek yapmanız gereken görünümlerine çok dikkat etmektir. Kuşlar küçüktür ve yakalanması oldukça zordur, bu nedenle bazen onları ayırt etmek oldukça zor olabilir. Yine de, bunu yapmanıza yardımcı olması için aşağıdaki özelliklerden bazılarını kullanabilirsiniz.

1. Kafa

Erkek serçenin başını süsleyen tüyler genellikle gridir ve bazı parlak kahverengi tüyler vardır. Öte yandan, dişi sadece daha az coşkulu olan küllü kahverengi tonları sergiler. Bu özelliğin gözlemlenmesi çok kolaydır, çünkü her numunenin yüzünü tamamen değiştirir.

2. Boğaz

Serçeler, vücutlarının geri kalanından daha hafif bir göbeğe sahip olmaları ile karakterize edilir, ancak erkeklerin boğazlarını zarif bir şekilde vurgulayan siyah bir bant bulunur. Dişiler bu özelliğe sahip değildir ve renkleri tüm vücutlarının kahverengimsi tonunu takip eder.

3. Gaga

Üreme mevsimi boyunca, cinsel dimorfizm yoğunlaşır ve bazı yeni özellikler ortaya çıkar. Erkeklerin gagası, ayırt edilmesini kolaylaştıran çarpıcı bir siyah renk aldığı için çiftleşme mevsimi boyunca değişen kısımlardan biridir. Yılın geri kalanında, bu yapı dişilerin sahip olduğu aynı kahverengi tonları korur.

4. Siyah maske

Erkek serçenin yüzünde, gözlerinin etrafında ve arasında dolaşan güzel bir siyah maske vardır. Bazı durumlarda, bu koyu renkli tüyler gaganın etrafına uzanır ve koyu boğaz bandına bağlanarak “sakallı” görünmesini sağlar.

5. Gövde rengi

Erkek serçenin tüyleri genellikle daha parlaktır ve kahverengi, siyah, beyaz ve kahverengimsi renklerin karışımıyla tezat oluşturur. Dişiler ise sadece toprağa çok benzeyen kül-kahverengi tonlar sergilerler. Bu farklılıklar çiftleşme mevsiminde daha da belirginleşir.

6. Yumurta kabuğunun boyutu

Kuşlar üremek için yumurta bırakan, yumurtlayan hayvanlardır. Kuluçka sırasında, dişi mi yoksa erkek mi olacağını anlamanız pek olası değildir, bu nedenle kuşun cinsiyeti ancak yumurtadan çıktığında bilinir. Ancak, bu türde ikisini birbirinden ayırmanın bir yolu var.

Behavioral Ecology and Sociobiology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yumurtaların büyüklüğü cinsiyete bağlı. Bu, daha büyük kabukların erkekleri ve daha küçük olanların dişileri barındırdığı anlamına gelir. En azından bu türde, yumurtadan çıkmadan önce bile yavruların cinsiyetini belirlemek mümkündür.

İki serçe.

Erkek ve dişi serçeler arasındaki farkları belirlemek diğer türlerde olduğu kadar zor değildir. Bu nedenle, iyi bir gözlemciyseniz ve yukarıdaki yönergelerden bazılarını kullanıyorsanız, her birinin cinsiyetini sorunsuz bir şekilde tespit edebilmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cordero, P. J., Griffith, S. C., Aparicio, J. M., & Parkin, D. T. (2000). Sexual dimorphism in house sparrow eggs. Behavioral Ecology and Sociobiology, 48(5), 353-357.
  • Johnston, R. F., & Selander, R. K. (1973). Evolution in the house sparrow. III. Variation in size and sexual dimorphism in Europe and North and South America. The American Naturalist, 107(955), 373-390.
  • Johnston, R. F. (1967). Sexual dimorphism in juvenile house sparrows. The Auk, 84(2), 275-277.
  • Pape Møller, A. (1989). Natural and sexual selection on a plumage signal of status and on morphology in house sparrows, Passer domesticus. Journal of Evolutionary Biology, 2(2), 125-140.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.