Köpeğinizin Uykusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Köpeğinizin iyi uyuması önemlidir. Bu yazıda, köpeğinizin uykusu hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin!
Köpeğinizin Uykusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2021

Köpeklerini uyurken görmek, köpek sahiplerinin en çok keyif aldığı şeylerden biridir. Evcil hayvanınızın iyi uyumasına ve bunun için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi bilmek, rahatlama ve sağlık için hayati önem taşır. Bu yazıda, köpeğinizin uykusuyla ilgili birçok sırrı keşfedin.

Köpeğinizin uykusu hakkında bilmeniz gerekenler

Bir köpeğin keyifli bir uykunun tadını çıkarmak için neye ihtiyacı olduğunu keşfetmek çok önemlidir. İşte onlardan bazıları:

çarşafta uyuyan köpek

 • Köpekler günün yarısından fazlasında uyurlar. İnsanlar zamanlarının yalnızca üçte birini uykuda geçirirken, köpeğinizin daha fazlasına ihtiyacı vardır. Köpekler zamanlarının yaklaşık %65’ini uyuyarak geçirirler. Günün 24 saatinin yaklaşık 15’i bir köpek uyur.
 • Köpeklerin uyumak için belirli bir yere ihtiyaçları vardır. Bir köpek evin herhangi bir yerinde uyuyabilmesine rağmen, yatağı her zaman aynı yerde olmalıdır. Köpeğin kendisine ait olduğunu bildiği, onu azarladığınızda, dinlenmeye ihtiyacı olduğunda veya dinlenmek istediğinde gidebileceği bir yer. Her yerde uyuyabileceğini varsaymayın.
 • Yatak. Köpeğinizin sizinle uyumasını sevseniz de, köpeğinizin kendi yatağına ihtiyacı vardır ve yukarıda da söylediğimiz gibi her zaman aynı yerde olmalıdır. Köpeğiniz için seçtiğiniz yatak tipi önemli değildir. Tek önemli şey, yıkanabilir ve köpeğiniz için rahat olduğundan emin olmaktır.
 • Köpeğinizin uyku döngüleri. Köpeklerin üç aşamaya ayrılan en az üç uyku döngüsü vardır. Birincisi, beyin aktivitesinin azaldığı, ancak kas gücünün korunduğu yerdir. Bu, mutlak bir rahatlama olmadığı anlamına gelir. Ardından, beyin aktivitesinin yoğun olduğu, ancak kas gevşemesinin olduğu aşama gelir. Hayvan spazmlar yaşayabilir veya hareket edebilir, ancak bu uyanık olduğu anlamına gelmez. Sorunlara neden olabileceğinden köpeğinizin döngülerine saygı duymanız ve onu uyandırmamanız önemlidir.
 • Uyku problemleri. Tıpkı insanlar gibi, köpeğiniz de uykusuzluktan veya uykuya dalmasına izin vermeyen diğer sorunlardan muzdarip olabilir.

Tüylü Arkadaşınızın Uykusunu Etkileyebilecek Faktörler

sahibiyle yatakta yatan köpek

 • Sesler. Belki de yatağı, dinlenmesine izin vermeyen çok gürültülü bir yerdedir.
 • Ayrılık kaygısı. Köpeğiniz hala yavru ise annesini ve kardeşlerini özleyebilir. Bu nedenle geceleri iyi uyuyamayabilir.
 • Hastalık. Belki de köpeğiniz uykusunu bozan bir hastalık veya durumdan muzdariptir.
 • Hava akımı. Hava köpekleri memnun etmez. Köpeğinizin esen bir yerdeyse, kesinlikle uyuyamaz.
 • Ağrı. Köpeğiniz biraz rahatsız hissederse, iyi uyuyamaz.
 • Yaş. Hayvanlar yaşlandıkça yavaş yavaş duyularını kaybederler. Bu, köpekleri gerginleştirebilir ve nerede olduklarını tanımalarını zorlaştırabilir, bu da onların iyi uyumalarına izin vermez. Bu durumda kullanabileceğiniz bir yöntem, köpeğinizin referans noktası olarak kullanabileceği cılız ışıklı bir lamba takmaktır.

Köpeğinizin acı çekebileceğini veya bir rahatsızlığı olabileceğini düşünüyorsanız, yardım almak için veterinere gitmeniz en iyisidir. Size neler olduğunu ve ne yapacağınızı söyleyecekler. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Gece Uykusuzluğu: Nedenleri Ve Çözümü
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Gece Uykusuzluğu: Nedenleri Ve Çözümü

Köpeklerde gece uykusuzluğu sadece sizin için rahatsız edici bir durum değildir aynı zamanda evde yaşayan herkes bu sorundan etkilenir.