Logo image
Logo image

Kedinizin Sizi Sevmediğinin 12 İşareti

5 dakika
Kedigiller bireysellikleri ile bilinirler ancak içe dönüklükten nefrete geçişte büyük bir adım vardır. Kedinizin sizi sevmediğine dair olası işaretleri keşfedin.
Kedinizin Sizi Sevmediğinin 12 İşareti
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil kediler, zor davranışları ve bireysellikleri ile ünlüdür. Birçok sahip, “Kedim benimle sadece istediği zaman etkileşime giriyor, ben onlarla etkileşime geçmek istediğimde değil” diyor. Bu hayvanların kendi alanlarına ihtiyaç duymaları ve çok sınırlı bakım gerektirmeleri normaldir, ancak doğaları, kedinizin sizi sevmediğinin işaretleriyle karıştırılmamalıdır.

Kedinize tıslamadan, tüylerini diken diken etmeden, kaçmadan, hatta sizden kaçmaya çalışmak için canını yakmadan yaklaşamadınız mı? Bunlar bir şeylerin yanlış olduğunun işaretleridir. Bununla birlikte, muhtemelen kedinizin sizi sevmediğinin bir işareti değildir ve kedinin sizi hayatındaki travmatik bir olay veya bir korku ile ilişkilendirmesi mümkün olabilir. İşte işlevsiz bir kedi-bakıcı ilişkisini gösteren 12 işaret.

1. Tıslama

Kedigiller, birçok olumlu duyguyu uyandırmak için seslendirmeler kullanır, ancak tıslama genellikle hayvandaki sıkıntının bir göstergesidir. Bu, güven eksikliği, öfke, sıkıntı, belirsizlik, acı veya yukarıdakilerin bazılarının veya hepsinin bir kombinasyonunu gösteren bir tıslama eşliğinde ağızdan havanın ani bir şekilde solunması ile karakterizedir.

Bu tıslama, kedideki birkaç kesin ses vermeden biridir, çünkü tek bir anlamı vardır: “Benden uzak dur.” Bu davranış sorunu, hayvanın daha sakin olduğu bir zamanda ele alınabilir, çünkü ısrar etmeye devam ederseniz, büyük olasılıkla koruyucusuna saldıracaktır.

2. Kabaran tüyler

Kabaran tüyler, her bir kılın tabanındaki küçük kaslar kasıldığında ve yukarı doğru çektiğinde oluşur. Kediler, tüylerini olduklarından daha büyük göstermek için kıllarını kullanırlar, bu da korkulması gerektiğini ve tehditlerinin olası bir saldırıyı yeniden gözden geçirmesi için korkutucu görünmeleri gerektiğini gösterir.

Kediniz sürekli yanınızda tüylerini diken diken ediyorsa, bu “tehdit” sizsiniz.

3. Kedinizin sizi sevmediğinin işareti olan diğer korku belirtileri

Bunu okuyorsanız, muhtemelen kedinizin sizi sevmediğine dair herhangi bir işaret yoktur. Daha çok, önceki bir travmatik deneyimden miras kalan korkulu davranışlar sergilemesidir. Daha önce bahsedilen ikisine ek olarak, aşağıdaki belirtiler hayvanda korku belirtileridir:

 • Kulakları geriye yatar.
 • Belirgin bir kaçış yolu olmadığında donup kalır.
 • Gözleri, gözbebekleri genişlemiş bir şekilde kocaman açılmıştır.
 • Kuyruğu karnının altındadır.
 • Bacaklarını “uzatır”, yani kedi daha büyük görünmek için parmak uçlarında durur.

4. Saklanmayı bırakmaz

Kedilerin kendilerine ait bir alana ihtiyaç duymaları normaldir, ancak siz evin kapısını açar açmaz saklanıyorsa ve kendini göstermiyorsa, bu kedinizin sizi sevmediğinin bir işareti olabilir. Bununla birlikte, hastalık nedeniyle savunmasızlıklarını gizlemek zorunda kaldıklarında kedigiller daha çekingen olduğu için bir hastalığın işareti de olabilir.

Kediler çok içgüdüsel hayvanlardır. Bir tehditle (korku veya hastalık nedeniyle) baş edemeyeceklerini hissederlerse, gözden uzak kalırlar.

5. Isırması, kedinizin sizi sevmediğinin işareti olabilir

Yavru kediler, diş çıkarma ve içgüdülerini geliştirdikleri için genellikle oyunun bir parçası olarak ısırırlar. Bununla birlikte, dişlerini sahibinin koluna hevesle batıran yetişkin bir kedi, hiçbir zaman eğlenceli veya olumlu bir uyarı işareti değildir.

6. Tırmalama

Yeterince uzun süredir hayvanla birliktelerse, her bakıcı, yanlışlıkla yapılan bir çizik ile kötü niyetli bir tırnak kazımasını nasıl ayırt edeceğini bilir. Bu hızlı saldırı, hayvanın hiçbir koşulda insanın kendisine yaklaşmasını istemediğini anlattığı için, genellikle yukarıda belirtilen tüy kabartma ve tıslamadan önce gelir.

Kedi çizikleri olası bulaşıcı hastalıklara yol açabilir. Bir daha hayvanın size bu şekilde saldırmasına izin vermeyin ve profesyonel yardım isteyin.

