Kozmetik Deneyler Ve Köpek Kozmetiği

Köpeğinizin hijyeni ve genel bakımı için kullanabileceğiniz birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Peki köpeklerin bu ürünleri kullanması ne kadar riskli?
Kozmetik Deneyler Ve Köpek Kozmetiği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler üzerinde kullanılan kozmetiklerden ve kozmetik deneylerden bahsederken iki farklı noktaya açıklık getirmekte fayda var, aksi takdirde kafanız karışabilir. İlki, laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik deneylerle ilgili ve en karmaşık olan konu da bu. İkincisi ise köpekler ve diğer hayvanlar için üretilen ve günümüzde bir hayli popüler olan hayvan kozmetik ürünleri.

Köpeklerin kozmetik deneylerde kullanılması

Kozmetik sektöründe köpekler üzerinde yapılan deneyler günümüzde tartışılan bir konu. Yasal anlamda bazı önemli ilerlemeler olsa da, günümüzde hala birçok ülkede bu tür deneyler gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Dünyada her yıl 115 milyon hayvan bu tür deneylerde kullanılıyor. Sadece Avrupa Birliği’nde, her yıl 12 milyondan daha fazla hayvan kozmetik endüstrisi tarafından bu tür deneylere maruz bırakılıyor.

Yeni yasa

Ancak 2003 yılında yürürlüğe giren yasa, Avrupa Birliği’nde hayvan deneylerinin yapılmasını yasakladı. Bu yasanın uygulanması iki aşamaya bölündü ve iki aşama da günümüzde yürürlükte.

İlk aşama, 2009 yılında uygulanmaya başlandı. Bu aşamanın amacı, bu tür deneylerin Avrupa’da yapılmasının tamamen önüne geçmekti. Aynı zamanda, bu tarihten itibaren hayvanlar üzerinde denenen ürünlerin Avrupa’ya girmesinin veya burada satılmasının önlenmesi amaçlandı.

İkinci aşamaya ise 2013 yılında geçildi. Bu aşama, özellikle zehirlilik testine girmesi gereken ürünleri etkiledi. Ancak bu aşamada, üreticilere bu şartlarını yerine getirebilmeleri için 10 sene süre verildi.

Yasa var, ancak yasada boşluklar da bulunuyor

Muhtemelen kendinize soruyorsunuz: Eğer bir yasa varsa, nasıl hala bu deneyler hayvanlar üzerinde yapılıyor?

Eğer yasayı detaylı bir şekilde okursanız, üretici firmaların hangi boşluktan faydalandığını göreceksiniz. Markalar ve üreticiler, hayvan deneyi dışında alternatif bir metot bulamıyorlarsa bu tür deneylere devam edebiliyorlar.

Saçları taranan köpek ve yeşil örtü

Köpekler üzerinde yapılan deneylerin riskleri

İnsanların hayvan deneyleri konusundaki umursamaz tavırları aslında cahillikten kaynaklanıyor. Birçok insan, hayvan deneylerinin bir krem sürüp ne etki ettiğini (alerji gibi) gözlemlemekten ibaret olduğunu sanıyor.

Ancak kozmetik deneyler veya testler, bunun çok daha ötesinde ve hayvanların sağlığı için büyük riskler barındırıyor. Alerjilerin neden olduğu semptomların rahatsız edici etkilerine ek olarak, hayvanlar bu tür deneyler kapsamında birçok tehlikeli kimyasala maruz kalıyor. Kimyasal maddelerin zehirlilik seviyesinin, insan sağlığıyla ilişkisini test etmek için bu deneyleri gerçekleştiriyorlar.

Bir başka deyişle, kontrollü bir ortamda hayvanları zehirleyerek kozmetik ürünlerde bulunan maddelere olan tepkilerini test ediyorlar. Diğer testler ise geri dönüşü olmayan genetik hasarlara ve hayvanın vücudunda kötü huylu tümörlerin gelişmesine neden olabiliyor.

Aynı deneylerin insanlar üzerinde uygulanmasını günümüzde düşünemiyoruz bile. Ancak dünyada milyonlarca hayvan her gün bu uygulamaya maruz bırakılıyor. Bu yüzden hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik deneyler, en önemli etik problemlerden birini oluşturuyor.

Köpeklerde kozmetik kullanımı söz konusuysa alınacak önlemler

Hayvan dostu ürünler üreten endüstri, tüm dünyada hızlı bir şekilde büyüyor; hayvanlar için kıyafetler, ayakkabılar, kozmetik ürünler, aksesuarlar, kostümler veya mobilyalar üretiliyor. Bugün, en yakın dostunuz için tasarlanmış sonsuz sayıdaki ürünü piyasada kolaylıkla bulmanız mümkün.

Ancak konu bu kozmetik ürünleri köpeğinizin üzerinde kullanmaya gelince, hangi riskleri ve önlemleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Öncelikle köpeğinizin üzerinde kullanmayı düşündüğünüz ürünü yakından incelemelisiniz.

Bazı süpermarketlerde veya evcil hayvan dükkanlarında şampuanlar, durulama kremleri, sabunlar, parfümler ve hatta renk değiştirici ürünler bulmanız mümkündür. Ancak her ürünün etiketine, içinde ne olduğunu görmek için dikkatli bir şekilde bakmanızı öneriyoruz.

İdeal olarak, içinde alkol bulunan ürünlerden kaçınmalısınız. Bu tür ürünler köpeğinizin cildini ve mukoza zarını tahriş edebilir. Buna ek olarak, insanlar için üretilmiş kozmetik ürünleriyle köpeğinizi yıkamamalısınız. Unutmayın, bu tür ürünlerin içinde bulunan maddeler, köpeğinizde alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına veya köpeğinizin zehirlenmesine neden olabilir. 

kırmızı kazaklı köpek ve kozmetik deneyler

İnsanlaştırmanın tehlikeleri

İnsanlaştırma, köpek besleyen insanlar arasında hızla yükselen bir fenomen ancak bu durum oldukça endişe verici. Belki köpeğinizle tıpkı bir bebeğe bakar gibi ilgilenmek isteyebilirsiniz, ancak bunu yaptığınızda aslında onun doğasına saygı duymamış oluyorsunuz ve bu davranışınız çok tehlikeli.

Sağlıklı olmaları ve hijyen içinde yaşamaları için sizin ilginize ihtiyaçları var, bu doğru. Bu yüzden bazı kozmetik ürünler günlük rutin içinde kullanışlı olabilir; ancak köpeğinizin sınırlarını bilmelisiniz ve bu durumu abartmamalısınız.

Köpekler en nihayetinde köpektir ve bu şekilde yaşamaya ve davranmaya devam edebilme özgürlükleri vardır. Köpekler insanlardan daha iyidir veya kötüdür demiyoruz. Basit bir şekilde bu, şu demek oluyor: Söz konusu doğal içgüdüler, ihtiyaçlar ve farklılıklar olduğu zaman köpeklere saygı duymamız gerekiyor. Sevimli dostlarımız bunu sonuna kadar hak ediyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.