Atlar Ve İnsanlar: Atlar Duygularımızı Anlayabilir

Atlar yüz ifadesine, vücut diline ve ses tonuna bakarak insanların duygularını anlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Atlar Ve İnsanlar: Atlar Duygularımızı Anlayabilir

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2019

Atlar çevrelerindeki uyaranlara karşı son derece hassastır. Aslında atlar, ifadelerimize ve ses tonumuza bağlı olarak duygularımızı yorumlayabilir ve anlayabilir. Atlar ve insanlar çok uzun süredir beraber yaşıyor. Bu yeteneğe sahip olan tek tür elbette sadece atlar değil; köpekler de aynı şekilde insanların duygularını anlayabiliyor.

Atlar insanların duygularını anlayabilir

Çok enteresan fakat doğru, atlar insanların duygularını anlayabilir. Atlar son derece sosyal hayvanlar olduklarından, zamanla hem kendi türleriyle hem de insanlarla iletişime geçmenin bir yolunu bulmayı başardılar. Bunun bir nedeni de binlerce yıl boyunca insanlarla beraber yaşamaları olabilir.

Sadece yüz ifadelerinden anlam çıkarmazlar, aynı zamanda ses tonuna da dikkat ederler. O kişiyi daha önceden tanıyıp tanımamalarının bir önemi yoktur. Gülen, sakin bir sese veya kızgın bağıran bir kişiye nasıl tepki vereceklerini bilirler.

kapalı at gözü ve bir el

Örneğin sinirli bir surat gibi negatif bir uyaran varsa, atlar kafalarını çevirir ve sağ gözleriyle yan taraflarına bakar. Çünkü muhtemel bir tehdit hissettiklerinde, bu duyguyu işleyen kısım beyinlerinin sağ yarım küresidir. Bunlara ek olarak, böyle bir durumda atın kalp atışı hızlanır ve huzursuz olarak bariz bir şekilde strese girer. Aslında bu beyin yetenekleri sayesinde olumsuz durumları tahmin edebilirler.

Atlar iletişim kurabilen canlılardır

Vahşi yaşamda atlar genelde bir kısrak tarafından yönetilir ve gruplar halinde yaşar. Avcılara karşı tetikte olmak için bir tür dil geliştirmişlerdir ve kendi aralarında iletişim kurmak için bu dili kullanırlar.

Atlar arasındaki en temel iletişim görsel olarak gerçekleştirilir. Atlar, diğer atların ne hissettiğini anlamak için onların vücut dillerini okurlar; bunu yaparken diğer atların kulaklarının pozisyonunu, bacaklarını ve genel olarak tüm vücutlarını gözlemlerler. Atlar arasında sesli iletişim de son derece önemlidir.

koşan kahverengi at sürüsü ve atlar ve insanlar

Atlar duygularını göstermek için kişner, böğürür veya hırıltılar çıkarır. Bu sesleri aşağıdaki durumlarda çıkarabilirler:

 • Grubun geri kalanına nerede olduklarını bildirmek için
 • Bir başka atı tehlike konusunda uyarmak için
 • Yeni bir bireyi karşılarken
 • Yakınlaştıklarında ve mutlu olduklarında
 • Kur yaparken
 • Yavrularını bulmak için

Evet, atlar insanların duygularını anlayabilir

Monty Roberts’ın at dili

Monty Roberts bulduğu bu yönteme ”birleşme” ismini veriyor. Çünkü bu dilin amacı insanlar ve atlar arasında gönüllü bir bağlantı kurmaktır. Bu yönteme göre atlara eyer takılırken şiddet uygulanamaz veya atlara zorla binilemez.

Bu bahsettiklerimizin hiçbiri yeni değil. Equus adı verilen at dili, işaret sistemine dayalı bir dildir. Bu dili, yerli Amerikan kabilesi Chickasaw icat etti, dünya çapındaki diğer at binicileri de bu dili benimsedi.

Bu dilin en temel üç kısmı şunlardan oluşur:

 • Vücudun genel duruşu: Atın kafa, göz, dudak ve kulak hareketleri
 • Kuyruğunun duruşu ve hareketleri
 • Atın çıkardığı sesler

Roberts, insanların atlarla iletişim kurmasını sağlayan 170’ten fazla işaret keşfetti. Gördüğünüz gibi atlarla iletişim iki taraflı gelişiyor. İnsanlar ve atlar bilgiyi hem yayabilme hem de toplayabilme becerisine sahip. İnsanlar, atların yorumlayabileceği hareketlerle ve ses tonlarıyla onlara mesajlar gönderebilir. Atlar da vücut hareketleriyle ve çıkardıkları sesler aracılığıyla bu mesajlara tepki verir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Smith, Amy Victoria, Proops, Leanne, Grounds, Kate, Wathan, Jennifer and McComb, Karen (2016) Functionally relevant responses to human facial expressions of emotion in the domestic horse (Equus caballus). Biology Letters, 12 (2). p. 20150907.
 • Kosuke Nakamura, Ayaka Takimoto-Inose, Toshikazu Hasegawa. Cross-modal perception of human emotion in domestic horses (Equus caballus). Scientific Reports, 2018.
 • Feist, J. D., & McCullough, D. R. (1976). Behavior patterns and communication in feral horses. Zeitschrift für Tierpsychologie, 41(4), 337-371.
 • Monty Roberts. El hombre que escucha a los caballos, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.