Some figure

7. Göz temasından kaçınma

Hayvanlar dünyasında, insanlar arasındaki normal davranış tamamen farklı çağrışımlar alır. Bir hiyerarşideki iki rakip arasındaki sürekli göz teması kolayca kavgaya dönüşebilir, bu nedenle bazen “astlar” çatışmadan kaçınmak için başka tarafa bakar. Bu nedenle kızgın bir hayvana bakmak asla iyi bir fikir değildir.

Uzağa bakmak, kedinizin sizi sevmediğinin veya sizden korktuğunun işaretlerinden biridir.

8. Bu davranış sadece size yöneliktir

Bahsedilen tüm davranışlar hayvanda genelleştirilebilir, bu da açık bir sosyalleşme sorununu veya üstesinden gelinmesi gereken bir travmayı gösterir. Bununla birlikte, kedi ziyaretçilerin onu kucaklarına almasına izin veriyorsa ve sizinle değil de ziyaretçilerle etkileşime giriyorsa, sorunun sizde olması oldukça olasıdır. Bu, yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez, ancak kedi sizi olumlu olmayan bir deneyim veya hoş olmayan bir koku ile ilişkilendiriyor olabilir.

9. Rahatlamış hissetmemek

Rahat bir kedi, karnı yukarı veya kıvrılmış gibi savunmasız pozisyonlarda yatmaya meyillidir ve hatta diliyle ev halkının önünde kendini tımar etmeye başlayabilir. Ayrıca “sivri” kulaklara sahip olacak, ancak gözleri kapalı olacak ve kabarmış kıllardan hiçbir iz olmayacak. Kediniz sizi sevmiyorsa size güvenmediği için bu davranışların hiçbirini gözünün önünde yapmayacaktır.

10. Kutusunun dışına dışkılama

İşin tuhafı, kedinizin sizi sevmediğinin bir başka belirtisi de, bakıcı tarafından seçilen yerin (kum kabı) dışına dışkılamasıdır. Bu işaret, kedi davranış problemlerinde yaygındır. Bunu, algıladıkları tehdit duygusu nedeniyle bölgelerini başka bir alanda işaretlemek istedikleri için yapabilirler. Alternatif olarak, kediniz hasta olabilir.

11. Sahibinin eşyalarına dışkılama ve idrar yapma

Bu, bazı durumlarda tesadüfi olsa da, kediniz eşyalarınıza idrar yapıyor ve dışkılıyorsa, bölge işaretleme ihtiyacı veya açık bir davranış sorunu olabilir. Bu, hayvanın sizden nefret etmesi ve sizi sinirlendirmek için eşyalarınıza idrar yapması değil, stresli hissetmesi ve alışılmadık davranışlar kazanmasıdır.

12. Gerçekte, kediniz sizi sevmekten asla vazgeçmedi

Bu cümleyi bu makale boyunca ne kadar kullansak da, son bir not olarak, bunların kedinizin sizi sevmediğinin işaretleri olmadığını, aksine, kedinizin fiziksel ya da psikolojik olarak iyi olmadığını gösterdiğini vurgulamamız gerekiyor. Bu tür davranışlara sahip bir hayvan, şefkat eksikliği göstermiyor, ancak size bir yerinin incindiğini veya travmatik bir deneyimin insanlarla yaşamaktan zevk almasını zorlaştırdığını söylüyor.

Bu isteksizlik ve korku sorununu tetikleyebilecek hayati durumlardan bazıları aşağıdaki listede özetlenmiştir:

 • Kedi yalnız başına çok fazla zaman geçirmiş ve insanlarla etkileşim alışkanlığını kaybetmiştir. Bu, sosyalleşme döneminde temas eksikliği ortaya çıkarsa daha da belirgindir.
 • Bakıcı, kedilerini cezalandırmak için bağırmak, sallamak ve hatta vurmak gibi olumsuz pekiştireçler kullanır. Bunun gibi uygulamalar hayvan istismarıdır ve rapor edilebilir.
 • Kedi, sokakta insanlarla travmatik bir deneyim yaşamıştır ve genellikle şüphecidir.
Some figure

Gördüğünüz gibi, bu işaretler sevgi eksikliğinden ziyade korkuyu gösterir. Kediniz, kavgalara ve geçmiş deneyimlere rağmen size veya başka bir insana olan güvenini yeniden kazanabilir, ancak tüm bu davranışların profesyonel yardım alma ihtiyacını gösterdiği konusunda net olun. Bu, kedinizin sizi sevmediğini değil; fiziksel veya psikolojik olarak zor zamanlar geçiriyor olabileceğini ve tedaviye ihtiyacı olduğunu gösteriyor olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Understanding Your Cat’s Body Language, Purina. Recogido a 16 de agosto en https://www.purina.co.uk/articles/cats/behaviour/understanding-cats/cat-body-language
 • MALTRATO Y CRUELDAD EN ANIMALES, colvema.org. Recogido a 16 de agosto en http://www.colvema.org/PDF/Maltrato.pdf
 • Stoddard-Apter, S. L., & MacDonnell, M. F. (1980). Septal and amygdalar efferents to the hypothalamus which facilitate hypothalamically elicited intraspecific aggression and associated hissing in the cat. An autoradiographic study. Brain research, 193(1), 19-32.
 • Tateo, A., Zappaterra, M., Covella, A., & Padalino, B. (2021). Factors influencing stress and fear-related behaviour of cats during veterinary examinations. Italian Journal of Animal Science, 20(1), 46-58.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.