Kedinizle Uyumak İyi Bir Fikir mi?

Kedinizle uyumak rahatlatıcı bir deneyim veya büyük bir stres kaynağı olabilir. Burada size bu uygulamanın artılarını ve eksilerini anlatacağız.
Kedinizle Uyumak İyi Bir Fikir mi?

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2022

Kedinizle uyumanın iyi bir fikir olup olmadığı tartışması yıllardır sürüyor. Bazıları kedileri olmadan uyuyamayacaklarını iddia ederken, bazıları da sağlıkları için iyi olmadığını iddia ediyor.

Yani, kediniz sizi yastık olarak kullanmakta ısrar ettiği için buradaysanız, size hem iyi hem de kötü yanlarını anlatacağız. Okumaya devam edin, çünkü konu hayvanlarla yaşamak olduğunda mümkün olduğu kadar bilgili olmak her zaman iyidir.

Kedinizle uyumanın iyi yanı

beyaz yastığının üzerinde yatan yeşil gözlü kedi

Gerçek şu ki, genel olarak kedigiller, sahipleriyle yatmak için inisiyatif kullananlardır. Bu nedenle, bu alışkanlığın hem kedileri hem de insanları etkilediğini akılda tutmak önemlidir. Her ikiniz için de bazı avantajlara bir göz atalım:

 • Sizinle kediniz arasındaki ilişkiyi geliştirir: Fiziksel temas, özellikle uyku gibi hassas bir durumda, kedinizle bağ kurmanın doğrudan ve etkili bir yoludur.
 • Mırıldamak rahatlatır: Kedinizin yakınlarda mırıldaması yatıştırıcıdır ve uykuya dalmanıza yardımcı olur.
 • Sıcaklık sağlarlar: Kedilerin ortalama vücut ısısı 38-39ºC arasındadır. Soğuk gecelerde, yatakta onların varlığı rahatlatıcıdır.
 • Güne iyi başlamamıza yardımcı olurlar: Onlarla uyanmak bizi her zaman mutlu eder. Eklem uyanışına genellikle daha hızlı uyanmamıza yardımcı olan bir sarılma seansı eşlik eder.

Dezavantajları

Yukarıdakilerin hepsini okuduktan sonra, bir kediyle uyumanın uykusuzluk sorunlarınıza mükemmel bir çözüm olduğunu ve kedinizle şimdiye kadarki en iyi ilişkinizi kuracağınızı düşünebilirsiniz. Ancak her kedinin, evin ve insanın farklı olduğunu ve her an hoş olmayan durumların ortaya çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu nedenle, bu bölümde, kedinizle birlikte uyumaktan kaynaklanan, hem onlar hem de sizin için bazı olası sorunları anlatacağız:

 • Herhangi bir noktada kedinizle artık uyumak istemediğinize karar verirseniz, geçişi düzgün yapmazsanız stresli bir durum yaratmmış olursunuz. Kediniz, görünürde bir sebep olmaksızın onları uyku alanından dışarı ittiğinizi hissedebilir.
 • Daha huzursuz kediler gece boyunca sorun çıkarabilir: Aynı uyku döngüsüne sahip olmadığınızı ve oyun oynamanın, zıplamanın ve kaşınmanın çok sık olması durumunda sizin için bir uykusuzluk kaynağı olacağını unutmayın.
 • Daha bölgesel kedigiller, uyku alanları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için gece boyunca saldırgan davranışlar gösterebilir.
 • Kedinin dışarıya erişimi varsa, insanlara bulaşabilecek parazitler veya hastalıklar taşıyabileceklerini unutmayın. Ayrıca, dışarı çıkmayanlara göre daha fazla kir taşırlar.
 • Yatak takımlarında kıl, epitel ve akarların bulunması herhangi bir zamanda alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Kedinizle nasıl uyursunuz: önemli ipuçları

çarşafın altına girmiş uyuyan kedi

Artık aynı yatakta bir kediyle uyumanın artılarını ve eksilerini bildiğinize göre, bu sorunları nasıl önleyeceğinizi veya uyku kalitenizi nasıl iyileştireceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Aslında, kedinizle bu kadar samimi bir alanı paylaşacaksanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önlem var :

 • Kedinizin dışarı çıkmasını önleyin: Bunu önermemizin birçok nedeni var. Başlangıç olarak, ya çevreden gelen patojenlerle ya da diğer kedilerden bulaşan hastalıklarla onlar için daha büyük bir bulaşma tehlikesi vardır. Bu temel bir önleme şeklidir.
 • Kedinizi fırçalayın: Düzenli bir fırçalama rutini ile kedinizin çevreye ve dolayısıyla çarşaflara çok fazla tüy bırakmasını önlemiş olursunuz. Sıklık, kürkün yapısına bağlı olacaktır.
 • Evinizi iyice ve düzenli olarak temizleyin: Evinizi %100 tüysüz tutmanın imkansız olduğu doğrudur. Ancak yatak ve kanepe gibi kedinizle zaman paylaştığınız alanlarda titiz bir hijyen sağlamalısınız.
 • Toz akarı önleyici bir örtü kullanın: Bunlar genellikle eczanelerde bulunur. Bu örtüler şilteyi tamamen izole eder, böylece kedinin kürkünden ve derisinden akarlar içeri giremez.
 • Düzenli veteriner kontrollerine gidin : Kedinizdeki (ve zoonoz durumunda sizinki) hastalıkları önlemenin en iyi yolu, aşılama ve haşerelerden arındırma programlarını güncel tutmaktır. Genel sağlıklarını düzenli olarak kontrol ettirin.

Gördüğünüz gibi, kedinizle uyumak harika bir deneyim ve hatta ikiniz için de bir tür duygusal destek olabilir. Ancak, işlerin sizin için nasıl yürüdüğünü ve bunun rahat ve uygulanabilir bir uygulama olup olmadığını gözlemlemeniz gerekir. Değilse, onlara olumlu pekiştirme yoluyla kendi yataklarında uyumayı öğretmek en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Beck, A. M., & Katcher, A. H. (1996). Between pets and people: The importance of animal companionship. Purdue University Press.
 • Worthman, C. M., & Melby, M. K. (2002). Toward a comparative developmental ecology of human sleep.
 • Smith, B., Thompson, K., Clarkson, L., & Dawson, D. (2014). The Prevalence and implications of human–animal co-sleeping in an Australian sample. Anthrozoös, 27(4), 543-551.
 • Plaut, M., Zimmerman, E. M., & Goldstein, R. A. (1996). Health hazards to humans associated with domesticated pets. Annual review of public health, 17(1), 221-245.
 • Martinez-Caja, A. M., De Herdt, V., Slegers, M. J. E., & Moons, C. P. H. (2022). Pets and their owners during the first COVID-19 lockdown period: Perceived changes in routines and emotions–An exploratory study. Journal of Veterinary Behavior48, 86-91.
 • Foreman-Worsley, R., Finka, L. R., Ward, S. J., & Farnworth, M. J. (2021). Indoors or outdoors? An international exploration of owner demographics and decision making associated with lifestyle of pet cats. Animals11(2), 253.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.