Kayıp Bir Köpek Evine Ulaşmak İçin 80 Kilometre Yürüdü

Dört yaşındaki dişi Labrador Cleo, kaybolduktan sonra eski evine ulaşmak için 80 kilometreden fazla yolculuk yaptı. Bunu nasıl gerçekleştirdiğini öğrenmek için bu yazımızı okuyun.
Kayıp Bir Köpek Evine Ulaşmak İçin 80 Kilometre Yürüdü
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Geçtiğimiz Mayıs ayında Amerikan gazetelerinde ilginç bir haber belirdi: kayıp bir köpek sahiplerini aramak için eski evine ulaşana kadar 80 kilometre yürüdü. Bu hikaye ne kadar şaşırtıcı ve büyüleyici olursa olsun, bu olay köpeklerin yön bulma duygusu ve hafızası ile ilgili hala ne kadar az bilgimiz olduğunu vurguluyor.

Bu köpek eve ulaşmak için nasıl bu kadar uzun bir mesafe kat etmiş olabilir? Köpekler yollarını bulmak için hangi fizyolojik mekanizmaları kullanıyor? Eğer bu soruların cevaplarını bilmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Haberler

12 Temmuz’da, Kansas’ın Olathe şehrinde dişi bir Labrador’un kaybolduğu bildirildi. Medyanın yaşadığı sürpriz şu oldu: bu cesur köpek Missouri’deki Lawson’da, önceki evinde bulundu, burası ise kaybolduğunun raporlandığı yerden neredeyse 96 kilometre uzaktaydı.

The Daily Star gazetesi evin (iki yıldır orada yaşamakta olan) şu anki sahiplerinin köpeği evlerinin etrafında gezinirken gördüğünü, bir güvensizlik sürecinden sonra köpeğin güvenini kazanmayı başardıklarını ve onu veterinere götürdüklerini aktarıyor. Cleo adlı köpek, 80 kilometreden uzakta yaşayan sahiplerine geri teslim edildi.

Bu haber özellikle şaşırtıcı ve bunun tek nedeni bu köpeğin eski evine ulaşmak için yaptığı hayal edilemez yolculuk değil. Cleo’nun ayrıca trafik ile dollu yolları ve hatta daha da kalabalık köprüler ile bir nehri geçmesi de gerekiyordu.

Mutlu bir labrador retriever.

Kayıp Köpekler Evlerine Nasıl Dönüyor?

Bu, kayıp bir köpeğin uzun bir mesafeden evine yürüdüğü ilk olay değil. Örneğin 2004 yılında Holly adlı bir kedi evine dönebilmek için 320 kilometreden fazla seyahat etti. Öncesinde, sahipleri ile tatildeyken iki ay kadar önce kaybolmuştu. Hank’ın durumu da buna benzerdi, o da geçici evine yerleştirildikten sonra hayvan koruyucusunun yanına dönmek için 17 kilometre yürümüş bir köpek.

Köpeklerin ve diğer evcil hayvanların böylesine uzun mesafelerde yollarını bulmayı nasıl başardıkları kısmen de olsa bir muamma. Pek çok diğer olayda olduğu gibi bu olağanüstü beceri de köpekgillerin koku duyusunun etkinliğine bağlı gibi görünüyor. Köpekler burunlarında 220 milyon ila iki milyar arasında koku alma reseptörüne sahipler, bu da iz ve özleri tanımak ve takip etmek konusunda olağanüstü bir becerileri olmasını sağlıyor.

Esansları direkt olarak takip etmelerinin yanı sıra, belirli bir noktaya ulaşmak için döngüsel koku serilerini de birbirine bağlayabilirler. Diğer bir deyişle, evlerinin kokusunu direkt olarak bulamazlarsa evlerinden belirli bir uzaklıkta olan bir posterin ya da çöp kutusunun kokusunu tanıyabilirler. Bu sayede de hedeflerine giderek daha da fazla yaklaşabilirler.

Her Şey Koklamak İle İlgili Değildir

Science dergisine göre köpekler üç boyutlu uzayda kendi yönlerini bulabilmek üzere Dünya’nın elektromanyetik alanını da kullanabilirler. Bu onların bilinmeyen yerlerde kısa yollar oluşturmalarına olanak sağlar ve bu da onları hedeflerine daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yakınlaştırır.

Bu varsayımlar yukarıda bahsettiğimiz çalışma gibi bilimsel çalışmalara dayanmakta. Bu tür çalışmaların bir parçası olarak, GPS cihazları, uzun mesafeler boyunca belirgin bir izi takip ederek bakıcılarına nasıl döndüklerinin öğrenilebilmesi için köpeklerin üzerine yerleştirilmiştir. Sonuçlar rotalarını planlamak için köpeklerin karasal elektromanyetik alanın düzenini kullanabileceklerini göstermiştir. Ancak bu konuda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

İz süren bir köpek.

Mutlu Sonlar Her Zaman Gerçekleşmiyor

Cleo, Holly ya da Hank gibi her olayın aksine; evlerine hiç dönemeyen kayıp evcil hayvanları içeren binlerce başarısız olay da var. Bunun bir nedeni kokuların sonsuza kadar kalmaması. Nem ya da rüzgar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak bu partiküller zaman içerisinde dağılıyor ve bu da köpeklerin eve dönebilmelerini engelliyor.

Bundan dolayı hayvanlarını dış ortamlara maruz bırakırken tüm hayvan sahiplerinin özellikle dikkat etmeleri önemli. Meraklarının uyarılması köpekler için ne kadar iyi olursa olsun, tatsız durumlardan kaçınmak için davranışlarını gözetim altında tutmak her zaman gerekli.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.