Köpeklerin Horlaması ve Sebepleri

Köpeklerin horlaması ne anlama gelir? Onların horlaması normal midir? Neden bazı köpekler horlarken, bazıları horlamaz? Bugünkü yazımızda bu soruların hepsine cevap bulalım.
Köpeklerin Horlaması ve Sebepleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin horlaması görülen bir durumdur ve sebebini anlamak önemlidir. Öncelikle şunu anlamalıyız ki, çoğu durumda horlamak çok normal ve zararsızdır.

Köpeklerin Horlaması

Köpekler temel olarak, hava, nazal boşluğundan ve boğazından rahatça akmadığında horlar. Bu herhangi bir anda görülebilir, örneğin köpeğiniz sırt üstü uyuduğunda. Bu pozisyonda köpeğinizin dili boğazını kapatıyor olabilir, bu da nefes alıp verişini engeller.

Köpeğinizin horladığını duyduysanız gülmek için acele etmeyin. Sebep bazen ciddi olabilir.

Köpeklerin Horlaması: Bazı Köpek Cinsleri Diğerlerinden Daha Çok mu Horlar?

Evet bazı cinsler horlamaya daha eğilimlidir. Kısa burunlu ve düz suratlı cinsler normal olarak daha çok horlar. Bunun sebebi, hava yolu açıklığının daha kısa olması ve bu yüzden hava geçişinin zor olmasındandır.

Bu cinsler brakisefali köpekler olarak bilinir ve pug, bulldog, boxer, Shih Tzus ve Boston teriyerleri bu gruba girer. Bu durumlarda, horlama kesinlikle “normal”dir. Brakisefali olmayan farklı bir köpeğiniz olsa bile, horlamayacağının garantisi olmadığını belirtmek gerekir.

Bir köpeğin uyumak için seçtiği pozisyonun, boynunun şekli ve burnunun uzunluğu kadar etkili bir faktör olduğunu unutmamalıyız. Tüm bu faktörler horlamasına sebep oluyor olabilir.

Yani eğer köpeğiniz horluyorsa, uyuma pozisyonunu değiştirmeyi deneyin ve durumun değişip değişmediğini gözlemleyin. Aynı zamanda, köpeğinizin başını yukarı kaldırmak da horlamayı azaltabilir. Kafasını koyabileceği bir yastık sağlamak yardımcı bir çözüm olabilir.

Etkili olabilecek bir diğer önerimiz ise hava nemlendirici kullanmaktır. Bu, havadaki nemi artırarak köpeğinizin daha rahat uyumasına yardımcı olur. Eğer köpeğinizin horlaması kötüye gidiyorsa, cerrahi müdahale olasılığı için bir doktora danışmalısınız.

Köpeğinizin Horlamasının Sebebi Kilosu Olabilir

Horlamaya sebep olan bir diğer yaygın durum ise obezitedir. Bir köpek aşırı kiloluysa veya hasta olacak derecede obezse, fazla yağın boğazda birikebileceğini bilmek önemlidir. Bu ekstra doku, köpeğinizin hava yollarını tıkayabilir ve nefes problemlerine yol açar.

Bu durum, köpeğiniz uyurken trakea halkaları kırılabileceği veya kapanabileceği için ciddi derecede tehlikeli olabilir. Ayrıca obezitenin başka birçok sağlık problemine de sebep olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bunlar obez bir köpeğin kilo vermesi için yeterli sebeplerdir.

yatan pug

Alerji Başka Bir Sebeptir

İnsanlar gibi, köpekler de toza, polene, parfümlere ve diğer hayvanların kokularına karşı alerjik olabilir. Bu alerjiler nefes almada zorluğa sebep olabilir ve horlamaya yol açabilir.

Eğer köpeğinizin horlamasının altında yatan sebep alerji ise, köpeğinizin yattığı yeri her gün yıkamalısınız. Evinizi düzenli olarak süpürmeli ve bir hava temizleyici kullanmalısınız. Son olarak, köpeğinizi polen seviyesi düşükken ve trafik yoğun değilken yürüyüşe çıkarmalısınız.

Horlama ve Diş Problemleri

Ağız boşluğunda veya paranazal sinüslerde oluşan apselerin veya herhangi bir kitlenin de horlamaya neden olabileceğini bilmek önemlidir. Eğer bu enfeksiyonlara uygun tedavi uygulanmazsa, hayvanın vücuduna yayılabilir ve daha ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Bu yüzden düzenli olarak köpeğinizin ağzını kontrol etmek, diş ve diş etindeki enfeksiyonlar konusunda dikkatli olmak çok önemlidir.

köpeklerin horlaması

Solunum Yollarında Tıkanıklık

Horlamaya sebep olabilecek başka bir neden ise, burnuna takılı kalmış yabancı bir cisim olabilir. Bunlara örnek, favori oyuncağının bir parçası, çimlerin arasındaki tohumlar veya dışarıda bulduğu bitki materyalleri olabilir.

Eğer köpeğiniz çok sık hapşırıyor ve sürekli burnunu kaşıyorsa, içeride bir şey sıkışmış olabilir. Ayrıca, bu tıkanıklığa salgılar da eşlik edebilir. Bu yüzden burnuna bir bakın, eğer içinde bir şey varsa bunu çıkarmak için köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lafrentz, J. R., Brietzke, S. E., & Mair, E. A. (2003). Evaluation of palatal snoring surgery in an animal model. Otolaryngology—Head and Neck Surgery, 129(4), 343-352.
  • Riecks, T. W., Birchard, S. J., & Stephens, J. A. (2007). Surgical correction of brachycephalic syndrome in dogs: 62 cases (1991–2004). Journal of the American Veterinary Medical Association, 230(9), 1324-1328.
  • Bach, J. F., Rozanski, E. A., Bedenice, D., Chan, D. L., Freeman, L. M., Lofgren, J. L., … & Hoffman, A. M. (2007). Association of expiratory airway dysfunction with marked obesity in healthy adult dogs. American journal of veterinary research, 68(6), 670-675.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.