Bir Köpeğin Altıncı Hissi Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Bu çok ilginç makalede, köpeğin altıncı hissi ve olası bazı açıklamaları hakkında her şeyi öğrenin. Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin!
Bir Köpeğin Altıncı Hissi Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2021

İnsanların tam olarak açıklayamakları şeyler, bir şekilde gizemli olma eğilimindedir. Bu genellikle çoğu kişinin bir köpeğin altıncı hissi dediği şey için de olur. Aslında bu, çoğu durumda, çeşitli biyolojik mekanizmalarla ilgilidir. Mesele şu ki, bu hayvanların koku ve işitme duyuları gibi çok gelişmiş duyuları var.

Bir köpeğin altıncı hissine örnekler

Dört ayaklı arkadaşlarımızın birçoğu şunları tespit etme yeteneğine sahiptir, örneğin:

  • Tümörler
  • Gebelikler
  • Doğum zamanı
  • Hipoglisemi
  • Nöbetler

Bu şeyleri herkesten önce tahmin etmek için bir kristal küre kullandıklarından değil.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda vücudumuzda tüylü dostlarımızın güçlü koku alma duyularıyla algılayabilmelerini sağlayan bazı kimyasal değişiklikler meydana gelir.

Bu nedenle, köpeklerin kehanet yetenekleri veya doğaüstü güçleri yoktur. Birçoğumuzun bir köpeğin altıncı hissi olarak tanımladığı şeyler, yalnızca bazı biyolojik mekanizmalarla açıklanabilen durumlardır.

Köpeklerin doğal olaylara tepkileri

beagle cinsi köpek

Diğer bir köpek yeteneği, fırtınaları, diğer hava olaylarını ve hatta depremleri tahmin etmedir.

Bu, keskin işitme duyularıyla açıklanabilir. Köpekler frekansları yakalar ve asla duyamayacağımız sesleri duyar. Köpekler, insanların duyamadığı köpek ıslıklarını duyabiliyorsa, neden bu olayları öngören titreşimleri algılayamasınlar?

Ayrıca atmosfer basıncındaki ve statik elektrik seviyelerindeki değişiklikleri de algılarlar.

Dört ayaklı arkadaşınız sizi herkesten daha iyi tanıyor

İnsanların algılayamadığı şeyleri koklayıp işittikleri gibi, köpekler bir kişinin nasıl hissettiğini de çabucak algılarlar.

Bu durumda, onların zekası, duyarlılığı ve büyük gözlem gücü egemendir.

Köpekler, bir insanın nasıl olduğunu davranışlarına göre bilirler. Ama aynı zamanda duyguları ve ifadeleri okumayı, ses tonlarını ve beden dilini yorumlamayı da biliyorlar.

Bazı durumlarda koku alma duyularını da kullanırlar. Bu nedenle, tüylü arkadaşınızın kendinizi iyi hissetmediğinizi hemen fark etmesi ve sizi şefkatle teselli etmeye çalışması sizi şaşırtmamalıdır. Ayrıca çevrede herhangi bir düşmanlık algıladıklarında sizi savunmaya çalışmaları bir sürpriz olmamalı.

Bir köpeğin oryantiring becerisi altıncı hissi midir?

Birçok insan, bir köpeğin, ne kadar uzakta olursa olsun, eve dönüş yolunu bulma becerisini altıncı his olarak algılar. Bu her zaman mümkün olmasa da, evlerine dönmek için binlerce kilometre yol kat eden köpek vakaları bilinmektedir.

Köpekler bu beceriyi kediler ve diğer hayvanlarla paylaşır. Bunun açıklaması, Dünya’nın manyetik alanındaki ince farkları ve değişiklikleri tespit etme yeteneklerinde yatmaktadır. Ancak, örneğin güçlü mıknatısların varlığı bu yeteneği etkileyebilir.

Isı sensörleri

boşluğa bakan köpek

Pek çok insan, tıpkı Altıncı His filmindeki çocuk gibi köpeklerin de ölü insanları görebildiklerine inanır. Bu inanç, köpeklerin bazen boşluğa bakıp tüylerinin diken diken olması gerçeğine dayanmaktadır.

Bununla birlikte, bunun aynı zamanda bir köpeğin sözde altıncı hissi ile ilgili doğaüstü olmayan bir açıklaması vardır: onların koku alma duyusu.

Köpeğinize bu olduğunda, muhtemelen insanların algılayamadığı önemli bir koku algılamıştır.

Ancak uzmanlar, köpeklerin burunlarında ısı sensörleri olduğu teorisini düşünüyorlar. Bu, bazı köpeklerin çeşitli felaketlerden sonra gömülü cesetleri bulma yeteneğini daha kesin olarak açıklar. İlginizi çekebilir ...

Sağır Köpeklerde Altıncı His
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Sağır Köpeklerde Altıncı His

Birçok veteriner, işitme duyusunun köpeklerin 'altıncı hissi' olduğunu düşünür. Öyleyse, sağır köpekler için bu durum nasıldır?