Bir Köpek Size Baktığında Ne Hisseder?

Bugünkü makalemizde, bir köpeğin size baktığında neler hissettiğini keşfedin. Bunu yapan bir köpek, duygularınızı anlamaya çalışıyor olabilir. Böylece, sizin duygularınıza uygun şekilde cevap verebilecektir.
Bir Köpek Size Baktığında Ne Hisseder?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herhangi bir köpek sahibi, köpeğiyle göz teması kurmanın sadece duyusal bir deneyimden daha fazlası olduğunu kabul edecektir. İnsanların köpeklerinin bakışlarını duygu, sevgi ve güzel niyetlerle dolu olarak tanımlamaları oldukça yaygın bir durum. Hatta bazıları “köpeğim benimle gözleriyle konuşuyor” bile diyebiliyor. Bugünkü makalemizde, bir köpeğin size baktığında ne hissettiğini ortaya koymaya çalışıyoruz.

Köpeğinizin bakışlarında sahip olduğu bu ifade, başlangıçta sizin de düşünebileceğiniz veya inanabileceğinizden çok daha fazla bilimsel verilere dayalı olarak temellendirilmiş durumda. Bir köpeğin bakışları pek çok sır içerse de, bu bakışların ana işlevi empati.

Bu güzel ve faydalı türler arası etkileşim hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam etmenizi öneriyoruz. Unutmayın, öyle görünmese de hayvanlar aleminde her şeyin bir anlamı var.

Bir köpek için iletişimin önemi

Duyguları tanıma, hayvanların diğer köpeklerin niyetlerini ve motivasyonlarını değerlendirmelerine olanak yaratıyor. Bu olanak, köpeklere, karşılarına çıkanlara uygun şekilde yanıt verme ve olayları tahmin etme yeteneği veriyor.

Ayrıca bu, uzun vadeli ilişkiler sürdürmelerine ve kimseye fayda sağlamayan çatışmalardan kaçınmalarına da olanak tanıyor. Bu nedenle, salt fedakarlığın ötesinde, hayvanların sahip oldukları empati hissinin büyük bir adaptif değeri var.

Uyarıcıları tanıma ve uygun şekilde yanıt verme yeteneği, hem gönderenin hem de alıcının hayatta kalma şansını artırıyor.

Bütün bunlar aynı türden canlılar için geçerli. Aslında, diğer cinslerden ve düzenlerden canlı varlıklarla iletişim kurarken de bu yöntem bir yere kadar uygulanabiliyor. Günlük hayatın doğal rutininde hep karşımıza çıkıyor olduğu gibi, köpekler insan ifadelerini tanımayı öğreniyorlar, çünkü hayatları kelimenin tam anlamıyla doğru iletişime bağlı oluyor.

En sadık dostlarımız.

Bir köpek size baktığında ne hissediyor

Bir köpek, bakışını dikkatlice sahibine diktiğinde, onu anlamaya çalışıyor. Bu konuya ilişkin yürütülen bilimsel bir çalışma, bu ilişkinin etkinliğini ölçmek üzerine odaklanıyor. Araştırmacıların, bu çalışma boyunca izlediği adımlar ise şunlar:

  • 17 köpek, iki insandan gelen duyusal uyarana maruz bırakılıyor. Birinin yüzü (mutlu ya da kızgın), diğerinin ise öfkeli ya da keyifli gelen sesi köpeklere gösteriliyor veya dinletiliyor. Bu parametreler, çalışma boyunca, çeşitli testlerde karıştırılıyor.
  • Araştırmacılar, testleri köpeklerin her biri için birkaç kez tekrarlıyorlar. Bu kapsamda da, köpeklerin tercih ettikleri değişkenleri izliyorlar.

Çalışmada elde edilen sonuçlar şaşırtıcı değildi ve çok önemli bir gerçeği vurguladı. Köpekler insan duygularını sadece yüzlerine bakarak değil, çıkardıkları sesleri de anlayarak kendileriyle bütünleştiriyor.

Köpeklerin yaklaşık % 70’inin yüz ifadelerine uygun sesler sunan görüntülere daha fazla ilgi göstermesi de (örneğin mutlu bir yüz ile mutlu ses) bunu kanıtlayan bir başka veri.

Bazı bilim insanlarının tahmin ettiği bu kapasite, iki yaşına kadar olan küçük bir çocuğunkiyle karşılaştırılabileceğini tahmin ettiği köpek reaksiyon seviyesi olarak bulunmuş.

Örneğin, bir köpek, onu yalamasının sahibini iyi hissettirdiğini çok iyi anlıyor. Bu nedenle, zorluk ve stres zamanlarında, bu hareketi, olumlu bir uyaran olarak sınıflandırıyor. Köpeklerin, birisinin ağladığını gördüklerinde durumu anladıkları için özel bir şefkat göstermeleri de kesinlikle bir tesadüf değil.

Açıklaması zor bir durum

Bir köpek sahibinin yüzüne baktığında duygularını anlar ve hatta bu duyguları onunla birlikte hisseder. Örneğin stres, bir köpek onu aile ortamında diğerlerinde gözlemlediğinde, kendisine de ait olduğu hissi yaratıyor.

Köpekler, insanlarda mükemmel bir şekilde ayırt edebildikleri ses tonları ve ruh hali değişimlerine ek olarak, ürettiğimiz hormonları tehlike, korku ve endişe hallerinde, koku yoluyla da duygularla bütünleştirebiliyorlar. Çoğu durumda bu, hayvanda da olumsuz tepkiler yaratıyor.

Kamerayı yalayan bir köpek.

Bir köpek size baktığında ne hisseder: Empati, birlikte yaşamanın anahtarı

Bu makalede gördüğünüz gibi, bir köpek yüzünüze baktığında sizi anlamaya çalışıyor. Ancak görsel iletişim aynı zamanda diğer ihtiyaçlara da yanıt veriyor. Örneğin, köpek aynı zamanda bir ihtiyaç veya rahatsızlığı ifade etmeye çalışıyor da olabiliyor.

Sahiplerin, duygularının evcil hayvanlarının refahını da etkilediğini anlaması önemli. Köpekler, stresi ve korkuyu anlayabiliyor. Ancak, bu durumda, duyguları diğeriyle bütünleştirmenin ötesinde, onları kendilerininmiş gibi hissediyorlar.

İnsanların kötü zamanlardan geçmesi son derece doğal. Bu nedenle, hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının önünde ağlamaktan veya sıkılmaktan kaçınmaları gerekmediğini açıkça belirtmek isteriz. Aksine, bu anlarda her zamankinden daha fazla sevgiye veya şefkate ihtiyaç duyarız. Bunu da kullanmakta fayda olacaktır.

Bununla birlikte, stresli bir dönemden geçseniz bile, elbette, evde bağırmaktan veya yüksek sesle konuşmaktan da kaçınmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlamak İçin Yöntemler

Bu yazımızda sizin için köpeğinizi çağırdığınızda gelmesini sağlamak için gereken ve kesinlikle işe yarayacak bazı yöntemleri yazdık.  • Albuquerque, N., Guo, K., Wilkinson, A., Savalli, C., Otta, E., & Mills, D. (2016). Dogs recognize dog and human emotions. Biology letters12(1), 20150883.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.