Kediler İçin Mikroçipler: Bu Bir Zorunluluk Mu?

Kedilere mikroçip takılması hakkında ne biliyorsunuz? Bu yazıda sizi bu cihazın bazı kullanışlı yanları hakkında bilgilendireceğiz.
Kediler İçin Mikroçipler: Bu Bir Zorunluluk Mu?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler için mikroçipler bir zorunluluk olmamasına karşın, uzmanlar bu prosedürü şiddetle önermektedirler. Çünkü kaybolan kedinizin yerini saptamanız için en etkili yol budur.

Ayrıca, bu cihaz hayvanlar üzerinde herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermemektedir. Üstelik aşırı derecede kullanışlıdır. Örneğin, bu cihaz evcil hayvanınız hakkında temel ve gerekli bilgileri barındırır. Evcil hayvanlarının türüne bakmaksızın, çok sayıda kişi bu mikroçipleri tercih etmektedir.

Kediler İçin Mikroçipler Ne İşe Yarıyor?

Mikroçipler küçük kapsüle benzer, bir pirinç tanesi boyutunda elektronik parçalardır. Ancak hayvanla ilgili tüm gerekli bilgiler bu cihazda depolanır. Örneğin: aşıları, adı ve sahibinin ya da veterinerinin iletişim bilgileri gibi önemli detayları barındırır. En iyi yanı ise bu mikroçipin hayvana hiçbir şekilde zarar vermemesidir. Hatta kediniz bu cihaza sahip olduğunun farkında bile olmayacaktır.

Veterineriniz çipi hayvanın ense köküne yakın bir yerde derisinin altına yerleştirir. Ancak evcil hayvanınız neredeyse hiçbir şey hissetmez. Çipi kedinizin derisinin altına yerleştirmek neredeyse ona aşı yaptırmakla aynı şeydir. Hızlı ve neredeyse acısız!

Üstelik bu mikroçipi yalnızca bir kere taktırmanız yeterlidir. Daha sonra kedinizin bilgilerini girebilir ve bu bilgileri veterinerinizle de paylaşabilirsiniz. Mikroçipler özellikle hayvanınızın kaçtığı ve kaybolduğu durumlarda çok kullanışlıdır. Ancak oldukça kolay kaçmaları ve güvenilmez olmalarıyla meşhur oldukları için, mikroçipler kediler için daha da önemlidir.

Neyse ki, eğer kediniz kaybolurlarsa bu cihaz kedinizin kimliğini tespit edecek ve koruyacak. Hepsinden de iyisi, bu ucuz bir prosedürdür.

Mikroçiplerin fiyatı yurt dışında genellikle 35-40 dolar arasında değişmektedir. Üstelik bu mikroçipi yalnızca bir kere taktırmanız yeterlidir.

sevimli sarı kedi

Mikroçipler Kediler İçin Bir Zorunluluk Mu?

Bazı ülkelerde evcil hayvanlarınıza mikroçip taktırmanız zorunludur. Bazı ülkeler bunu gerekli kılarken, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu bir zorunluluk değildir.

Zorunlu olmasa bile, çok fazla faydası olduğu için mikroçip taktırmanızı şiddetle öneriyoruz. Ayrıca bu, evcil hayvanlarınız için zararsız ve son derece ekonomik olan bir prosedürdür.

Bazı insanlar kedileri evin dışına çıkmadığı için bu cihazı taktırmayı tercih etmiyorlar. Bazıları da örneğin, kedilerin köpeklere göre sokağa daha kolay adapte olabileceğine inanıyor.

Kediler Sokaktaki Yaşama İyi Adapte Olamazlar

Bu efsaneyi ortadan kaldırmak önemlidir. Evlerde veya apartman dairelerinde yaşayan kediler kaçarsa çok zor anlar yaşarlar. Bu, yerel yaşam alanlarında yaşayan veya barınakta olan kediler için de geçerlidir.

Mikroçip, evden kaçan kedileri bulmak için gereklidir. Doğrusu kayıp kediler, köpeklerden çok farklı tepkiler verme eğilimindedirler ve ilk tepki olarak çoğunlukla paniklerler. Örneğin saklanabilirler, ki bu onların bulunmasını daha da zorlaştırır. Ayrıca nerede olduklarına bağlı olarak, eve dönüş yollarını bulma konusunda zor zamanlar yaşayabilirler.

Başıboş evcil kediler, biri onları bulduğunda genellikle çok kötü durumda olurlar. Sonuçta, her ne kadar içgüdüleri olursa olsun, hayatta kalabilmeleri için avlanmaları ve diğer sokak hayvanlarıyla kavga etmeleri gerekmemektedir. Bu alışık oldukları bir şey değildir.

Buna ek olarak, evden kaçan hayvanlar çoğunlukla bir araba tarafından yaralanmış veya incinmiş halde bulunurlar. Bunu göz önünde bulundurursak, kedilerin dışarıdaki hayata köpeklerden daha iyi uyum sağladığı bir efsanedir. Ayrıca, her evcil hayvan sahibinin öncelikli yükümlülüğü bu evcil hayvanların iyiliğini gözetmektir.

İki kedi duvarın üstünde oyun oynuyor

Mikroçipler ve bilgileri güncellemek

Mikroçipte bulunan bilgileri güncel tutmanız gerekmektedir. Bazen mikroçipi takarsınız ancak kedinizi bir veri tabanına kaydetmeyi unutabilirsiniz. Kediniz kayıtlı değilse mikroçip işe yaramaz. Telefon numarası veya adres gibi iletişim bilgilerinizi de gerektiği gibi güncellemelisiniz.

Kedilerde mikroçipler zorunlu olmasa da edinmenizi ve uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Nedeni basit, bu çipler kedinizin korunmasını ve tanınmasını sağlar. Kediniz kaybolursa paniklemek yerine nerede olduğunu bileceğiniz için rahatlayacaksınız. Üstelik bu ağrısız ve ucuz bir işlemdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.