Zilli Tasmalar: Kedime Bu Tasmayı Takmalı mıyım?

Dışarıda kedilerinin boyunlarına zilli tasma takan bir sürü insan var. Bir dakika, o da ne? Bu aşırı saçma fikri kim çıkardı?
Zilli Tasmalar: Kedime Bu Tasmayı Takmalı mıyım?

Son Güncelleme: 06 Mart, 2021

Kediler sessiz, bağımsız hayvanlardır. Çoğu zaman nerede oldukları ya da ne yaptıkları hakkında hiçbir fikrimiz olmaz. Bu sebeple kedilerinin boyunlarına zilli tasma takan bir sürü insan var. Peki ama bu saçma fikri kim ortaya attı?

Belki de bir kediyi düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey, bir zilli tasma takan tatlı bir kürklü hayvan görüntüsüdür. Yine de bu, yaygın bir uygulama değildir ve aslında hayvan için de tehlikeli bir durumdur. Bunun ne kadar sinir bozucu bir şey olabileceği konusunda benim ağzımı hiç açtırmayın bile.

Kediler için zilli tasma?

Peki öyleyse, bir kedinin bu aksesuarı taktığında nasıl hissedeceğini sanıyorsunuz? (Kendi boynunuza bir tane takın, anlarsınız.) Birçok insanın iddia ettiği gibi bu zilli tasmalar sağırlığa yol açar mı?

Gelin baştan başlayalım. Kedinizin boynuna bir zilli tasma fikri nereden geliyor? Görünüşe göre bir İngiliz şairin The Book of Cats (Kedilerin Kitabı) adlı eserinden geliyor. Bu eser, kötü bir kedicik tarafından eziyete uğramış bir grup kedinin hikayesini konu alıyor. Bu yüzden o kediciğin her zaman nerede olduğunu anlayabilmek adına diğer kediler, ona bir zil takmak için komplo kuruyor.

Bununla kalmayıp internette basit bir araştırma yapın; zil takan kedilerin kaç tane resmi ve videosu olduğunu göreceksiniz. Kedilere sesler eklendiği Doraemon gibi birçok çizgi film bile mevcut.

Tüm bu sebeplerden dolayı kedilere zilli tasma takılmasının normal olduğunu düşünme eğilimindeyiz; ama aslında değil.

Neden bir insan bir kediye zilli tasma taksın ki?

zilli tasmalar - zilli tasma takan bir kedi.

Birçok insanın, kedisinin boynuna bir zilli tasma takmanın harika bir fikir olduğunu düşünmesinin birkaç nedeni var. İşte bu sebepler:

  • Estetik: Zilli tasma takan bir kedinin çok tatlı gözüktüğü kesinlikle doğru.
  • Yer: İlk başta da söylediğimiz gibi; kedinizin her zaman nerede olduğunu bilmenin bir yoludur, özellikle de evden uzaklaşma alışkanlığı varsa. (Eğer bu alışkanlığı varsa aslında olası yırtıcıları, lezzetli bir kedinin varlığına karşı harekete geçirmenin harika bir yolu.)
  • Uyarı: Kediler sessizdir ve evinizde, normal kedi yemi olan kuş ve kemirgen gibi diğer hayvanlar varsa o zaman zil, kedinin varlığı için bir uyarıcı görevi görecek ve bu hayvanların zarardan kendilerini kurtarmaları için bolca zamanı olacak.

Tüm bu bilgilere rağmen kendinizi kedinizin yerine koyun ve her zaman boynunuzdan sarkan bir zille nasıl hissedebileceğinizi bir düşünün. Evet, kulağa aynı bir işkence gibi geliyor! Özellikle de bir kedinin kulaklarının, bizim kulaklarımıza kıyasla seslere karşı ne kadar hassas olduğunu düşünürsek.

Boynunda, kulaklarına oldukça yakın bir yerde, sürekli olarak çalan bir zilli tasmaya sahip olmak, sadece sağırlığa değil aynı zamanda ruhsal denge bozukluğuna da yol açar. Tüm bunlara ek olarak; bu durum, kedinin sinirini o kadar bozacak ki tüm öfkesini bizden çıkaracak.

Zilli tasma hakkında söylenenler doğru mu?

Zilli tasmalar - zilleri olan bir tasmayı takan kedi.

Bu gürültülü süslemenin etrafında birçok inanç ve batıl inanç var ancak tüm bunlar doğru mu? Gelin, birlikte bir göz atalım.

Zilli tasmalar, kedilerin sağırlaşmasına sebep olur

Bir hayvanın kulak zarında kesinlikle onarılamaz bir hasara neden olsa da bu, her zaman doğru değildir. Sadece bu bağlama oturtmak için şu örneği verebiliriz; sanki tüm gün en yüksek ses açık bir şekilde kulaklık takıyormuşsunuz gibi.

Bu tasmalar kediler için tehlikeli mi?

Evet, tehlikeli. Sadece onların duyu organları için değil aynı zamanda duygusal sağlıkları için de hem tehlikeli hem de zararlı. Ayrıca kediler, oldukça iradeli ve kararlı varlıklardır ve eğer bir şey onları rahatsız ederse onu çekip çıkarmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Bu süreçte kendilerine zarar verseler bile…

Zilli tasmalar kötü mü?

Zilli tasmalar, bir hayvanın boynundan uzakta kaldığı sürece oldukça tatlıdır. Bir zilli tasmayı oyuncak olarak sunduğunuz sürece kediniz, onunla oynamaya kesinlikle bayılacak – zilli tasma ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Sesin nereden geldiğini keşfetmeye çalışırken arkalarından koşan bir kediyi izlemek çok hoş.

Sonuç olarak eğer kedinizin boynuna bir zil bağlamayı düşünüyorsanız o zaman bunu bir daha bir düşünün. Birtakım argümanlar ileri sürebilirsiniz; ancak sizi temin ederim ki bu iyi bir fikir değil. Zilli tasmaları o kadar çok seviyorsanız o zaman kendinize takın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.