İri Köpekler: Neden Büyük Köpekleri Seviyoruz?

Büyük köpekler nazik ve asildir, ancak sahiplerine karşı bir tehdit hissederlerse oldukça korumacı olabilirler.
İri Köpekler: Neden Büyük Köpekleri Seviyoruz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İri köpekler bazı ön yargılara neden olur ve bu yargılar her zaman doğru değildir. İri köpeklerin boyutları aslında onları eğitmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda çocuklarla beraber yaşamak için daha uygundurlar.

İri köpeklerin karakteri

çimlerde oturan siyah beyaz köpek

İnsanların iri köpekleri sevmesinin bir nedeni, köpeğin boyutundan farklı olarak, davranış özellikleridir. Hatta bazı büyük köpekler küçük köpeklere göre çok daha az hareket eder.

İri köpeklere dair mitlerden biri de apartman dairesinde veya küçük evlerde yaşayamayacaklarıdır. Ancak boyutlarından bağımsız bir şekilde, bazı iri hayvanlar apartman dairelerine hızlıca adapte olabilir veya küçük alanlarda yaşayabilir. 

Köpeğin boyutu kesin olarak kişiliğini belirlemez. Karakterini etkileyen başka faktörler de vardır. Cinsi ve hangi türlerin karışımı olduğu önemlidir.

Sahibinin kişiliği de diğer önemli değişkenler arasında gösterilir. Uzun yürüyüşlerden ve dışarıda vakit geçirmekten hoşlanan bir kişinin köpek sahiplendiğini düşünün. Bu durumda bu kişi için en ideal olanı iri, dinamik, aktif ve dinç olan bir köpektir.

Çocuklarla iyi anlaşan iri köpekler

Çocukların varlığı, köpek sahiplenirken hesaba katmanız gereken bir durumdur. Bazı hayvanlar çocuklar için diğerlerinden daha uygun olabilir. Evinizde küçük çocuklarınızla birlikte yaşayacak evcil hayvanları sahiplenirken bunu aklınızda bulundurun. Evde bir bebek varsa, yürümeden önceki ilk adımlarında dev arkadaşına tutunabilecektir. Çocuklu evlerin küçük köpekler için genelde uygun olmadığı unutulmamalıdır. Küçük olmaları yaramaz çocukların maskaralıklarına karşı onları çok savunmasız bırakır. Mantıksal olarak, evdeki küçük çocuk kendini iri bir köpeğin üzerine atarsa, ikisi de daha az acı çekecektir.

İri köpek, daha kolay bir şekilde eğitilebilir

Günümüzde çoğu insanın sahip olduğu yaşam şekli veya hızı, büyük bir köpek sahiplenmeye oldukça uygundur. Uzun yürüyüşleri seven enerji ve hayat dolu bir insan, iri cüsseli bir köpekle harika bir uyumla eşleşebilir. Bir diğer önemli gerçek de şudur; iri cüsseli bir köpek sahibine neredeyse göz hızasında bakabilir. Hatta bu yüzden iri köpekleri eğitmek daha kolaydır.

Araba ve ulaşım

İnsanlar arasındaki ortak düşüncelerden biri de iri köpeklerin bir yerden ötekine kolay taşınamadığı yönündedir. Özellikle bu tür köpeklere sahip aileler seyahat etmeyi seviyorsa zorluk yaşayabilirler. Çünkü küçük bir köpeği bir yerden bir yere götürmekle iri bir köpeği taşımak, aynı şey değildir.

Sahibinin yaşı ve fiziksel durumu

İri bir köpeği sahiplenecek kişinin yaşı ve fiziksel durumu, göz önünde alınması gereken bir etkendir. Aslında iri bir köpeğe bakmak herkes için aynı zorluk seviyesindedir.

Bu yüzden 35 kilonun üzerindeki evcil hayvanlar bir kişi tarafından kolay bir şekilde bakılamaz. Eğer sahiplenecek kişi yaşlıysa veya gereken fiziksel güce sahip değilse, bir parkta basit bir yürüyüş yapmak o kişi için kabusa dönüşebilir. 

koşan iki iri köpek

İri köpekler daha mı cana yakın?

Büyük cins köpeklerin çoğu durumda küçük köpeklerden daha şefkatli ve cana yakın olabileceği söylenir. Küçük köpeklerin çok gergin bir doğası olabilir. Bu durum, sahipleriyle güçlü bir bağ kurmayı daha da zorlaştırabilir.

İstatistiksel olarak, büyük köpekler sahiplerine küçük köpeklerden daha kolay sevgi gösterir. Örneğin, mükemmel ve sevecen karakterleriyle tanınan büyük köpek ırkları Dalmaçyalı, Newfoundland ve Labrador Retriever gibi cinslerdir.

En iyi koruyucular

Arkadaşlık dışında koruma ve güvenlik amaçlı bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, sizin için en iyi seçim büyük bir köpek ırkı veya melezidir. Fiziksel görünümü heybetli olan köpekler, yabancıları daha çok korkutur. Ayrıca yüzyıllardır bu türler çevrelerindeki canlıları korumaya alışmışlardır.

Bu nazik dev canlıları sevmek için başka nedenlere mi ihtiyacınız var? Bu yazıda iri köpekler hakkında öğrendiklerinizden keyif aldığınızı umuyoruz. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.