Kediniz Neden Size Ölü Hayvanlar Getiriyor?

Kedinizin size neden ölü hayvanlar getirdiğini veya siz ona kaliteli mama verseniz bile neden avlandığını hiç merak ettiniz mi? Cevapları buradan öğrenin.
Kediniz Neden Size Ölü Hayvanlar Getiriyor?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 08 Mart, 2022

Bir kediyle yaşıyorsanız, avlarından birini yanlarında getirdiklerine şahit olmuşsunuzdur, peki kediniz neden size ölü hayvanlar getiriyor? Bazı kediler onları sahiplerinin ayaklarının dibine bırakır ve hatta bazıları onları yataklarının üzerine bırakır, bu da son derece tatsız olabilir.

Kesin olan bir şey var ki, o da kedilerin doğaları gereği yırtıcı olduklarıdır. Avlanmaktan kendilerini alamıyorlar, en az ihtimal verdiğiniz anda ayaklarınızı veya ellerinizi yakaladıklarında gösterdikleri gibi. Ancak, bunun nesli tükenmekte olan türlerin korunması için de etkileri olabilir. Bu yazıda kedinizin size neden ölü hayvanlar getirdiğini öğrenin.

Kediniz size ölü hayvanlar mı getiriyor?

Kedi Koruma organizasyonundan uzmanlar, bir zamanlar kedinin ölü hayvanları sahiplerine hediye olarak eve getirdiğine inanıldığını söylüyor. Bununla birlikte, gerçekte bunun nedeni, kedinin avını kendi bölgesine (genellikle ev olan) taşımayı tercih etmesidir. Orada kediniz kendini güvende hisseder ve mamayı daha sonra beslenmesi için bırakabilir.

Bu, tüm kedigillerde doğal bir içgüdüdür, bu yüzden durdurmak imkansızdır. Kediniz avlanmasa bile (çünkü içeride yaşıyor olabilir), bunu yapabilecek kapasiteye sahiptir. Bu davranış her zaman mevcuttur, çünkü türün genomunda kodlanmıştır. Bir kedi, avcıdır ve her zaman öyle kalacaktır.

avladığı kuşu ağzında tutan kedi

Evcil kediler neden avlanır?

Kedi sahiplerinin, kaliteli mama verdikleri halde neden kedilerinin avlanmaya devam ettiğini merak etmeleri çok yaygındır. Pekala, daha önce de belirttiğimiz gibi, bunun nedeni evcil kedinin yırtıcı bir tür olmasıdır. Doğal içgüdüsü yiyecek aramaktır.

Vahşi ataları gibi, yavru kediler de uzmanlaşmış yalnız avcılardır. Oldukça yakın zamanlara kadar bu hayvanlar, refakatçiden ziyade haşere kontrolörleri olarak görülüyordu.

Ek olarak, evcil kedigiller hala etoburdur, bu nedenle hayvansal yağ veya protein olmadan tam anlamıyla yaşayamazlar. Kediler tek başlarına avlandıkları için, avları küçük memeliler ve kuşlardır, çünkü tek başlarına yakalayabilecekleri tek şey budur.

Avlarının boyutlarının küçük olması nedeniyle günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamak için 24 saatlik bir süre içinde birkaç kez fare avlamaları gerekir. Aslında, ek mamasına sahip olmayan bir kedi günde 10 ila 20 kez avlanabilir. Bu doğal beslenme düzeninin bir sonucu olarak, sık sık az miktarda yemek yemeye adapte olmuşlardır.

Bu nedenle, yavru kediler özellikle canlı yiyecek için avlanmaya alışkındır, ancak diğer alternatif kaynakları da (verdiğiniz mama veya çöpte bulunan yiyecekler gibi) barındırabilirler. Ancak kedilerin avlanma fırsatı varsa bunu yapmaktan çekinmezler.

Kedinizin size ölü hayvanları getirmesini neden engellemelisiniz?

Bir kedinin evden çıkmasına izin verirseniz, eninde sonunda kendilerine doğal gelen şeyi yapacaklardır. Profesyonel araştırmalar, evcil kedilerin (Felis catus ) insanların küresel olarak tanıttığı yırtıcı hayvanlar olduğunu ve dünya çapında çevrelerine özgü olmayan en zararlı 100 istilacı tür arasında listelendiğini iddia ediyor.

Adalarda dolaşan kediler, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesi tarafından kaydedilen 33 modern kuş, memeli ve sürüngen neslinin tükenmesine katkıda bulundu ve toplamın %14’ünü oluşturdu. Anakara bölgeleri için rakam o kadar yüksek değil, ama yine de endişe verici.

Çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kedilerin yılda 1,3 ila 4 milyar kuş öldürdüğünü ve bu ölüm oranının yaklaşık %69’unun sahipsiz kedilerden kaynaklandığını tahmin ediyor. Bu bulgu bize bu konuda harekete geçmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kedinizin avlanmasını kontrol etmek için adımlar atarak, kaybolan tüm vahşi yaşamın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin ölü hayvanları size getirmesini nasıl önlersiniz?

Kedinizin avlanmasını büyük ölçüde (veya tamamen) azaltmak istiyorsanız aşağıdaki seçeneklerle bunu yapabilirsiniz. Yöntem, kedinize doğru alternatifleri vermektir:

  • Kedinizi, özellikle avlarının en aktif olduğu şafak vakti ve alacakaranlıkta içeride tutun. Bazı ev kedileri, özellikle uygun çevresel zenginleşmeye sahip olduklarında, iç mekanlarda çok mutlu yaşarlar.
  • Evcil hayvanınızın boynuna bir zil ile bir tasma takın, böylece avları yaklaştıklarında onları duyacaktır.
  • Olta oyuncakları ile etkileşimli oyun seansları sağlayın, onlar avmış gibi davranın. Avlanma doğalarının bir parçası olduğundan, kedigillerin zihinsel ve fiziksel sağlıkları için bu tür çevresel zenginleştirmeye ihtiyaçları vardır.
  • International Cat Care, iştahı bu aktiviteye olan heveslerini artıracağından, kedinizi mamayla doldurmanın daha çok avlanmalarını sağlayacağını söylüyor. Kedinizin ihtiyaç duyduğu doğru miktarda mamayı veterinerinize danışın.
avına odaklanmış bir kedi

Kedinizin size mutluluk veren sevimli bir arkadaş olduğundan eminiz, ancak avlanmanın etkileri nedeniyle, kedi sahiplerinin bu kadar çok vahşi hayvanı tehlikeye atmanın çevresel etkilerini azaltma konusunda bilinçli olmaları gerekir. İlginizi çekebilir ...

Kediler Yavrularını Neden Etrafta Dolaştırır?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Yavrularını Neden Etrafta Dolaştırır?

Kediler güvensiz hissettiklerinden ve yavrularını güvende tutma ihtiyacı hissettiklerinde yavrularını etrafta dolaştırır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.