Kedilerin Uyku Alışkanlıkları

Bu ilgi çekici makalemizde kedilerin uyku alışkanlıkları hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi keşfedeceksiniz! Daha fazlası için lütfen yazımızı okumaya devam edin.
Kedilerin Uyku Alışkanlıkları

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2021

Bu evcil hayvanlara birçok insan imrenir. Kediler, yemek yemeye, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaya, su içmeye ve oyun oynamaya ek olarak zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirir. Bu ilgi çekici makalemizde kedilerin uyku alışkanlıkları hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Yer, zaman ya da yılın hangi mevsimi olduğu fark etmez. Yağmur yağsın ya da yağmasın fark etmez. Sıcaklamış mı, üşümüş mü, acıktı mı ya da sıkıldı mı hiç ama hiç fark etmez. Bir kedinin uzanıp içi geçmesi için ya da derin bir uykuya dalması için herhangi bir neden geçerli sayılır.

Kediler, bir günde ortalama olarak 16 saat uyur

İlk kez kedi sahibi olanların çoğu, kedileri günlerini uyuyarak geçirdiği için paniğe kapılıp ilgili veterinere gider. Bu durum, kedilerin uykucu yanlarıyla ünlü olmasına rağmen yine de gerçekleşir.

Kedilerin uyku alışkanlıkları

Bazı uzmanlar, genel olarak kedilerin çok uyumasının onların dikkat çekici özelliklerinden biri olduğunu söylüyor. Kedilerin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasına olanak tanıyan mükemmel avlanma becerileri sayesinde avlama uzun sürmez.

Kedilerin uyku alışkanlıkları

Bir kedi, açlığı tatmin olduğunda tekrar avlanmaya ihtiyaç duyana kadar uzun bir süre dinlenir. Bu öğün aralarını ise uyuyarak geçirir.

Bu, diğer türlerin avını yakalamakta çok daha zorlandığı için bu türe özgü bir olgudur.

Kediler küçük olduğu halde tatlı ve oldukça uykucu varlıklardır. Yaşları ilerledikçe daha da hiperaktif olur. Yaşamlarının ilk günlerinde kediler, günde ortalama 20 saat boyunca uyur.

Bu zaman, sadece normal değil aynı zamanda da gereklidir. Büyümeyi etkileyen hormonlar kediniz uyurken harekete geçer. Kediniz ne kadar çok uyursa o kadar büyüyecektir.

Dahası bunun, vahşi atalarından onlara miras kalan bir diğer “gelenek” olduğuna inanılır. Anne kediler de yavrularını yuvada bırakarak yiyecek avına çıkmak zorundadır. Doğa, yavru kedileri güvende tutmak için onları tüm gün boyunca “uyutan” bir sistem tasarlamıştır.

Yavru kedilerin gelişimi

Evcil bir kedi, beş haftalık olduğunda artık eskisi gibi fazla uyumamaya başlar. 1 yaşına geldiğinde kedi, bu “yetişkinlik” dönemi boyunca daha aktif olur ve daha az uyur.

Yavru kediler, ortalama olarak günün %60’ını, toplamda 12 ile 13 saatini uyuyarak geçirir. Fazla enerjileri ve gelişmiş fiziksel becerilerinin yanı sıra genç kedilerin bitmek bilmeyen merakları, onların daha fazla aktif olmasına neden olur.

Kediler, yetişkinlik dönemine ulaştığında her gün 16 ile 17 saat boyunca uyur; bu da günün yaklaşık %75’ini oluşturur.

Kediniz günü evde tek başına geçiriyorsa onun bu zamanı sadece uyuyarak geçirme olasılığı çok yüksek. Kedi sahiplerinin işten eve döndüklerinde evcil kedilerini bıraktıkları koltukta uyurken bulmaları hiç de şaşırtıcı bir durum sayılmaz.

Kediler, kış mevsimi boyunca enerjilerini daha iyi yönetebilmek amacıyla daha da fazla uyuyabilir. Aynı zamanda kediler, bu mevsimde vücut ısılarını yenilemek için de daha fazla uyuyabilir.

Bir kedi yaşlandıkça günde 20 saate kadar uyuyabilir.

Her beş dakikada bir beş dakikalık uyku

Kedilerin uyku alışkanlıkları oldukça ilgi çekicidir. Bu evcil hayvanlar her zaman kışın en sıcak köşeyi, yazın ise en serin köşeyi arayacaktır; ancak gelin görün ki kediler, genellikle uyumak için hiç olmadık yerleri seçer. Evcil kedinizi, çamaşır makinenizin ya da saksınızın içinde, bir araba lastiğinin üzerinde ya da bir arabanın motorunda bile uyurken görebilirsiniz.

Kedilerin uyku alışkanlıkları

Ayrıca kedilerin uyku pozisyonları da oldukça dikkat çekicidir. Esneklikleri ve uyarlanabilme becerileri, akrobatların bile onları kıskanmasına neden olur.

Kediler, ara vermeden uyumaz ya da uyku saatlerini iki ya da üç saatlik aralıklara bölmez. Bir kedi, fırsat bulduğu an uyur. Onlar, sahiplerinin duş almasını ya da dışarı çıkmak için hazırlanmasını beklerken banyo kapısının önünde bile uykuya dalabilir.

Uyku saatlerinin %70’ini oluşturan bu kısa uykular sırasında kediler, hafif bir uyku çeker ve kolayca uyanır.

Geriye kalan %30’u, bir kedinin istemsiz bedensel ve göz hareketleri yaşayabileceği derin bir uykuyu temsil eder. Hatta kediniz, bazı durumlarda miyavlayabilir bile.

Kediler mışıl mışıl uyurken tetikte kalır, yani bu onların rahatsız edilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Neden kedinizin uyku alışkanlıklarını Facebook sayfamızda bize bildirmiyorsunuz?

İlginizi çekebilir ...
Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin

Bu makalemizde kedinizin veteriner ziyaretlerini daha az stresli bir hale getirmek için bazı ipuçlara yer verdik. Dahası için lütfen yazımızı okuyu...