Kediler Neden Sürekli Miyavlar?

Kediniz neden sürekli miyavlıyor? Bu durumun sebepleri, kedinizin hayatı boyunca değişiklik gösterebilir. Yeni doğan kediler acıktıkları, üşüdükleri ve korktukları için annelerine miyavlarlar. Ancak büyüdükleri zaman ses tellerini biz insanlarla iletişime geçmek için kullanırlar.
Kediler Neden Sürekli Miyavlar?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her kedi sahibi kedilerini anlamak ister. Etçil memelilerin çoğunluğuyla kıyaslandığında, evcil kedilerin nasıl ve neden ses çıkardıkları oldukça şaşırtıcıdır. Bu yüzden bu makalemizde “kediler neden sürekli miyavlar?” sorusuna cevap arayacağız.

Kedilerde seslenme türleri

Uzmanlara göre, farklı tüm türlerdeki kedilerde seslenme genelde aşağıdaki dört farklı bağlamda gerçekleşir:

  • Agresif davranış
  • Çiftleşecek eş aradığında
  • Anne-kedi etkileşiminde
  • İnsan-kedi etkileşiminde

Çiftleşme durumlarında, ses miyavlamadan ziyade uluma şeklinde olur. Kızışmış dişilerle yakındaki erkekler bu tür durumda çok fazla ses çıkartır.

Kedilerin miyavlamasıyla ilgili ilginç gerçekler

Kediler ve insanlar arasındaki etkileşim sırasında en yaygın sözlü iletişim miyavlamadır. Araştırmalar kediler arasındaki iletişimde çok nadir kullanıldığını göstermektedir. Dahası, uzmanlar vahşi kedilerin gençken miyavladıklarını, yetişkin olduklarında bunu çok azalttıklarını incelemişlerdir.

miyavlayan kedi

Miyavlamak, insanlarda bir tepki uyandırmayı amaçlayan bir çağrıdır.

Kediler korku, agresyon ve mutluluk gibi duygularını ifade etmek için vücut dilini kullanır, mırlar ve sesler çıkartır. Bazı uzmanlara göre, insanlarla iletişim kurmak için miyavlamaya ilk evcilleştirme sürecinde başlamıştır.

Kediniz neden miyavlar?

Tabii ki kedinizin miyavlama sıklığı kedinizin ırkına ve kişiliğine bağlıdır. Siyam kedisi gibi doğudaki ırklar, “gevezelikleriyle” bilinir. Bu sebeple, çok fazla miyavlayan bir kedi istemeyen birisi bu ırklardan uzak durmayı tercih eder.

Kediler neden sürekli olarak miyavlar?

Kediler farklı birçok sebep için miyavlar. Eğer kediniz çok fazla miyavlıyorsa, aşağıdaki muhtemel sebepleri göz önünde bulundurmak gerekebilir:

  • Hastalık: Veterinerinizden bir randevu alarak bu seçeneği eleyebilirsiniz. Birçok hastalık kedinizin aşırı aç, susuz ya da acı içerisinde hissetmesine yol açabilir. Bunlar da kedinizin normalden daha fazla miyavlamasına neden olabilir.
  • Dikkat: Kediler bağımsız olmalarıyla ünlenseler de yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Hatta çoğu durumda da mama istediklerinde miyavlarlar.
  • Karşılama: Kediniz en basitiyle sizi gördüğüne sevinir. Bu kırılması zor bir alışkanlıktır.
  • Stres: Kediler stresli olduklarında genelde daha çok ses çıkartırlar. Endişelerinin sebebini anlamaya ve onlara yardımcı olmaya çalışın.
esneyen kedi

Kedinizin miyavlamasını nasıl azaltırsınız?

Eğer kedinizin ilgi istemek için miyavlamasını istemiyorsanız, ona tepki vermek için susmasını bekleyin. Ayrıca, her ses çıkarttığında odayı da terk edebilirsiniz.

Ancak dikkatli olun! Kedinizi görmemezlikten gelmeyin. Evcil hayvanınızla günlük olarak vakit geçirmeniz önemlidir. Ayrıca unutmayın: yorgun hayvan sessiz hayvandır.

Eğer kediniz yemek için miyavlıyorsa miyavladığında ona yemek vermeyin. Sessizleşmesini bekleyin. Eğer bu seçenek işe yaramazsa, gün içerisinde belirli saatlerde mama veren otomatik mama kabı alın.

Kedilerin genelde bir sebepten dolayı (açlık, acı ya da kum kabına gidememe) miyavladığını her zaman aklınızda bulundurun. Bu sebeple ortada bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kedinizin davranışını düzeltmek için asla yapmamanız gerekenler

Ortada bir sorun olup olmadığını kontrol etmeden kedinizi asla görmezden gelmeyin ve cezalandırmayın. Kedinizi cezalandırmak onu size düşman edecektir.

Pes etmeyin. Eğer davranışını düzeltmek istiyorsanız çok sabırlı olmalısınız. Eğer kediniz istediğini almak için miyavlamaya alıştıysa, işe yaramadığını düşündüğü ilk zamanlarda daha sık ve daha yüksek sesle miyavlayacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nicastro, N., & Owren, M. J. (2003). Classification of domestic cat (Felis catus) vocalizations by naive and experienced human listeners. Journal of Comparative Psychology, 117(1), 44.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.