Köpek Kulağı Akarları: Nasıl Kurtulursunuz?

Köpek kulağı akarları, enfeksiyona neden olan mikroskobik parazitlerdir. Köpeğiniz kulağını kaşıyor ya da kafasını sallıyorsa, bir kulak problemi olabilir.
Köpek Kulağı Akarları: Nasıl Kurtulursunuz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek kulağı akarları düşündüğümüzden daha yaygın olsa da, pek çok köpek sahibi tarafından tanınmaz. Bu makalemizde bu davetsiz misafirleri ve onlardan nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız.

Akarlar bir köpeğin vücudundaki çeşitli yerlerde, özellikle de kulaklarında oluşan enfeksiyonlardan sorumlu mikroskopik parazitlerdir.

Bununla birlikte köpekleri etkileyen ana iki akar türü Demodex canis ve Otodectes cynotis, demodektik ve otodektik uyuza sebep olabilirler.

İlk bakışta bu akarları tespit etmek zordur, ancak varlıklarını toplu iğne ucu kadar küçük beyaz noktalar halinde görebilirsiniz.

Köpek kulağı akarları evlerinde gibi rahattır

Türleri ya da yaşları fark etmeksizin tüm köpekler akarlara ve sebep oldukları sorunlara karşı savunmasızdır. Dişi köpeklerden yavrularına geçtiği bile olur.

İki köpeğin birbirine yakın olduğu her durumda akarlar kulaklardaki yeni imkanları kontrol etmek ve yumurtalarını bırakmak için oradan oraya atlayıp durur.

Yaklaşık dört gün sonra lezzetli buldukları kulak kiriyle beslenen sevimli bebek larvalar yumurtadan çıkar ve kısa süre içinde nimfaların çiftleşme döngüsü yeniden başlar.

Köpek kulağı akarları ve semptomları

köpek kulağı akarları

Akarlarla ilgili en büyük sorun çok çabuk üremeleridir. Bir koloninin nüfusu yalnızca bir hafta içinde iki katına çıkabilir ve kötü kokuya neden olan enfeksiyonlar başlayabilir.

Köpek kulağı akarlarının varlığı beyaz noktalar dışında da tespit edilebilir. Dikkatli olur ve bu lekelerin ne olduğunu tespit edebilirseniz, doğru tedaviyi uygulayabilirsiniz.

 • Aşırı kaşınma
 • Kafa sallama ve sarsılma
 • Kabuk bağlamış ya da tahriş olmuş kulaklar
 • Devam eden kaşınma
 • Kötü koku
 • Koyu kahverengi ya da sarı dışkı
 • Damarlardaki yırtılmaya bağlı kanama
 • Genel rahatsızlık ve huzursuzluk
 • Kulağın iç bölümünde siyah ya da beyaz noktalar

En önemli nokta, bu parazitlerin en başta köpeklerimize musallat olmasını engellemektir. Bunun için alkole batırılmış bir pamukla kulaklarını düzenli olarak temizlemenizi ve akarlardan kurtulmak üzere özel olarak üretilen şampuanlar kullanmanızı öneririz.

Köpek kulağı akarlarından nasıl kurtulursunuz?

Köpeğin temasta bulunduğu battaniye, yastık, kulübe, oyuncak, aksesuar, vb. gibi şeyleri temizlemek önemlidir. Buna ek olarak akarların çoğalmasını önlemek için kaliteli mamalar kullanarak bağışıklık sistemlerini optimal düzeyde tutmalısınız.

Ayrıca onları yılda iki kez genel bir bakım için veterinere götürmelisiniz. Aşı takvimlerine uymanız da çok önemlidir.

köpek kulak temizliği

Köpek kulağı akarlarını tespit etmek için veterinerler köpeğinizin kulağını kontrol eder ve bir kulak temizleme çubuğu kullanarak kulak kirlerinden örnek alırlar. Ardından bu örneği mikroskop altında inceleyerek, parazit varlığına işaret eden küçük ve hareketli beyaz noktalar olup olmadığını kontrol ederler.

Evde yapılan ilaçlar

Veterineriniz köpek kulağı akarlarından kurtulmak için özel olarak üretilmiş bir ilaç önerebilir. Bu ilaçlar genelde veteriner kliniklerinden ve pet dükkanlarından satın alınabilir. Bu eklembacaklılardan kurtulmak için evrensel bir yöntem olmasa da, pek çok hayvansever bu organizmaları ortadan kaldırmak için evde yapılan ilaçlar kullanmayı seçer. Bunlardan bazıları:

 • Islatılarak yumuşatılmış sarımsak ve yağ
 • Ilık aloe vera jeli
 • Organik, pastörize edilmemiş %100 yoğurt (Çoğu ticari yoğurdun “gerçek” olmadığını unutmayın. Ayrıca ürün etiketlerini okumayı alışkanlık edinin. Gerçek probiyotik özelliklere sahip bir yoğurt yalnızca çiğ süt ve canlı laktik kültürler içermelidir)
 • Bir E vitamini kapsülünün içeriğiyle karıştırılmış badem yağı
 • Sulandırılmış, pastörize edilmemiş elma sirkesi
 • Ilık kompres

Bu ev yapımı ilaçları, köpeğinize başka bir zarar vereceğinden korkmadan deneyebilirsiniz. Yukarıda belirtilen karışımları etkilenen bölgeye sürmeniz yeterli. Ardından işe yaramaları için birkaç dakika vermelisiniz.

Daha sonra temizlik gerektirebilecek tek uygulama yoğurt; diğerlerini temizlemenize gerek yok, buharlaşacak ya da cilt tarafından emileceklerdir.

Son olarak, kulak akarlarının diğer hayvanlara da geçebileceğini unutmayın. Bununla birlikte, insan kulağına yerleşmeyeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fondati, A., De Lucia, M., Furiani, N., Monaco, M., Ordeix, L., & Scarampella, F. (2010). Prevalence of Demodex canis-positive healthy dogs at trichoscopic examination. Veterinary Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1365-3164.2009.00769.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.