Bıldırcın Yetiştiriciliği: Bakımı ve Tavsiyeler

25 Temmuz 2021
Bu çok ilginç ve önemli makalede bıldırcın yetiştiriciliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin!

Bıldırcın yetiştiriciliği son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Zeki ve sosyal hayvanlar olmalarına rağmen hijyen ve beslenmeleri konusunda çok dikkat gerektirirler. Seslerini ve bu kuşların ihtiyaç duyduğu özel bakımı bilmek, onların sağlığının yanı sıra evinizin sağlığını korumak için çok önemlidir.

Bıldırcınların özellikleri

“Bıldırcın” terimi, yaygın olarak, Avrupa’da yaşayan Phasianidae ailesindeki en küçük safralı kuş türlerini ifade eder. Gövdesi küçük ve yuvarlaktır. Bununla birlikte, uzun mesafelere uçma yeteneği veren uzun kanatları vardır. Bu, başta Afrika ve Avrasya olmak üzere beş kıta arasında göç eden bir göçebe kuş için ideal bir anatomidir.

Bir diğer önemli özelliği ise tüylerinin rengidir. Kahverengi ve siyah tonları, zeminde ve ağaç gövdelerinde kendini neredeyse mükemmel şekilde kamufle etmesine olanak tanır. Bu, avcılarının kafasını karıştırır ve türlerin korunmasına yardımcı olur.

Erkek ve dişi arasındaki farklar

Erkekler ve dişiler çok benzer. Bununla birlikte, erkekler boğazlarında, gagalarının başında küçük bir siyah nokta (bir çapaya benzer) olduğu için göze çarpar.

tek başına bıldırcın
Kaynak Luis Miguel Bugallo Sánchez

Ayrıca, dişiler genellikle biraz daha büyüktür. Bir erkek bıldırcın 2.5 ila 3.5 ons arasında olabilirken, bir dişi  75 ila 85 gram arasında olma eğilimindedir.

Farklı bıldırcın türleri vardır. Evcil hayvan dükkanlarında ve yetiştiriciler arasında en yaygın olanları Gambel, Blue Valley, Giant White ve Pharaoh’tur. Her birinin kendi üreme özelliği vardır ve belirli işlevlere daha iyi uyarlanmıştır.

Bu nedenle, bıldırcın yetiştiriciliğine yatırım yapmadan önce ırklar ve davranışları hakkında araştırma yapmanız önemlidir.

Temel bıldırcın yetiştirme ipuçları

Bıldırcın yetiştirme ipuçlarımız, hayvanın sağlığını ve çevresini korumak için temel önleyici tedbirleri içermektedir.

1. Hijyen

Bıldırcınlar doğal olarak temizdir ve bakımı kolaydır. Ancak tüm kuşlar gibi iç ve dış parazit enfeksiyonlarına karşı savunmasız olabilirler. Bu mikroorganizmalar kafeslerde, aksesuarlarda ve ayrıca evin her yerinde kolayca çoğalma eğilimindedir.

Bu nedenle, kafesleri haftada iki ila üç kez sterilize etmek çok önemlidir. Ayrıca, atık tepsisini günlük olarak çıkarmanızı ve sterilize etmenizi öneririz.

Kafesin dibinde, olukta ve/veya su pınarında yiyecek artıklarının ve/veya pisliklerinin birikmesine izin vermemelisiniz. Ayrıca mantar ve bakteri oluşumunu önlemek için tüm aksesuarları çok iyi yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz.

Aynı şekilde, bacaklarını ve tüylerini sık sık kontrol etmek iyi bir uygulamadır. Herhangi bir yara, renk, doku veya görünüm değişikliği gözlemlediğinizde hemen bir kuş veterinerine gitmelisiniz.

2. Besleme

Dengeli bir beslenme sağlamak, bıldırcın yetiştiriciliğinin temel bir yönüdür. Bıldırcınların günlük diyetlerinden aldıkları besinler, bağışıklık sistemlerini geliştirmelerini ve çeşitli hastalıkları önlemelerini sağlar.

Bıldırcın göçmen bir kuştur. Bu nedenle, yılın mevsimine ve habitatına bağlı olarak, vahşi yaşamdaki diyetini değiştirir.

İlkbaharda, diyeti, uzun kış yolculuğunda harcanan enerjiyi yenilemek için çoğunlukla proteindir. Solucanlara ek olarak esas olarak karıncalar ve böcekler gibi küçük böceklerle beslenir.

Yaz geldiğinde, çoğunlukla tahıl yemeye ve hidrasyonunu güçlendirmeye meyillidir.

Evcilleştirilmiş bıldırcın

Evcilleştirilmiş bir bıldırcın yemi, peletler ve çeşitli mısır karışımları içermelidir. Amacın sindirimini iyileştirmek ve yağlar, karbonhidratlar ve proteinler sağlamak olduğunu unutmayın. Evcil hayvan mağazalarında birçok farklı türde dengeli karışım bulabilirsiniz.

Karışımı doğal yiyecekler ve makarna, kek, pirinç, tatlı mısır ve marul ile tamamlayabilirsiniz. Kış aylarında uzmanlar, bıldırcınlarınızın protein alımını güçlendirmenizi şiddetle tavsiye ediyor.

Bıldırcın civcivleri normalde bir damlalık veya şırınga yardımıyla yulaf lapası ile beslenir.

Kolay adaptasyon

Gerçekte, bıldırcınlar birçok farklı yiyeceğe uyum sağlama eğilimindedir. Bununla birlikte, sağlığı için toksik olabilecek maddeleri erişim alanı içinde bırakmamak önemlidir.

bıldırcın yavrusu
Kaynak: Guérin Nicolas

Kaçınılması gereken yiyecekler

  • İlk olarak, işlenmiş gıdalar, sosisler ve/veya baharatlar
  • Genel olarak çikolatalar ve tatlılar
  • Kızarmış yiyecekler
  • Tuz ve şeker
  • Kahve ve kafeinli ürünler
  • Son olarak, yüksek yağlı süt ve süt ürünleri

Çevreyi koşullandırma

Gevşek yaşayabilseler de, bıldırcınlarınızı barındıracak bir kafese sahip olmanız tavsiye edilir. Kafes onların dinlenebilecekleri ve kendilerini güvende hissedebilecekleri evleri olacaktır. Bu nedenle, sağlıklı büyümeleri için uygun bir yaşam alanı sağlamak için onları dikkatlice seçmek önemlidir.

Ayrıca, dökülmelerini ve kontaminasyonu önlemek için yemlikler ve su sebilleri hayvanın boyutuna uygun olmalıdır.

Yer, hayvanın gelişimine uygun olmalıdır. Kuşlarınızı açıkta bırakmak akıllıca değildir. Bunun nedeni, sıcak hava dalgası veya aşırı soğukların, onları ciddi şekilde hasta edebilmesidir.

Fotoğrafların kaynağı: Raniero Massoli Novelli, Luis Miguel Bugallo Sánchez ve Guérin Nicolas.