Beslenme Rutinlerinde Değişiklik Köpeğinizin Sağlığını Nasıl Etkiler

Evcil hayvanınızın bağırsak sorunlarının ana nedenlerinden biri de beslenme rutinlerinde bir değişiklik olmasıdır. Tıpkı yazın yapılan mangal gibi ziyafetlerde olduğu gibi. Yiyeceklerdeki değişiklik köpeğinizi nasıl etkiler?
Beslenme Rutinlerinde Değişiklik Köpeğinizin Sağlığını Nasıl Etkiler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beslenme rutinlerinde değişiklik yapıldığında köpekler, insanların yiyecek değişikliğine uyum sağladığı kadar iyi uyum sağlayamazlar. Bakteriyel floraları, insanların florası kadar çeşitli değildir, bu nedenle diyetlerinde yapılan ani değişiklikler köpeklerde ishal veya kusma gibi gastrointestinal sağlık sorunlarına neden olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz sorunlara rağmen, köpeğinizin yemeğini yaşına göre düzenlemeniz de iyi bir fikir olabilir.

Köpeğinizde sağlık sorunlarına neden olabilecek gıda değişiklikleri

köpek mama yiyor

Köpeğiniz özellikle yaşlanıyorsa köpeğinizin diyetinde bazı değişiklikler yapmak onun için iyi olabilir. Beslenme rutinlerinde değişiklik yapmaksa onlar için zararlıdır ve ishale, kusmaya ve bazı vakalarda ciddi gastrite neden olabilir. Köpeğinizin kontrolsüz bir şekilde yemek yemesi nedeniyle kutlamalar gibi bazı aile etkinlikleri köpeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu türden yiyecek değişimi köpeğinizin patolojisine bağlı olarak bazı semptomlar ortaya çıkarabilir. Bu kötü beslenme alışkanlıkları uzun bir süre gerçekleşiyorsa gaz, gastrit ve gastroenterite  neden olabilirler.

Bu değişikliklere gösterilecek tolerans seviyesi de köpek ırkı tarafından belirlenir. Örneğin, collies cinsi köpeklerin sağlık problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir. Bir köpeğin soy ağacı ne kadar fazlaysa, cinsleri ne kadar safsa, mideleri o kadar hassastır ve diyet değişikliklerine daha kötü adapte olacakları iddia edilmektedir.

Köpeğinizin yiyeceklerini değiştirmek için ideal prosedür

Köpeklerin mide sağlığı üzerinde daha az etki yaratmaya yönelik yönergeler arasında herhangi bir değişiklik yapmadan normal yiyeceklerine devam etmek yer almaktadır. Böyle yaparak, köpek sahibinin ekonomisi üzerinde de daha az etkilenir.

Köpeğin yemek düzeninini değiştirirken, bu işlem normal yiyeceklerini yeni yiyecekle birleştirilerek, bir uzmanın gözetimi altında yavaş yavaş yapılmalıdır.

Yaşamları boyunca köpekler yaşlandıkça diyetlerinin birçok kez değiştirilmesi gerekecektir. Bunu yapmanın en doğru yolu yaşam evrelerine uygun, özel, kaliteli besinleri onlara sunmaktır. Bu şekilde, köpeğinizin sindirim problemleri yaşamasını önleyebilirsiniz ve tüm beslenme ihtiyaçlarını da karşılayabilirsiniz.

Yaşa göre gıda değişimi

Köpek yaşamının ilk aşaması yaklaşık bir buçuk ay sürer. Yavru köpekler sütten kesilirler ve annelerinin sütünü bırakıp katı yiyeceklere geçerler. Hayvanlar değişim geçirdikçe kaliteli yiyeceklere ihtiyaçları olacaktır.

Köpekler beş aylık olduklarında, yetişkin köpek maması yemeye başlamaları gerekir, çünkü yavrular çok enerjik oldukları için besinlerinden çok fazla kalori kazanamazlar. Bu yiyecekler arasındaki geçiş, köpek yavrusu ve yetişkin yiyeceklerinin karışımı ile yapılabilir.

Yedi yaşından sonra, osteoartrit, diş eti iltihabı ve diğer durumlar gibi sağlık sorunlarını önlemek için köpekler daha ileri yaşlara uygun yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır.

Diyet türleri ve gıda değişiklikleri

sahibi köpeğini besliyor

Dengeli beslenme köpeklerin yaşamlarının her aşamasında beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Ayrıca, böbrek, karaciğer veya kalp hastalığı gibi bazı hastalıkların tedavisinin bir parçası da olabilir.

Bu dengeli diyetlere ek olarak, köpeğin kendi zevkini göz önünde bulundurarak aynı konsantre diyetler ile aynı kategoride olan Çiğ Et Diyetleri gibi başka beslenme diyetleri de vardır. Bunun nedeni, köpeklerin belirli yiyecek türlerini diğerlerinden daha fazla sevmesi ve bu diyetlerin ayarlanmasını kolaylaştırmasıdır.

Diyet seçimi, köpeklerin yaşarken geçirdikleri aşamalara ve varsa sahip oldukları hastalıklara göre yapılmalıdır. Ev yapımı köpek maması yapmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü köpeğin düzgün bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için hayati olan öğelerden yoksun olacaklardır. Aynı zamanda, köpekler için zehirli olan bazı ürünler bulunmaktadır ve çoğu insan bu ürünlerden habersizdir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Besin Zehirlenmesi: Belirtileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Besin Zehirlenmesi: Belirtileri

Köpeklerde besin zehirlenmesi, veterinerlerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Zehirlenme genellikle bozulmuş gıdalardan kaynaklan...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.