Kediniz Tarafından Sevilmek

Kedinizin sizi sevmesini istiyorsanız bu ipuçlarını uygulamalısınız!
Kediniz Tarafından Sevilmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin sevgiye ihtiyaç duyduğunu herkes bilir. Kediniz tarafından sevilmek istiyorsanız, onunla olan ilişkinizi geliştirmek için bu ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kediniz tarafından sevilmek için ipuçları

Kedim bağımsızdır

kedi

Kedi dostunuz size bağımlı olsa da, bağımsızlıklarına ve alanlarına çok düşkünlerdir. Her zaman sizinle etkileşim kurmak istemezler. En iyi seçenek ikisi arasında bir denge kurmaktır. Kendi başlarına oynamalarına izin verin, yalnızlıklarına ve mahremiyetlerine saygı gösterin ama aynı zamanda onlarla olan etkileşiminizi de koruyun.

Kedi ve köpekler çok farklıdır. Bu sebeple aynı gibi davranmayın, ikisinin de kişilikleri farklıdır. Köpekler sürü hayvanlarıdır ve insanlarla birlikte çalışma yeteneğini geliştirmiştir; öte yandan kediler özlerinde bağımsızdır.

Eğer kedinizin sizden saklandığını fark ettiyseniz, bunun doğal bir içgüdü olduğunu unutmayın.

Kediniz tarafından sevilmek istiyorsanız onları cezalandırmayın

Eğer yavru kedinize şiddet uygularsanız, beklenmedik tepkilerle karşılaşabilirsiniz. En yaygın tepki kaçmak olacaktır. Disiplinle bir şey öğretemezsiniz, bu sadece işleri daha da zorlaştırır. Eğer su püskürtmeyi denerseniz, sizden korkar ve size güvenmez.

Kedinizin en sevdiği mama

Kedi dostunuzun da tıpkı insanlar gibi favori maması olacaktır. Eğer en sevdikleri mamayı bilirseniz, olumlu bir davranışı teşvik etmek için onu kullanabilirsiniz. Olumlu pekiştirme, disiplin veya ceza kullanımından çok da etkilidir.

Hoşlarına gidebilecek balık ya da pişmiş tavuk parçalarından ufak porsiyonlarda verebilirsiniz. İnanılanın aksine süt kediler için yararlı değildir. Ayrıca tatlılardan, çikolatadan, çiğ yumurtadan, etten ve balıktan uzak durmalısınız.

Beden dili

İnsanlarla iletişim kurmak için kediler beden dillerini kullanırlar. Size ne anlatmak istediğini beden dillerinden anlamanız önemlidir. Size güvendiğini, sizden korktuğunu, sizle oyun oynamak istediğini vb. size bu şekilde anlatabilir. En yaygın beden dilinden bir tanesi, sırtlarını gererek omurgalarını dikleştirirler. Bu genelde tehdit işaretidir bu yüzden bu aşamada onları yalnız bırakmak isteyebilirsiniz.

Eğer size sürtünüyorlarsa, bu oyun oynamak istediklerine işaret edebilir. Eğer kuyruğunu size doluyorsa, mutlu oldukları anlamına gelir. Ve eğer bacaklarınızın arasında saklanıyorlarsa, endişe ya da güvensizlik işareti olabilir.

Kedi sesleri

Yavru kediler mırladıkları zaman hem sizi sevdiklerini hem de mutlu olduklarını söylerler. Eğer hırlar ya da tıslarlarsa, onlardan uzaklaşmanız gerekir. Diğer yandan miyavlamak dikkat çekmenin, açlık, sevilme arzusu vb. duyguları ifade etme şekilleri olabilir. Kedilerin genelde birbirlerine miyavlamadığını unutmayın. Miyavlama amaçları genelde insanlarla iletişim kurmaktır.

Eğer kediniz sürekli olarak miyavlıyorsa, bu kötü bir işarettir. Kedinizin bir hastalığı olduğuna işaret edebilir, bu sebeple doktora götürmenizde fayda var.

Kediniz tarafından sevilmek için göz teması kurun

İnsanlar sohbet ederken genelde göz teması kurarlar. Ancak bu durum kediler için tehdit edicidir. Eğer kedinizin gözlerini kırpıştırdığını görürseniz, bu genelde güvensizliğin bir işaretidir. Bu davranışı taklit ederek güven, samimiyet ve sevginizi ifade edebilirsiniz.

Fiziksel temas

Eğer kedi dostunuzu kucaklamak istiyorsanız, sizi görebilmeleri için onların göz seviyelerine doğru eğilmeniz gerekir. Onu kucaklamadan önce sizi görürse, size daha çok güvenir ve daha az paniklemiş olur.

Genel anlamda kedinizi incitmemeye çalışarak onları güvende hissettirebilir ve size karşı daha sevecen olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlik

kendini temizleyen kedi

Kediler alışkanlıklarına düşkündür. Onlar için planlanan saatlerde yemek vermeli ve çok radikal değişiklikler yapmamalısınız. Ayrıca iyi bir şey yaptıklarında onları ödüllendirmek de iyi bir fikirdir.

Küçük kediniz için temizlik çok önemidir. Eğer kum kabının pis olduğunu görürlerse ihtiyaçlarını başka bir yerde giderirler. Kumlarının günlük olarak temizlenmesi gerekir. Onları fırçalamak da ayrıca tüylerinin ve derilerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca tüylerindeki yumakların, düğümlerin ve dökülen tüylerin de temizlenmesini sağlarsınız. Kedinizi severken, yumrulara, yaralara ve parazitlere de bakmanızı öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.