Kedinizin Ömrünü İyileştirmek ve Uzatmak için 10 İpucu

Kediler mükemmel birer arkadaştır. Genellikle sevecen ve sahiplerine çok bağlıdırlar, ancak bazen bağımsız oldukları için zor ve düşmanca olduklarına inanılır. Hayatlarını nasıl iyileştireceğinizi bilmek ister misiniz?
Kedinizin Ömrünü İyileştirmek ve Uzatmak için 10 İpucu

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2022

Evcil hayvanlar harika refakatçi hayvanlardır. Evcil hayvanınız varsa veya bir kedinin ailenizin bir parçası olmasını istiyorsanız, kedinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak bazı temel bakım ipuçlarını öğrenmeniz önemlidir.

Tüm evcil hayvanlar gibi kedilerin de sürekli bakıma ihtiyacı vardır. Onların “bağımsız” olma itibarı, birçok kedi sahibinin kedilerinin yaşamının birkaç önemli yönüne gerekli ilgiyi göstermesi anlamına gelmektedir. Bakmak için bazı yararlı ipuçlarını öğrenmek ve kedinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak istiyorsanız okumaya devam edin.

1. Kedinizi veterinere götürün

Kedinizin ömrünü uzatmak için onları düzenli olarak veterinere götürmeniz çok önemlidir. Bu, kedinizi gerekli tüm aşılar ve ilaçlar konusunda güncel tutacak ve ayrıca, ortaya çıkması durumunda sağlık koşullarını erkenden keşfetmenize yardımcı olacaktır. Kedinizi her yıl veya hastalanırsa, yaralanırsa veya alerji gibi endişe verici semptomlar geliştirirse hemen veterinere götürün.

Güvenebileceğiniz bir doktor bulmanız gerekiyor, bu yüzden acele etmeyin. Veterinerinizle iyi bir ilişkiye sahip olmanın (kediler için genellikle stresli olan) randevuları çok daha kolay hale getirdiğini unutmayın. Ayrıca, veteriner “hastayı” ve tıbbi geçmişini zaten biliyorsa, bu çok daha kolay bir işlemdir.

2. Kedinizi yüksek kaliteli mamayla besleyin

Amerikan Hayvanlara Karşı Zulüm Önleme Derneği (ASPCA ), yüksek kaliteli kedi veya yavru kedi maması satın almanızı önerir. Bunu göz önünde bulundurarak, bir veteriner kedinizi değerlendirebilecek ve en iyi diyeti belirleyebilecektir. Yaş, aktivite düzeyi ve sağlık gibi faktörler, bir kedinin neyi ve ne kadar yemesi gerektiğini seçmede fark yaratır.

Kedinizin yemeğinin, kalp ve göz sağlığı için gerekli bir amino asit olan taurin içermesi zorunludur.

Katı beslenmeye ek olarak, kedinize her zaman temiz su sağlamanız ve her gün kabını yıkayıp yeniden doldurmanız gerekir. Sıvıyı temiz tutan bir su çeşmesine erişim sağlayabilirseniz, daha da iyi. Ayrıca, ödüllerin beslenmesinin %5-10’unu geçmemesi gerektiğini unutmayın.

Veterinerde yavru bir kedi.

3. Kediler için zehirli olan bitkiler bulundurmadığınızdan emin olun.

Bazı bitkiler kediler için yararlıdır, ancak bazıları onların sağlığı için zararlıdır. Bu konuyu incelemeniz ve bitkilere ek olarak kedi diyetinde hangi insan gıdalarının yasak olduğunu öğrenmeniz önemlidir.

Sonbahar nergisi (Colchicum Autumnale) ve Amaryllis cinsinin sebzeleri sadece birkaç örnektir. İyi bilgilendirilmiş olun ve ev ortamında kediniz için tüm zehirli bitkileri tespit edin.

4. Kedinizi içeride tutun

Profesyonel kaynaklar, evdeki kedilerin, dışarıdakilere göre daha uzun ve daha sağlıklı yaşadıklarını söylüyor. Kedinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, şu gerçeği göz önünde bulundurun: ev kedileri 10 ila 15 yıl yaşarken, dışarıdaki kediler ortalama 2 ila 5 yıl hayatta kalır.

Kediniz için kapalı bir yaşama sahip olmanın, tıpkı dışarıya erişime sahip olmak gibi, artıları ve eksileri vardır. Avantajlarından biri, kedinizin çevresel tehlikelerden korunması ve yeterli çevresel zenginleştirme sağlarsanız, dış mekan yaşamında kıskanacak hiçbir şeyinin olmamasıdır.
Dışarıya erişimi olan bazı kedilere araba çarpabilir, diğer kediler tarafından yaralanabilir, köpekler veya yırtıcılar tarafından saldırıya uğrayabilir, ölümcül hastalıklara yakalanabilir, zehirlenebilir ve hatta kaybolabilir. Ayrıca, kendi aktivitelerinin doğal vahşi hayata zarar verdiğini unutmayın, bu nedenle kedinizin serbestçe dolaşmasına izin vermek asla iyi bir fikir değildir.

