Kedinizin Kuyruğunun Konumu Neyi İfade Ediyor?

Hepimiz evcil hayvanlarımızın ne düşündüğünü ve hissettiğini bilmek isteriz. Bu yazıda, onları anlamak için kedinizin kuyruğunun konumunu nasıl okuyacağınızı anlatacağız!
Kedinizin Kuyruğunun Konumu Neyi İfade Ediyor?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insanın inandığının aksine, kediler çok etkileyici hayvanlardır. Yüzyıllardır insanlar gibi bir kediyle yaşamış olan herkes bilir ki, bir kedi size bir şey söylemek istediğinde, size net bir şekilde haber verir. Peki, kedinizin kuyruğunun konumu size ne gibi şeyler söyleyebilir?

Zaten geniş bir tonalite ve anlam yelpazesine sahip olan kedinizin çıkardığı seslerin ötesinde, kediler tüm vücutlarını birbirleriyle ve insanlarla iletişim kurmak için kullanır. Ayrıca, kendilerinden farklı olan diğer hayvanlarla iletişim kurmak için de kullanırlar.

Kedinin söyleyecek çok şeyi olan bir yanı varsa, o da kuyruktur. Omurganın bir uzantısı olarak tasarlanan kuyruk, denge için hayati önem taşır.

Kedilerin yapabildiği tüm akrobatik sıçramalar ve aerodinamik düşmeler için de kuyruk önemlidir.

Kedinizin kuyruğunun konumu ve ne anlama geldiği

Hayvan davranışı uzmanlarına göre, kedinizin kuyruğunun her biri benzersiz bir anlama sahip 12’ye kadar konumu vardır.

Kuyruk yukarıda

Bu, yüksek düzeyde mutluluk ve refahın bir işaretidir. Hatta bazı kediler, işten eve geldiklerinde sahipleriyle buluşmak için kuyrukları tamamen yukarıya doğru açılmış olarak dışarı bile koşarlar.

Diğer kediler kuyruklarını dik tutarak yavaş ama kararlı bir şekilde yürüyebilirler. Bu huzur ve güveni gösterir. Fark edilmek isterlerse ayağa kalkabilir ve başlarını size sürtebilirler.

Kediniz aradığı ilgiyi hala göremiyorsa, iki ayak üzerinde size karşı durabilir. Bunu sadece kişi uzun pantolon giydiğinde yapmak için eğitilmiş kediler vardır çünkü sizin bacaklarınızı yanlışlıkla çizebilirler. Ve aradıklarını hala bulamazlarsa, yatağın üzerinde ayağa kalkacaklar, bilgisayarınızın klavyesine oturacaklar veya kendilerini TV’nin önüne koyacaklardır. Her şeyin ve çevrelerindeki herkesin kendileriyle ilgili olduğundan emin olmak için ne yapabilirlerse onu yapacaklardır!

Dikey ve düz kuyruk, ancak uca yakın bir eğime sahip olacak şekilde

Kuyruğun pozisyonları arasında, kedilerin bir şey hakkında birşeyleri merak ettiklerini gösterdikleri yol budur. Kuyruklarını bu pozisyonda görmek oldukça yaygındır. Her gün tüm evi veya yaşadıkları bölgeyi keşfetmek ve dikkatlice birşeylerin üzerinden geçmek için zaman harcamaları normaldir.

Düşük konum

Bu başka bir yaygın kuyruk pozisyonudur. Diğer kedilere veya insanlara teslim olmayı ima edebilir. Bunu, örneğin veterinerde veya onlara ilaç vermeniz gerektiğinde görmek oldukça tipik bir durumdur.

Düşük kuyruk pozisyonu ayrıca üzüntü veya depresyon anlamına da gelebilir. Bu pozisyonu sık sık ve sebepsiz görüyorsanız, kediniz biraz hüzünlü hissediyor olabilir.

Kedinizin hızlı kuyruk hareketleri

Köpeklerde hızlı kuyruk hareketleri mutluluk ve neşe anlamına gelir. Ancak kedilerde bu tam tersidir. Kedinizin kuyruğu kırbaç gibi bir yandan diğer yana hızla hareket ettiğinde, hayvan öfkeyi dışa vuruyor demektir. Hareketler ne kadar hızlı ve güçlü olursa, öfke o kadar büyük olur.

Kedinizin kuyruğu ile ince hareketleri

Kedinizin kuyruğu biraz hareket ediyorsa bu, kedinizin bir şeye odaklandığı anlamına gelir. Bazı hayvanlar, sahiplerine sarılırken yumuşak, sakin kuyruk hareketlerine sahip olacak ve memnuniyetlerini yavaş, sallanan bir kuyrukla göstereceklerdir.

Kedilerin kuyurkları ne anlatıyor?

Bu hareketler, mırıldanma ile birleştiğinde, kedinizin mutlu ve rahat olduğunu ifade eder. Ancak avlanırken, kuyrukları zar zor hareket ederken gözlerini hedefe sabitleyeceklerdir.

Bacaklarının arasındaki kuyruk

Bu, kedinizin kuyruğunun hoşlanmama durumunu veya korkuyu gösterebilecek başka bir pozisyonudur. Yaramazlık yaparken yakalandıklarında veya yapmamaları gerektiğini bildikleri bir şeyi yaptıktan sonra onları bu konumda görmek çok yaygındır.

Henüz ne yaptıklarını anlamamış olmanıza rağmen suçluluklarını gizleyemeyen kedilerin içerisinde bulundukları vakalar da vardır. Kedinizin kuyruğunun konumunu bu şekilde görürseniz, ne yaptığını anlamak için evin etrafına hızlıca bakın!

Kabarmış kuyruk

Bunun iki nedeni vardır: ya kediniz korkmuştur ya da çok kızgındır. İlk durumda, kedinizin kuyruğu yere çok yakın olacaktır. Üzülürlerse kuyrukları daha yüksek olacaktır.

Kediniz çok stresli hissediyorsa, duyulabilir homurtular yaparken dişlerini de gösterecektir. Pençelerini göstermeye başladıklarında da öfkelerini görebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.