Evcil Hayvanınızın Kaybından Sonra Yenisini Almak İçin Ne Kadar Beklemelisiniz?

Bir evcil hayvanın kaybından sonraki yas süreci her insan için aynı değildir. Hayatınızın böylesine önemli bir kısmını kaplayan birinin ölümü hafife alınmamalıdır. Evcil hayvanınızın kaybından sonra aileye yeni bir üye eklemek için ne kadar beklemeniz gerekir?
Evcil Hayvanınızın Kaybından Sonra Yenisini Almak İçin Ne Kadar Beklemelisiniz?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2021

Bazı insanlar, köpeğiniz veya kediniz ölür ölmez yeni bir tane sahiplenmenin bu üzüntüyle başa çıkmanıza yardımcı olacağına inanıyorlar. Diğer insanlarsa, yeni bir hayvan sahiplenmeden önce kaybettiğiniz evcil hayvanın yasını tutmanız gerektiğini düşünüyorlar. Evcil hayvanınızın kaybından sonra aileye yeni bir üye eklemek için ne kadar beklemeniz gerekir?

Bir evcil hayvanın kaybından sonra ne kadar beklemelisiniz?

Bu, evcil hayvan sahipleri arasında çok yaygın bir sorudur. Hayatınızın böylesine önemli bir kısmını kaplayan birinin ölümü hafife alınmamalıdır. Bu nedenle, çoğu kişi bir süre beklemenizi önerir.

Bir evcil hayvanın kaybından sonraki yas süreci her insan için aynı değildir. Bunu etkileyen pek çok faktör vardır. Kalbimizde yer edinmiş her evcil hayvan eşsiz ve kıyaslanamazdır; birisinin yerini başka birisiyle bire bir aynı şekilde doldurmak mümkün değildir.

evcil hayvanın kaybı

 

Örneğin, evcil hayvan kaybı çocuklu bir evde yaşandığında, bazı ebeveynler eve yeni bir evcil hayvan getirerek, çocukların bu kaybı unutmalarına yardımcı olmaya çalışırlar. Ancak bunun çocukların zihinsel sağlığı için iyi olduğunu düşünseler bile, aslında daha da fazla travmaya neden olabilir. Yeni köpek veya kedi, en azından başlangıçta, ölen kişinin anılarını uyandıracak ve sevinçten çok üzüntüye neden olacaktır.

Bu nedenle, başka birini evlat edinmeden önce bir evcil hayvanın kaybını kabullenene kadar beklemek daha iyidir. Tüylü arkadaşımız öldüğünde yaşadığımız yoğun üzüntü hissi, sevdiğimiz bir insan öldüğünde yaşadığımız kadar derin olabilir.

Üzüntümüzü ifade etmek, eğer istersek ağlamak ve kederimizi yaşamak için kendimize zaman tanımamız çok önemlidir. Hiç kimse evcil hayvanlarımızla ilgili anıları zihnimizden veya kalbimizden çıkaramaz; onlar ailenin gerçek bir üyesiydiler.

Böylesi bir durumda acı çekmek çok anlaşılabilir bir durumdur. Yeni bir tüylü arkadaş edinmeden önce kendinize zaman ayırmak, ona hak ettiği gibi bakmanızı ve geçmiş acınızı ona yansıtmamanız açısından akıllıca olacaktır.

Kaybedilen evcil hayvanın yerine geçecek bir şey yoktur

Eve yeni bir evcil hayvan getirmek, kaybınız için hala üzüldüğünüz dönemde alınması doğru bir karar değildir. Bunu yapmadan önce iyice düşünmeniz, artılarını ve eksilerini analiz etmeniz gerekir. Sonuçta, yeni evcil hayvanınız hayatının geri kalanında ailenizin bir parçası olacak.

evcil hayvanın kaybından sonra yeni hayvan edinmek

Kaybedilen evcil hayvana benzer bir hayvan sahiplenmek sıklıkla görülen bir durumdur. Peki bunun nedeni nedir? Çünkü bize geri gelmelerini dileriz ya da bu kaybı biraz olsun unutmak isteriz. Ancak evlat edineceğiniz yeni evcil hayvanın, kaybettiğiniz dostunuza sadece fiziksel olarak benzeyecek olması sizi daha da üzebilir.

Asla bir köpeği veya kediyi başka bir canlının yerine koymaya çalışmamalısınız. Aynı şekilde hareket etmelerini veya aynı kişiliğe ve alışkanlıklara sahip olmalarını beklemeyin. Her hayvan, tıpkı her insan gibi benzersizdir, yeri doldurulamaz ve kıyaslanamazdır.

Acı ve kederden geçtiğinizde, bir sonraki adım evlat edinmenin yollarına bakmaktır. Terk edilmiş köpekleri sahiplenebileceğiniz birçok organizasyon vardır. Barınaklara ulaşmak kolaydır ve bir köpeği evinize götürme niyetiyle başvurduğunuzda sizi içtenlikle karşılarlar.

Bir evcil hayvanı kaybettikten sonra başka evcil hayvan sahibi olmamaya karar verirseniz, bu kuruluşlara bağış yaparak yardımcı olabilirsiniz. İyileşene veya kalıcı bir yuva bulana kadar birkaç hafta bir köpek veya kediye geçici yuva olabilirsiniz.

Evlat edinme uzmanları, kaybın üstesinden gelmeniz için bunun bir terapi gibi olabileceğini söylüyorlar. Hayvanlarla tekrar temas halinde olmak iyi olabilir. Kaybettiğiniz köpeğinizin her neredeyse, ihtiyacı olan bir hayvan dostuna yardımcı olduğunuz için mutlu olacağından eminiz. İlginizi çekebilir ...

Evcil Hayvanın Yasını Tutmak ile Bir İnsanın Yasını Tutmak Aynı Mıdır?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanın Yasını Tutmak ile Bir İnsanın Yasını Tutmak Aynı Mıdır?

Son zamanlarda evcil hayvanınızı kaybettiyseniz uyumakta zorlanmanız, yeme-içmeden kesilmeniz ve depresyona girmeniz çok normaldir.