Köpeğinizi Yalnız Uyumaya Nasıl Alıştırırsınız?

Köpeğinizin yatağında yalnız uyuması, ayrılık kaygısı geliştirmemesi için çok önemlidir. Size bu konuda bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz.
Köpeğinizi Yalnız Uyumaya Nasıl Alıştırırsınız?

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2022

Bir köpek yavrusu aldınız ve onları yatağında uyutmanın bir yolunu bulamıyor musunuz? Geceleri uluyorlar mı, uyumayı reddediyorlar veya yatağınıza tırmanmaya mı çalışıyorlar? Onların yataklarından ayrı yerlerde uyumalarına izin vermek bir hatadır. Bu makalede, yeni yavru köpeğinizi veya daha büyük köpeğinizi, istedikleri yerde değil de, uyumaları gereken yerde nasıl uyutacağınızı anlatacağız. Bizim yardımımızla, yakında köpeğinizi yalnız uyumaya alıştıracaksınız!

Köpek özerkliğinin önemi

Bir köpek yavrusu eve girdiği andan itibaren onlar üzerinde çok çalışmanız gerekir. Yürüyüşe çıktıklarında doğru yerlere dışkılamalarını öğretmek, onlara yeni yiyecekler vermek ve tanıdık olmayan yerleri keşfetmelerine izin vermek bunlardan sadece birkaçı. Bununla birlikte, köpeğinizi eğitmenin temel anahtarlarından biri, onlara yalnız vakit geçirmekten zevk almayı öğretmektir.

Bütün günü köpeğinizle geçirmek cazip gelse de, asla iyi bir fikir değildir. Yalnız kalmaya alışmazlarsa, ayrılık kaygısı geliştirirler. Nature dergisinin belirttiği gibi, bu duygusal durum tüm evcil köpeklerin %14-20’sinde görülür. Pek çok olası tetikleyici olmasına rağmen, her zaman kendilerine eşlik edililen bir rutinden, yalnız olmaya alışmanız gereken bir rutine geçmek ana olanıdır.

Köpeğin özerkliğini uyguladığı ve yeni şeyler öğrendiği sosyalleşme dönemi, bir köpeğin hayatındaki en önemli dönemdir. Doğumdan 3 ila 12 hafta sonra ortaya çıkar.

Yavru köpeğim neden geceleri ağlıyor ve yalnız uyumayı sevmiyor?

Köpeğiniz geceleri uluyor ve havlıyorsa ve sizinle uyumak istiyorsa, bu yaramazlık yapmak ya da sizi kızdırmayı istemek değildir. Annesinden ve kardeşlerinden ayrı kalmanın ve yalnız uyumaya alışmamanın bir sonucu olabilir. Bu oldukça normaldir ve tüm sahiplerin köpeklerini yalnız uyumaya alıştırmaları gerekir.

Yapmanız gereken kararlı olmak ve bağırmamak ya da köpeğe onları duyduğumuzu ve geceleri ağladığında yanlarına gideceğimizi gösterecek hiçbir şey yapmamaktır. Ne kadar sinir bozucu olursa olsun, kararlı olmalıyız.

Hem sahibi hem de köpek yavrusu için zor olsa bile, yapılacak en iyi şey onları görmezden gelmektir. Bu, ne kadar ağlarlarsa ağlasınlar dikkat çekemeyeceklerini anlamalarını sağlayacaktır. Çok geçmeden kendi yatakları olduğunu ve geceleri kimsenin onlarla oynamayacağını anlamaları gerekir; yakında buna alışmaları gerekir.

Ayrıca, bağımsız olmaya ve gün boyu bakılmamaya alışmaları, genel eğitimleri için iyidir. Aile içindeki yerlerini anlamaları gerekir. Bütün bunlar net olmasına rağmen, geçiş dönemi hem sahipler hem de köpek için can sıkıcıdır.

