Kediler İçin Kum Kabı Nasıl Yapılır

Bir ev kediniz varsa, yapmanız gereken ilk şeylerden biri onlara "işlerini" belirli bir yerde görmelerini öğretmektir. Bugün size bu mükemmel yeri nasıl yapacağınızı göstereceğiz ve ev yapımı kedi kumu kapları hakkında bazı fikirler vereceğiz.
Kediler İçin Kum Kabı Nasıl Yapılır
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Genel olarak, bir kediyi işini yapması gereken yer konusunda eğitmek birkaç günden fazla sürmez. Kedimizin kum kabını her zaman temiz tutarsak, temizlik için çok daha fazla zaman kazanırız.

Tuvalet eğitiminin ilk adımları

Yavru kediler tuvalet ihtiyaçları konusunda çok hassastırlar. Ev yapımı kedi kumu kapları temiz değilse,  ihtiyaçlarını  büyük olasılıkla evin başka bir yerinde giderirler.

Zamandan ve paradan tasarruf etmek için kendi kedi kumu karışımınızı yapabilirsiniz. Bu harika bir fikirdir, çünkü bu sayede dev paketlerde kedi kumu almanız gerekmeyecek ve bunu bir yerden bir yere taşımak zorunda kalmayacaksınız.

Çoğu ticari kedi kumlarının çevreyi kirleten kimyasallar içerdiğini unutmayın. Mümkün olduğunca çevre dostu olmak istiyorsanız, doğrudan doğaya başvurun ve sağladığı ürünlerden yararlanın.

Gördüğünüz gibi, tasarruf sağlamasının yanı sıra, ev yapımı kedi kumu çok daha az ağırdır. Fazla çaba sarf etmeden kum kabını doldurmanız çok daha kolaydır.

Özellikle kediler için üretilmemiş olan ürünlerle ev yapımı kedi kumu yapmanın birkaç yolu vardır.

kum kabının üstünde tutulan yavru kedi

Avantajları ve dezavantajları

  • Tipik ev yapımı kedi kumu ağırdır ve aynı zamanda evcil hayvan mağazalarında satılanlara en çok benzeyen kumdur. Çok fazla topaklanmadığından, temiz olduğundan emin olmak için kum kabına dikkat etmeniz gerekir.
  • Sıradan kum aynı amaca hizmet eder ve en ekonomik seçenektir.
  • Talaş hafiftir ve doğal, emici, antibakteriyel bir malzemedir. Kediler talaşı çok sever. Bu malzemeyi seçerseniz, idrarı çok daha iyi emdiği için kalın türünü temin etmelisiniz.
  • Karbonatlı kum adından da anlaşılabileceği gibi beraber kullanılan karbonat ve kumdur. Karbonatı kum kabının tabanına yerleştirin ve ardından kabı kumla doldurun.
  • Başka bir seçenek de ev yapımı kedi kumu karışımıdır. Bunu hazırlamak için, sıradan kumu ekmek kırıntıları ile, 4 birim ekmek kırıntısı başına 10 birim kum oranında karıştırın. Sonuçta elde edeceğiniz bu topaklanan kumun çok hoş bir dokusu vardır ve dışkıyı çok fazla kum kullanmadan temizlemek de daha basittir. Ekmek kırıntısı yoksa, kendiniz biraz yapabilirsiniz. Bayat bir ekmeği parçalara ayırın ve bir mutfak robotunda parçalayın. Ayrıca elinizle de parçalayabilirsiniz.

Büyük hayvanlar için kum kabı seçmek

Küçük kum kapları küçük kedi yavruları için uygun olsa da, kediler büyüdükçe kapları da giderek büyümek zorundadır. Bu, kum kabını değiştirmeniz ve kedinizi tekrar eğitmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden en baştan uzun süre dayanacak bir kap seçmek en iyisidir.

Bazı kum kaplarında, üst taraflarını kapatan bir kapak bulunur. Bu tip kapalı bir kutu, tepmeyi ve kazmayı seven meraklı yavru kedileri kedi tuvaletinden uzak tutar. Ayrıca, küçük, kapalı odalarda kokuları da azaltır.

Kum kapları için tavsiyeler

küçük kum kabında duran kedi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kedi kumu kabı yeterince büyük olmalıdır, çünkü kedilerin içeride rahatça dolaşabilecekleri bir yere ihtiyaçları vardır. Çoğu kedinin katı atıklarını koklaması ve sonra gömmesi gerekir. Bu yüzden kutunun içinde bunu yapmak için bolca yer olmalıdır.

Kapalı kum kaplarına geri dönersek, bazı kediler başlangıçta onları sevmezler. Sizin kediniz için de durum buysa, döner kapıyı kullanmaya başlayana kadar çıkararak geçişi kolaylaştırabilirsiniz.

Evde bir kum kabı yapın

Bu doğal seçenek farklı malzemelerle oluşturulabilir. En temel malzemeler şunlardır:

  • Karbonat ve kum
  • Doğada çözünebilen bir deterjan
  • Bir kevgir
  • Bir kağıt parçalayıcı ya da kağıt parçalamak için kullanılabilecek araçlar
  • Eski gazeteler ve büyük bir kap

İyi eldivenler de bir avantaj olacaktır. İyi şanslar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.