Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Neden Harika Anlaşır

Köpekler ve çocuklar sıklıkla yakın arkadaş olurlar. Hatta bir köpek sahibi olmak bir çocuğa kibar, anlayışlı ve en önemlisi de tüm canlılara karşı anlayışlı olmayı öğretir.
Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Neden Harika Anlaşır

Son Güncelleme: 08 Mart, 2021

Eğer bir çocuğunuz varsa eve bir evcil hayvan getirmenin çocuğunuzun gelişiminde büyük bir fark yaratacağını bilmelisiniz. Hayvanlar beraberinde birçok benzersiz fayda getirir, özellikle de hem çocuğunuz hem de hayvan genç olursa. Bugünkü yazımızda size çocuklar ve evcil hayvanlar neden birbirileri ile çok uyumlular anlatacağız.

Çocuklar ve evcil hayvanlar bir araya gelir gelmez birbirilerine sağlayacakları çeşitli birçok fayda var. Evinde bir evcil hayvanı olan birisi ile olmayan birisi arasındaki farkları kesinlikle anlayabilirsiniz. Evcil hayvanı olan çocuklar çok daha sosyal olur ve daha fazla paylaşırlar. Aynı zamanda, diğerleri ile daha iyi oyun oynar ve hislerini geride tutmazlar.

Çocuklar ve evcil hayvanlar tanıştıkları andan itibaren ayrılmaz bir ikili olurlar. Hangisi eve daha erken gelirse gelsin fark etmez.  Yani bir çocuk kaç yaşında olursa olsun bir köpek sahibi olmanın faydasını görür. Sadece bu da değil, bu dinamiğin etkileri de sonsuza kadar sürer.

Köpekleriyle oynayan çocuklar eğitim ve sosyal gelişim bağlamında çok fazla şey kazanırlar. Bunun sebebi, bir evcil hayvan sahibi olmanın kişiye sorumluluk yüklemesidir. Aynı zamanda özsaygıları üzerinde muhteşem etkiler bırakır ve aile dinamiklerini bile geliştirir.

Bütün bunlar yeterli değilmiş gibi, evcil hayvanlar çocukların bütün canlılara saygı duymayı öğrenmeleri için muhteşem bir fırsat. Bu da onların diğer aile üyelerine karşı daha ilgili ve de ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olmalarına yardım eder. Bütün bunlara ek olarak, duygusal dengenin temel yapıtaşları olan özsaygılarını geliştirir ve daha ehil olurlar.

Çocuklar ve evcil hayvanlar neden beraber yaşamalı

Kedisini öpen bir kız çocuğu

Sadece çocukluğu sırasında bir evcil hayvanı olan insanlar öyle sadık bir dost ve refakatçiye sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayabilir. Evcil hayvanlar çok eğlencelidir ama çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki bu ilişki beraberinde birçok fayda da getirir:

1. Solunum sorunlarını azaltır

Köpeklerle büyüyen insanların (özellikle de çocuk doğduğunda hayvan halihazırda evde ise) astım ya da alerji sahibi olma riski daha düşük olur. Hayvanlar çokça toz ve bakteri toplarken bu unsurlara genç yaşta maruz kalmak aşı olmaya benzer. Bu da tahminlerin tam aksine, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir.

2. Sorumluluk sahibi olmayı öğrenirler

Bir evcil hayvan sahibi olmak hiç de kolay değil ve eğer çocuğunuza hayvanların temel ihtiyaçlarını karşılamayı (onları beslemeyi, yürütmeyi, onlarla oynamayı) öğretirseniz, onlar da sorumluluk edinmeyi öğrenir. Hatta utangaç çocukların  öz saygısını yükseltir.

3. Evcil hayvanı olan çocuklar daha az stresli ve gergin olur

Dikkat eksikliği bozukluğu olan çocuklar genellikle evcil hayvanları ile huzur ve barışı bulurlar. Otizmli ya da sinir sistemi ile ilgili olan belirli hastalıklara sahip çocuklar için özellikle önerilirler. Köpekler onlarla tanıştığımız an Prozac’tan daha etkili olurlar!

4. Kişilerle aralarındaki ilişkilerini geliştirir

Çocukluğunda tüylü bir dostu olan insanlar, sadece çocukluklarında değil, yaşamlarının farklı aşamalarında sosyalleşirken daha az zorluk çekerler. Bu tarz bir ilişki her yaştan insanla daha fazla sohbet etmelerine yardımcı olur.

5. Çocuklar daha kolay öğrenir

Köpeği ile oynayan kız

Örneğin okuma çalışmalarını ya da matematik ödevlerini köpeğinin önünde yapabilen bir çocuğun aynı işi ebeveynleri, öğretmenleri, sınıf arkadaşları ya da akrabalarının karşısında yaparken utanma ihtimali daha düşüktür.

Hayvanlar asla onların işini bölmez ve daha da önemlisi, asla onların hatalarına gülmez. Ya da kusursuz olmaları için onlara baskı uygulamaz.

6. Evcil hayvanı olan çocuklar daha mutlu olur

Belki de her zaman oyun oynamaya hazır, yakın ve dürüst bir dostları olduğu için ya da belki hayvanlar nabzı düzenlediği içindir. Ama yine de evcil hayvanları olan çocukların evde hayvanları olmayan çocuklardan daha mutlu olduğu bir gerçek.

7. Güçlü ve sevgi dolu bir bağ kurarlar

Yukarıda bahsettiğimiz her şeyin yanı sıra, evde bir köpek varken çocuklar kardeşleri, ebeveynleri ve diğer aile üyeleriyle daha iyi ilişkiler kurarlar. Özellikle de bir şeyleri paylaşma konusunda.

Aynı zamanda gündelik işlerine yardım eder ve diğer insanların ihtiyaçlarına karşı daha hassas olmalarını sağlar.

8. Birbirilerine dostluk yaparlar

Şu aralar tek çocuktan fazlasını yapmamak gibi bir moda var ve maalesef çoğu çocuk ömürlerinin ilk yıllarında istikrarlı olarak başka çocuklarla etkileşim kuramazlar. Yani bir çocuk, bir evcil hayvanın dostluğuna sahip olduğunda yetişkinlerle dolu bir dünyada asla yalnız kalmaz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Obsesif Kompulsif Bozukluk
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Köpeklerde obsesif kompulsif bozukluk görülebilir. Bugünkü makalede, belirtileri nasıl fark edeceğinizden ve olası tedavi seçeneklerinden bahsedeceğiz.