Kediler, Sahiplerinin Arkadaşlığını Sever

Yeni bulgular, kedilerin sahiplerinin arkadaşlığını sevdiğini gösteriyor. Elbette ki bu bilgiler, kedilerin anti sosyal hayvanlar olduğu efsanesini ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte kedi sahiplerinin, tüylü dostlarının onlarla ne kadar takılmak istediğinin farkında olmaması da oldukça muhtemel.
Kediler, Sahiplerinin Arkadaşlığını Sever

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2021

Birçok insan kedilerin aşırı ilgisiz, aşırı bağımsız olduğunu ve pek de sevecen olmadığını düşünüyor. Kediler, özellikle de bizim kültürümüzde sık sık cadılar ve kötü şans ile ilişkilendiriliyor. Hatta o güzel varlıkların hain olduğuna inanan insanlar bile var. Aslında tam tersine; hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Aslında kediler, sahiplerini sever ve onların arkadaşlığından keyif alır.

Kedilerin köpeklerden farklı bir şekilde davrandıkları açıkça ortada. Hayatta kalma içgüdüleri, diğer daha büyük ve daha güçlü cinslerin teşkil ettiği tehlikeden kaçınmak için özel olarak geliştirilmiştir. Her şeyin ötesinde küçük kediler, insanlarla güçlü bir duygusal bağ kurma konusunda oldukça başarılıdır.

İşin aslı kediler, sahipleriyle birlikte olmaya bayılır. Bugün bu konu hakkında daha fazlasına değinmeyi ve hatta bu hayvanların biz insanları ne kadar çok sevdiğini kanıtlarıyla göstermeyi istiyoruz.

Kediler, sahiplerinin arkadaşlığını sever.

Kedileri iyi bilenler, genellikle bir kedi, birisiyle ne kadar uzun süre yan yana kalırsa, o kişi nereye giderse gitsin kedinin onu takip etme alışkanlığını o kadar çabuk edineceğini söylerler. Kediler sosyal varlıklardır ve sadece bir arada yaşamaktan fazlasını ister. Örneğin, siz kalkarsınız, banyoya gidersiniz ve sonra da kahvaltı yapmak için mutfağa girersiniz. Birdenbire… sürpriz! İşte kediniz yanınızda.

Böyle bir davranışa neyin sebep olduğu konusunda birçok hipotez var. Bazıları bu durumun hareketlerimizi taklit etmenin bir yolu olduğuna inanıyor. Diğerleri ise evcil kedilerin kendilerini eğlendirmek ve dikkatlerini dağıtmak için insanlarını takip ettiğini söylüyor.

Kediler, insanları yalamaya bayılır

Bazı küçük kediler, insanlarla oldukça yakınlaşır. Öyle ki genellikle sahiplerinin başını hatta saçını bile yalar. Bu çok yaygın bir durum değildir ancak dikkatlice hareket edersiniz sizin de başınıza gelecektir.

Aslında bu kedilerin, ailesinin üyesi olan diğer kedilere sevgi ve sadakat göstermesinin bir yoludur. Bununla beraber kediler, bize alıştıkları için sık sık sevgilerini gösterir – ve tabii ki de bunu kendi dillerinde yapar. Bu şekilde kendilerince, birbirimize ait olduğumuzu ve bizi kendi ailelerinin bir üyesi olarak gördüğünü söylerler.

Aynı zamanda bu baş ve kürk yalama eyleminin, kedilerin yavrularını tımar ederken yaptığı bir şey olduğunu da unutmamalıyız. O zaman kedilerin, sadece güçlü bir bağa sahip olduklarını yaladıklarını söylememiz oldukça mantıklıdır.

Kedilerin kadınlarla olan özel ilişkisi

Kedi kadınları kim duymadı ki – bekar olan ve sonunda tek yoldaşları olarak kedilerle yaşayan yaşlı kadınlara atıfta bulunarak? Sizin de çoktan bildiğiniz üzere; her bir basmakalıp düşünce için her zaman bir doğruluk payı vardır. Kedilerin kadınlarla özel bir ilişkisi olduğu bir gerçektir.

Görünen o ki Viyana Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, kadınlar ve kediler arasında karşılıklı ilişkinin geliştiğini gösterdi. Kediler, sahiplerinin ihtiyaçlarını anlayabilir ve yorumlayabilir ve en ihtiyaç duyuldukları zamanda onların yanında olabilir.

Sözü edilen çalışma aynı zamanda bu canlı türünün bir insanın onlar için yaptığı her şeyi hatırlayabildiğini de gösterdi. Onlar, ebediyen minnettar kalır ve iyilikleri sevgileriyle ve arkadaşlığıyla geri öder.

Kediler, sahiplerini sever

Behavioral Processes dergisinde yayımlanan son zamanlarda yapılan diğer bir çalışmaya göre kediler, herhangi bir diğer hayvanla veya nesneyle takılmaktansa insanlarla etkileşim kurmayı daha fazla tercih eder. Bunu kanıtlamak için yiyeceklerden, oyuncaklardan ve sahiplerinden izole edilmiş bir grup kedinin davranışını teyit etmeleri gerekiyordu.

Birkaç saat sonra deneyin bir parçası olan kediler, insanlarıyla etkileşime her şeyden daha fazla ihtiyaç duyduğunu gösterdi. En şaşırtıcı olan şey ise bazılarının yemek yemektense sahipleriyle birlikte olmayı tercih ettiğini görmekti.

Bu tür çalışmalar, kedilerin aşırı bağımsız, önemsiz ve ilgisiz olduğu efsanesini yıkıyor. Bu bir yalan!

Neredeyse tüm kediler, sahiplerinin üzerinde uyur

Kediler, sahiplerinin arkadaşlığını sever ve sahiplerinin üzerinde uyur.

Büyük ihtimalle uyuduğunuz bazı zamanlar aniden bir uyanıyorsunuz ve kedinizi üzerinizde buluyorsunuz. Ya öyle ya da ayağınızın üzerinde; hatta yüzünüzün üzerinde bile olabilir. Köpeklerin aksine kediler, geceyi etrafındakilere yakın uyuyarak geçirmeyi tercih eder.

Bu davranışı açıklamak için birçok sebep var. Başlıca olanı kediler, sıcak uyuma yerlerini tercih eder. Gece vakti, günün sıcaklıkların önemli ölçüde düşme eğiliminde olduğu bir vaktidir.

Sonuç olarak kediler, sahipleriyle birlikte olmayı sever ve ortada bunun pek çok kanıtı vardır.

İlginizi çekebilir ...
Bir Sokak Kedisi İçin Evinizi Nasıl Hazırlamalısınız
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Bir Sokak Kedisi İçin Evinizi Nasıl Hazırlamalısınız

Kapınızın etrafında fazla düşkün olduğunuz bir sokak kedisi var ve onu sahiplenmeye karar verdiyseniz bugün sizin için hazırladığımız rehbere bir bakın.