Yüksek Proteinli Köpek Mamaları Her Köpek İçin İyi Midir?

Tüm köpekler yüksek protein içeren bir diyetle mi beslenmelidir? Bu sorunun cevabı bu yazıda!
Yüksek Proteinli Köpek Mamaları Her Köpek İçin İyi Midir?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yüksek proteinli köpek mamaları, belli besinlerin dahil edilmesiyle köpekler için özel olarak oluşturulmuş gıdalardır. Ancak tahıl içermeyen gıdalarla yüksek protein içeren gıdaları birbirinden ayırmak önemlidir.

Köpeklerin besin gereksinimleri birçok faktöre göre değişmektedir. Köpeğin yaşı, sağlık durumu, cinsi, kilosu ve fiziksel aktivitesine göre alması gereken besin miktarı ve türü değişkenlik gösterir.

Peki yüksek proteinli köpek mamaları hangi köpek türleri için gereklidir? Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda öğreneceksiniz.

Yüksek proteinli köpek maması nedir?

Köpekler etobur canlılardır ve ana enerji kaynakları ettir. Ancak tüm köpek diyetleri aynı oranda protein içermez. Sonuç olarak, köpeğinizi ister BARF diyetiyle ister geleneksel köpek mamasıyla veya konserve mamalarla besleyin, içeriğindeki protein konsantrasyonu farklılık gösterebilir.

Yüksek proteinli köpek mamaları en az %30 protein içerir. Bu tür mamalar, belli yaşam tarzına veya sağlık durumuna sahip köpekler için uygundur:

 • Çalışan köpekler (polis köpekleri veya arama kurtarma köpekleri gibi)
 • Boy ve eğitim bakımından avlanmaya müsait köpekler
 • Yüksek kas kütlesine sahip köpek cinsleri
 • Obezite sorunu yaşayan köpekler
obezite sorunu yaşayan kilolu köpek

Köpeğiniz yukarıdaki kategorilerden herhangi birine dahil olmasa bile köpeğinizi yüksek proteinli mamalarla besleyebilirsiniz. Etobur hayvanlar için bu tür mamalar en uygun besin olarak kabul edilir.

Yüksek proteinli köpek mamalarının faydaları

Yüksek oranda protein içeren mamalar, yukarıda bahsettiğimiz köpek türleri için en sağlıklı seçenektir. Protein, köpeklerin diyetlerinin en temel parçasıdır ve eksikliği bazı medikal problemlere neden olabilir. Yüksek proteinli köpek mamalarının bazı faydaları şunlardır:

 • Sindirimi kolaydır. Köpeklerin sindirim sistemi eti sindirmek üzerine tasarlanmıştır. Bu tür gıdalar sindirim sistemleri için idealdir ve bağırsak sağlığına da iyi gelir.
 • Bağırsak florasını iyileştirir. Hayvanların bağırsaklarında yaşayan mikroorganizmalar, genel anlamda sağlıklı olmaları için elzemdir.
 • Kas gücünü korur ve fiziksel olarak fazla aktif olan köpeklerin kas yapısının bozulmasını önler.
 • Birçok insanın inandığının aksine, zengin protein kaynağına sahip besinler böbrek hastalıkları riskini arttırmaz veya mevcut böbrek hastalıklarını daha kötü bir hale getirmez. Böbrek hastalıklarını daha kötü hale getiren gıdalar işlenmiş, kalitesiz gıdalardır. Bu tür gıdalar köpeğinizin sağlığına olumsuz etki eder.
 • Protein bakımından zengin, karbonhidrat bakımından zayıf olan besinler obezite sorunu yaşayan köpeklerin kilo vermesini sağlar.

Bütün proteinler benzer midir?

yavru köpek et yemeye çalışıyor ve yüksek proteinli köpek mamaları

Eğer köpeğinizi yüksek proteinli mamalarla beslemek istiyorsanız, tüm proteinlerin aynı biyolojik değerlere sahip olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Proteinlerin biyolojik değerleri vücuttaki mevcut proteinlere ne kadar kolay dahil edildiğine, başka bir deyişle, emiliminin ne kadar kolay olduğuna göre belirlenir.

Eğer köpeğinizi yüksek proteinli bir gıda ile beslemek istiyorsanız, ne tür bir protein kaynağını seçeceğiniz ve bu proteinin hangi işlemlerden geçtiğini bilmeniz son derece önemlidir. Seçtiğiniz köpek maması kaliteli etler kullanılarak formüle edilmiş olsa bile, mamaya dönüşürken genel kalitesi azalabilir.

Diğer taraftan soya fasulyesi gibi bitkilerden elde edilen proteinler köpekler için iyi bir seçenek değildir. Köpeğiniz için en uygun protein kaynakları taze besinlerden ve işlenmemiş gıdalardan elde edilmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Blanchard, G., Nguyen, P., Gayet, C., Leriche, I., Siliart, B., & Paragon, B. M. (2004). Rapid weight loss with a high-protein low-energy diet allows the recovery of ideal body composition and insulin sensitivity in obese dogs. The Journal of nutrition, 134(8), 2148S-2150S.
 • Hang, I., Rinttila, T., Zentek, J., Kettunen, A., Alaja, S., Apajalahti, J., … & Spillmann, T. (2012). Effect of high contents of dietary animal-derived protein or carbohydrates on canine faecal microbiota. BMC veterinary research, 8(1), 90.
 • Hirakawa, C., & Daristotle, C. (2001). Nutrición Canina y Felina.
 • Laflamme, D. P. (2008). Pet food safety: dietary protein. Topics in companion animal medicine, 23(3), 154-157.
 • Robertson, J. L., Goldschmidt, M., Kronfeld, D. S., Tomaszewski, J. E., Hill, G. S., & Bovee, K. C. (1986). Long-term renal responses to high dietary protein in dogs with 75% nephrectomy. Kidney international, 29(2), 511-519.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.