Egzotik Kuşlar İçin İdeal Ortamı Yaratmak

Bu yazıda, barınma ve beslenmeden iyi hijyene kadar egzotik kuşlar için ideal ortamı nasıl yaratacağınızı anlatacağız.
Egzotik Kuşlar İçin İdeal Ortamı Yaratmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Egzotik kuşlar için ideal ortamı yaratmak sadece doğru kafesi seçmek anlamına gelmez. Bir kuşa bakmak, evcil hayvanınızın beslenme, hijyen ve sağlık ihtiyaçlarını tanımak ve bunlara saygı duymak anlamına da gelir.

Esaret altındaki egzotik kuşlar

Bazı egzotik kuş türlerini satın alarak, istemeden yasa dışı vahşi yaşam ticaretini finanse ediyor olabilirsiniz. Birçok ülke, nesli tükenmekte olan herhangi bir hayvan türünün tutulmasını ve üremesini yasaklamıştır.

Belirli egzotik kuş türlerini satın almadan önce, onlara yasal olarak sahip olmanıza izin verildiğinden emin olmanız önemlidir. Örneğin, tukanlar belirli bir lisans olmadan esaret altında yetiştirilemez. Bu hayvanların satışı ve mülkiyeti size büyük yasal cezalar getirebilir.

evcil kuşlar ve yemleri

Hayvanın tam olarak nereden geldiğini doğrulamak ve tedarikçinizi dikkatli bir şekilde seçmek de önemlidir. Bireylerden veya lisanssız evcil hayvan mağazalarından satın almanızı önermeyiz.

Egzotik kuşlarınız için kafes seçimi

Doğru kafesi seçmek, egzotik kuşlarınız için ideal ortamı yaratmanın ilk adımıdır. Evcil hayvanlarınızın yemek yemek, uyumak ve çiftleşmek için yeterince güvende hissettikleri bir yer olmalıdır.

Kafes, hayvanların serbestçe hareket etmesine izin verecek kadar büyük olmalı ve yerleşim, çevrelerini oldukça kolay bir şekilde temiz tutmanıza izin vermelidir. Örneğin, yemek kapları asla kuş pislikleri ile temas etmemeli veya yakınında olmamalıdır. Aksi takdirde, parazit istilası riski yüksektir.

Kuşlarınızın evin içinde serbestçe dolaşmasına izin verme seçeneğiniz varsa, kafes biraz daha küçük olabilir. Papağanlar, kakadular ve muhabbet kuşları özgürce yaşamak ve kaçmamak için kolayca eğitilebilir. Bu durumlarda kafesin kuş boyutunun sadece 3 veya 4 katı olması yeterlidir.

Uygun yaşam alanı

Büyük veya göçmen kuşların evde serbestçe dolaşmasına izin vermek riskli olabilir. Onları bir kafeste veya kuş kafesinde, kuşun en az 6 veya 7 katı büyüklüğünde tutmak en iyisidir. İdeal olarak cam duvarlı geniş bir kuş kafesi oluşturmanızı öneririz.

Kafesinizde bol miktarda oyuncak olduğundan emin olmak, eğlendirmek ve kuşlarınızı egzersiz yapmaya teşvik etmek önemlidir. Çok az insan bunu fark etse de, birçok evcil kuş, genellikle kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının bir sonucu olarak obeziteden muzdariptir. Kuşlar çok aktif hayvanlardır ve sıkılırlarsa huzursuz veya saldırgan olabilirler.

Egzotik kuşlar için ideal ortamı yaratmak – beslenme

Kuşunuz için doğru beslenme şekli, türden türe değişiklik gösterecektir. Kuşlar etçil, böcekçil, etçil veya meyveli olabilir. Her kuş türü, gagalarının şeklinden sindirim sistemine kadar belirli bir beslenme şekline özel olarak uyarlanmıştır.

Beslenme tercihleri ​​büyük ölçüde her türün doğal yaşam alanına bağlı olacaktır. Her ekosistemin belirli bir flora ve fauna seti vardır. Çevre ne kadar misafirperver olursa, mevcut yiyeceklerin çeşitliliği ve bolluğu o kadar fazla olur.

Tutsak bir kuşun beslenmesi söz konusu olduğunda, o tür için özel olarak tasarlanmış eksiksiz bir peletlenmiş kuş yemi seçmek en iyisidir. Bu ürünler dengeli bir tohum, kuruyemiş, bakliyat, tahıl, vitamin ve mineral diyeti sunar.

Uzmanlar, kuşlarınızın beslenmesini çeşitli taze, doğal malzemelerle (ideal olarak organik) zenginleştirmenizi önerir. Tıpkı ana diyetleri gibi, bunlar da bireysel türlere bağlı olacaktır.

Türler ve diyet

Amerika papağanı obeziteye son derece yatkındır. Peletler diyetlerinin yaklaşık %60-70’ini oluşturur. Bu, çeşitli meyve ve sebzeler (kabaca %25-30) ve kuruyemişler (%5-10) ile tamamlanmalıdır.

Gri papağanların çok miktarda mineral ve kalsiyuma ihtiyacı vardır. Diyetlerinin yaklaşık %70-75’i peletlerden, %30’u ise meyve ve sebzelerden oluşmalıdır.

Peletler, bir Amazon papağanının diyetinin %75-80’ini temsil etmelidir. Kalan kısım taze meyve ve sebze ile az miktarda tohumdan oluşmalıdır.

Egzotik kuşlar için ideal ortamı yaratmak – hijyen

Kuşlar çok temiz hayvanlardır. Esaret altında, hem iç hem de dış parazitlere karşı savunmasız hale gelirler. Bu mikroorganizmalar tüm kafese kolayca yayılabilir ve herhangi bir oyuncak ve aksesuarı istila edebilir.

egzotik papağan

Bu nedenle, kafeslerini haftada en az iki kez temizlemek önemlidir. Alt tepsideki pislikleri boşaltın ve kalan yiyecekleri çıkarın. Mama ve su kaplarını da günlük olarak iyice temizlemelisiniz.

Kafesin dibinde veya yem ve su kaplarında çürüyen yiyecek veya pislik birikmesine izin vermeyin. Mantar ve bakteri üremesini önlemek için tüm oyuncaklar ve aksesuarlar düzenli olarak iyice dezenfekte edilmelidir.

Çoğu evcil hayvan mağazasında, kuşlarda bulunan en yaygın parazitlerin çoğuyla savaşmanıza yardımcı olacak özel olarak tasarlanmış bir dizi ürün de bulacaksınız. Bu, özellikle evcil hayvanınızın derisine ve tüylerine ciddi zarar verebilecek kırmızı akarlar söz konusu olduğunda önemlidir.

Kuşların ayaklarını, tüylerini ve gagasını düzenli olarak kontrol etmek de bir diğer iyi hijyen alışkanlığıdır. Herhangi bir yaralanma, kızarıklık veya tahriş belirtisi fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede uzman bir kuş veterinerinden randevu almanız önemlidir.

Tüm bunları yaparsanız egzotik kuşlarınız için ideal ortamı yaratabileceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.