Logo image
Logo image

Kanarya Yetiştiriciliği İçin İpuçları

2 dakika
Kanarya yetiştiriciliği söz konusu olduğunda yapılması gereken birkaç şey vardır. Örneğin, bu kuşların çiftleşme süreci için özel bir kafese ihtiyaçları olacaktır. İlk başta, iki kanaryayı birbirinden ayırmanız gerekecek, bu nedenle iki kat daha fazla ekipmana, yemliklere vb. ihtiyacınız olacak.
Kanarya Yetiştiriciliği İçin İpuçları
Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2021

Kanaryalar her zaman insanlarla birlikte yaşadılar ve yıllardır evcil hayvan olarak beslendiler. Günümüzde pek çok insanın bir tane kanaryası var ve hatta bazı insanlar kanaryaları profesyonel bir şekilde veya hobi olarak yetiştirmeye başladı.

Evde Kanarya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Kanarya yetiştirmek için birkaç basit adımı izlemeniz gerekir:

Kafes

Halihazırda bir kuşunuz olsa da, sahip olduğunuz kafes büyük olasılıkla kanaryalar yetiştirmek için doğru kafes olmayacaktır.

Kanarya yetiştirmek istiyorsanız, o zaman üreme için özel olarak tasarlanmış bir tane almanız gerekecek. İki kuşun birbirini görmesine ama birbirini duymasına izin vermemesi için kafesin ortasına yerleştirilmiş bölmeleri ve ayırıcıları vardır.

Some figure

Bu bölücü, biri opak ve diğeri tel ızgara olmak üzere iki parçadan oluşur. Birazdan anlatacığımız gibi her ikisi de kanaryaların üremesi ve yetiştiriciliği için önemli bir rol oynar.

Kanaryalarınızı Seçin

Kanaryaların davranışlarını analiz ettikten sonra, eşleştirmek istediğiniz ikiliyi seçin. Unutmayın, fiziksel özellikleri yavruların ortaya nasıl çıkacağını etkileyecektir. Kanaryaları seçmeden önce rengini, güzelliğini ve şeklini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu şekilde seçim yapmak, kanarya ister kendiniz için olsun ister bir başkası için, ya da satmak için, çok önemlidir çünkü birçok kanarya çeşidi vardır.

Some figure

Her Şeyi Onlar İçin Hazırlayın

Bir yuva hazırlamak için gerekenleri almadan önce kanaryaları almayı beklemeyin. Unutmayın, artık iki su şişesine, iki yemliğe ve bir kanaryanın ihtiyaç duyabileceği diğer her şeyden de bir tane daha olmasına ihtiyacınız olacak.

Dişilerin mürekkep balığının iç kabuğu gibi bir kalsiyum kaynağına ve bebekler için peletlenmiş yiyeceklere ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her şeyi hazırladıktan sonra, kanaryalarınızı yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Çiftleşmeye Başlamalarına Yardımcı Olun

Yapmanız gereken ilk şey, biri opak ve biri tel ızgara olmak üzere iki ayırıcı ile her bir kanaryayı kafesin farklı bir tarafına koymaktır. Ancak, sadece opak olanı kullanmayı tercih ederseniz de bir sorun yoktur. Her iki kanaryayı da yaklaşık 10 ila 15 gün ayrı tutun, böylece birbirlerini görmeden birbirlerini dinleyebilirler. Bunu yaparak, birbirlerine olan ilgilerini uyandırabilirsiniz.

Bu süre geçtikten sonra, opak ayırıcıyı çıkarabilir ve birbirlerini görebilmeleri için ızgara teli kafes ayırıcısını kaldırabilirsiniz. Bir kez daha 10 ila 15 gün ayrı ayrı geçirmelerini sağlayın. Bu süre zarfında, alışması için dişiyi peletlenmiş yiyeceklerle besleyin.

An Geldi

Bir ay sonra nihayet ayırıcıyı çıkarmanın ve kanaryaları bir araya getirmenin zamanı gelir. Birbirlerine olan ilgileri o kadar artmış olacak ki çiftleşmek için zaman kaybetmeyecekler ve neredeyse iki hafta boyunca çiftleşecekler.

Çiftleştiklerinde dişinin yumurtalarını bırakabileceği  bir yuva yapmaları için gerekli tüm malzemeyi sağladığınızdan emin olun. Böylece, kanarya yetiştirmenin karmaşık bir şey olmadığını anlayabilirsiniz. Bu adımları izlediğinizde, evinizde kısa sürede küçük kanaryalarınız olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.