Ortalama olarak bir yavru köpeğin yeni yatağına alışması yaklaşık 7 gün sürebilir. Bu hafta geceleri uluma, tırmalama ve havlamalarla dolu olacak! Komşularınıza yeni bir yavru köpeğiniz olduğunu, yalnız uyumaya yeni alıştıklarını bildirmenizi ve verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dilemenizi tavsiye ederiz.

Yavru köpekler ilk bakışta çok enerjik görünseler de günde 18 ila 20 saat uyurlar.

battaniyeye sarılmış yalnız uyuyan bir köpek.

Yetişkin köpeğim neden yalnız uyuyamıyor?

Köpeğiniz yalnız uyuyamıyorsa ve artık bir köpek yavrusu değilse, endişelenmenin zamanı geldi. Uyumalarını engelleyen fiziksel bir rahatsızlıkları olabilir veya diğer yandan ayrılık kaygısı geliştirmiş olabilirler. Bu durumda, köpek sahibi onu uyumak ya da işe gitmek için terk ettiğinde korku, endişe ve çaresizlik hissedecektir.

Ayrılık kaygısının (yalnız uyuyamamanın ötesinde) başlıca belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Evin içinde ve düzenli yürüyüşlerinin dışında idrara çıkma ve dışkılama.
  • Sahibi yokken (özellikle geceleri ve çalışma saatlerinde) sürekli ağlama, havlama ve sızlanma.
  • Evdeki mobilyaların ısırılması.
  • Coprophagia (kendi dışkısının yutulması).
  • Basmakalıp davranışlar, yani belirli bir amaç olmadan tekrarlanan bir şey yapmak. Daireler çizerek dolaşmak, kuyruklarını kovalamak  en yaygın olanlardan bazılarıdır.
  • Rutindeki değişiklikler.

Bazen bu davranış kendi kendine düzelir veya birkaç hafta içinde şiddeti azalır. Ancak bu konuda yapılabilecek en iyi şey bir köpek eğitmenine danışmaktır. Patolojiler evde tek başına tedavi edilemez.

Köpeğinizi yalnız uyumaya alıştırmak için ipuçları

Köpeğiniz yeni geldiyse ve ayrılık kaygısı sorunlarını (veya diğer psikolojik rahatsızlıkları) göz ardı ettiyseniz, doğru tekniklerle birkaç gün veya hafta içinde onu kendi yatağında uyumaya alıştırabilirsiniz. Aşağıdaki bölümlerde size nasıl olduğunu göstereceğiz!

Evi hazırlayın

Yeni köpeğinizin iyi uyuması için ilk ve en önemli şey, evi ve kendi alanını gelişine iyi bir şekilde hazırlamaktır. Her şeyden önce, evin kendi bölümünü tanıyabilmeleri, tanıdık kokuları kontrol edebilmeleri vb. için onları eve sabah getirin. Köpeği uyumadan önce sessiz ve rahat bir yerde tutar ve orada bir ziyafet bırakırsanız, o zaman bu daha iyi ve daha huzurlu uyumalarına yardımcı olacaktır.

Bir veteriner tarafından önerildiği sürece stres önleyici feromonlar iyi bir seçenek olabilir. Bunlar, köpeğinizin yatmadan önce rahatlamasına yardımcı olacak sakinleştirici olmayan hazırlıklardır.

Ufak adımlarla başlayın

Yavru köpeğiniz ilk birkaç gün bir odada tek başına uyuyamayabilir. Bu, özellikle koruyucu bir aileden geliyorlarsa normaldir. Sizden ayrılırlarsa tekrar terk edilmekten korkabilirler. Onların maruz kalmış olabilecekleri herhangi bir travmanın içerdiği duygulara saygı gösterin ve ilişkinizin ilk aşamalarında onların yanınızda kalmasına izin verin.