5. Kedinizin mutlu yaşayabilmesi için çevreyi zenginleştirin

Kedinizin uyumak ve dinlenmek için temiz ve kuru bir yere sahip olmasının ötesinde, kedi doğasına uygun bir çevresel zenginleşmeye sahip olması gerekir. Bunu başarmak için, diğer noktaların yanı sıra, çizebilecekleri yerler, tırmanabilecekleri yeterli dikey boşluklar ve avlanma içgüdülerini harekete geçiren oyuncaklar sağlayın.

Kedinizin mobilyalarınız dışındaki yüzeyleri kaşımasına yardımcı olmak için, onlara en az 90 santimetre (35 inç) yüksekliğinde, kullandıklarında hareket etmeyecek sağlam bir tırmalama direği sağlayın. Ayrıca pencere altlarında rahat bir koltuk gibi doğa ile etkileşime girebileceğiniz noktalar da tavsiye edilir.

6. Her gün kedinizle oynayın

Egzersiz yapmak ve oyun oynamak onların formda kalmasına yardımcı olmanın yanı sıra stresi de önleyerek mutlu ve sağlıklı bir kedi olmalarını sağlar. Bunun nedeni, kedilerin tipik avlanma, zıplama ve etkileşim davranışlarını gerçekleştirmeleri gerektiğidir ve oyun onların doğal içgüdülerinden faydalanmalarını sağlar.
Oyun oynamaya gelince, kedilerin vahşi doğada yırtıcı hayvanlar olduğunu akılda tutmak önemlidir. Sizinkiyle oynamak için lazer gibi bir şey kullanırsanız, kovalamacanın sonunda ona “öldürmesi” ve “yemesi” için somut bir nesne verdiğinizden emin olun. Oyuncak fareler, farklı top türleri ile birlikte genellikle kedilerin favorisidir.

7. Kedinizi Kısırlaştırın

Kedilerin 5 aylıkken kısırlaştırılması önerilir. Bu prosedür, hayvanların terk edilmesini azaltır ve hastalıkları önler ve bu şekilde kedinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

8. Kedinizi sürekli fırçalayın

Çoğu kedi temiz kalır ve yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda banyoya ihtiyaç duyar, ancak bunun geçerli olması için kedinizi düzenli olarak taramanız gerekir. Bu sayede tüylerini temiz tutacak, dökülme miktarını azaltacak ve tüy yumaklarını azaltacaksınız.
Düzenli fırçalama, kedinizin tüylerini parlak tutmanın yanı sıra, kedinizin vücuduna alışmanızı ve şekil veya dokudaki değişiklikleri anında fark etmenizi sağlar. Yeni yumrular, şişlikler veya ağrılı noktalar fark ederseniz, veterinerinize danışmalısınız.

9.Kum kabını her gün temizleyin

Tüm evcil kedilerin, sessiz ve erişilebilir bir yere yerleştirilmesi gereken bir kum kabına ihtiyacı vardır. Çok katlı bir evde, her kat için bir tane önerilir. Kedinizin kirli ve kokulu bir kum kabı kullanmayacağını unutmayın, bu nedenle her gün değiştirmelisiniz.
Kum kabını en az haftada veya ayda bir kez ( topaklaşan kedi kumu kullanıyorsanız) boşaltarak ve hafif bir deterjanla yıkayarak iyice temizlemeniz önerilir. Kum kabını temizlemek için amonyak veya kokular (özellikle limon) kullanmayın.

<Kumu günlük olarak temizlemek, kedinizin idrarındaki veya dışkısındaki herhangi bir değişikliği hemen fark etmenizi sağlayacaktır.

10. Kedinize bir kimlik tasması takın

Kedinizin dışarı çıkmasına izin veriyorsanız, üzerinde kimlik etiketi olan bir güvenlik tasması takmanız önemlidir. Esnek bir tasma, kediniz bir şeye takılırsa tasmasının gevşemesine neden olur. İmplante edilmiş bir mikroçip, kedinizin kaybolması durumunda bulunmasına yardımcı olabilir.

elinde bir kalp tutan oyuncu kedi

Kedinizin ömrünü uzatmak ve sağlığını korumak için, her kedinin sahip olması gereken en temel ve basit bakımı dikkate almanız çok önemlidir. Bu temel ipuçlarını uygulamaya başlarsanız, kediniz sandığınızdan çok daha uzun yıllar yanınızda olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.