Köpek Sahipleri Köpeklerini New York Metrosuna Sokmak İçin Ne Yapıyorlar?

Bu çok ilginç makalede, köpek sahiplerinin köpeklerini New York metrosuna sokmak için ne yaptıklarını keşfedin. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Köpek Sahipleri Köpeklerini New York Metrosuna Sokmak İçin Ne Yapıyorlar?

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2021

Yakın zamana kadar toplu taşıma araçlarında evcil hayvan görmek düşünülemezdi. Ancak, giderek daha fazla şehir “evcil hayvan dostu” hale geliyor, yani köpekleri metroda bulundurmaya belirli kısıtlamalarla izin veriyorlar. Bu yazıda, köpek sahiplerinin, köpeklerini New York metrosunun yanı sıra Madrid ve Barselona metrolarına sokmak için ne yaptıklarını anlatacağız.

New York metrosundaki köpekler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kalabalık şehirlerden biri de oldukça falza sayıda tüylü arkadaşlara sahiptir. Köpek sahipleri köpeklerini her yere götürürler ve çoğu durumda trafiğin genellikle kaotik olduğu bu şehirde dolaşmak için metroyu kullanırlar.

Ancak belediye başkanı, metroda köpekleri yasaklayan bir politika uygulamaya karar verdi ve insanlar hemen şikayet etmeye başladılar. Binlerce insan bu karara öfkeli olduğundan, hükümet bazı kuralları değiştirmeye karar verdi. Böylece toplu taşıma araçlarında sadece çantaya sığan evcil hayvanlara izin verdiler.

Bu açıkça büyük ırklar için adil olmayan bir kural olsa da, en azından doğru yönde atılmış bir adımdı. 4.5 kilonun üzerindeki tüm köpeklerin başka ulaşım araçları aramak zorunda kalacağı anlaşıldığında, sahipleri gerçekten oldukça yaratıcı fikirler buldu.

metroda alışveriş arabasında bir köpek
Kaynak: rolloid.org

Artık sahiplerinin yaratıcılığı sayesinde Pitbull, Sibirya Huskies, Golden Retriever, Dalmaçyalı ve diğer büyük köpekleri metroda görebiliyoruz. Onları sırt çantalarında ve hatta alışveriş arabalarında taşıyorlar, böylece tüylü arkadaşları gittikleri her yerde onlara eşlik edebiliyor.

İspanya’da metroda köpekleri bulundurmak

Madrid metrosu söz konusu olduğunda, kullanıcıların köpeklerini yanlarına alabilmeleri için belirli kurallara uymaları gerekir:

  • Evcil hayvanlar çip ile tanımlanmalıdır.
  • Yolcu başına sadece bir köpeğe izin verilir.
  • Son vagon köpekler içindir.
  • Köpekler koltuk işgal edemez.
  • İstasyonlara ulaşmak için asansörleri kullanmalarına izin verilir.
  • Bir ağızlık ve 50 cmden uzun olmayan bir tasma takmaları gerekir.
  • Yolcu, evcil hayvanının güvenliğinden ve neden olabileceği rahatsızlıklardan sorumludur.
  • Köpekler yoğun saatlerde metroyla seyahat edemezler. Sabah 7:30 – 9:30, 14:00 – 16:00 ve 18:00 – 20:00 saatleri arasında izin verilmez.
  • Çalışanlar, güvenlik nedenleriyle hayvanların girişini yasaklayabilir.
  • Hafta sonları ve tatillerde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Peki ya Barselona metrosu?

Köpeklerin Barselona metrosunda seyahat etmesine izin veren yasa 1 Ekim 2014’e kadar uzanıyor. Tüm evcil hayvanlar, çipleri olduğu ve sahiplerini onları belediye nüfus sayımına kaydettirdiği sürece metroya binebilir.

Ancak, 07:00 – 09:30 ve 17:00 – 19:00 saatleri arasında metroya binemezler. Köpekler, hafta sonları ve tatil günlerinde, günün geri kalanında kısıtlanmaz.

Evcil hayvan sahipleri, küçük köpek ırkları ile günün herhangi bir saatinde, taşıyıcılarında olmaları halinde seyahat edebilirler. Ayrıca, yolcu başına yalnızca bir köpeğe izin verilir ve 50 cmden uzun olmayan bir tasma ve ağızlık takmaları gerekir.

İstasyonlara erişmek için asansörü ve normal merdivenleri (yürüyen merdivenleri değil) kullanabilirler. Ancak, koltuk işgal edemezler. Ayrıca metro, evcil hayvanlarının neden olduğu herhangi bir rahatsızlıktan veya zarar görmesinden evcil hayvan sahiplerini sorumlu tutar. Öte yandan, güvenlik personeli, yoğun zamanlarda köpeklerin kabul edilmesini sınırlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.