Köpeğiniz eve alıştıktan sonra, onu eğitmenin ve yavaş yavaş yalnız uyumaya alışmasını sağlamanın zamanı geldi . Bu listedeki adımları izlemenizi öneririz:

  1. “Yatak” komutunu, kelimeyi telaffuz ederek ve tam olarak uyuyacakları yeri işaret ederek köpeğinizin dinlenme yeri ile ilişkilendirin. “Yatak” terimini sinyalinizle ilişkilendirdiklerinde, onları bir ödülle ödüllendirin.
  2. Köpeğinizin yatağını sizinkinden biraz uzağa taşıyın. Alıştıktan sonra siz söyleyince uyurlar. Bu noktadan sonra yatağınızla dinlenme yeri arasındaki mesafeyi yavaş yavaş artırın.
  3. Kararlı olmak. Yatağınızı başka bir odaya taşıdığınızda, köpeğinizin bir gecede birkaç kez size geri dönmesi muhtemeldir. Tutarlı olun ve “yatak” komutunu tekrarlayın, köpeğinizi sizi her dinlediğinde sevgi ve ikramlarla ödüllendirin. Zamanla, köpeğiniz yalnız uyumaya alışacaktır.

Onunla egzersiz yapın

Köpeğinizin bütün gün uyumasına izin vermek iyi değildir. Onları düzenli egzersiz için dışarı çıkarın çünkü bu şekilde nerede olurlarsa olsunlar yorulurlar ve daha iyi uyurlar. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarı, büyüklüğüne değil, cinsine, genel sağlığına, kilosuna ve yaşına bağlı olacaktır.

Bazı ırklar daha huzursuzdur ve daha fazla egzersize ihtiyaç duyarlar, özellikle de Collie veya Alman Çoban gibi orijinal olarak koyun gütmek için kullanılanlar. Her durumda, çoğu köpeğin yeterince yorgun hissetmek için ortalama 30 dakika ila 2 saat arasında fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır.

Yemek yiyen bir köpek.

Bir rutin tutturun

Köpekler kabalık, sansasyon veya değişime karşı son derece hassastır. Köpeğinizin ortamında son zamanlarda bir şeyler değiştiyse, yeni bir ses varsa veya bir şeyleri kaçırıyorsa, o zaman uyuması daha zor olacaktır. Örneğin, kafes gibi küçük, kapalı bir alanda uyumaya alışkınlarsa, açık bir alanda uyumayı zor bulacaklardır. Ve tam tersi, eğer bir kafeste uyumak zorunda kalırlarsa, içeri girmeyi reddedeceklerdir.

Her iki durumda da çözüm, sevecen ama kararlı olmak ve bunu bir ceza olarak görmemeleri ve yalnız uyumayı öğrenmeleri için olumlu ses tonları kullanmaktır. Bir numara, yatağa daha mutlu gitmeleri için yatağına bir ödül koymaktır. Bu son yöntem, olumlu pekiştirmeye dayanmaktadır. Köpeğinizi başarılı olduğunda ödüllendirin, ancak ilk seferinde istediğinizi yapmazsa onu cezalandırmayın.

Doğru besleme süresini seçin

Genellikle gözden kaçan önemli bir husus, köpeklerin yemek yedikten sonra bir enerji artışı elde etmeleridir, bu nedenle onları yatmadan hemen önce beslerseniz, uyumak onları için çok zor olacaktır. Onları yatmadan en az iki saat önce beslemek ve sonra yürüyüşe çıkarmak en iyisidir. Bu şekilde yemekten kazandıkları enerjiyi yürüyüşte harcayacak, koşma ve zıplama egzersizleri yaparak kendilerini daha da yorgun hissedeceklerdir. İlginizi çekebilir ...

Köpekler Uyku Problemi Yaşar Mı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler Uyku Problemi Yaşar Mı?

Köpekler uyku problemi yaşayabilir. Eğer köpeğiniz çok fazla uyumuyorsa, köpeğinizin herhangi bir uyku problemi olabilir.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.