Kedi Yemek Yemek İstemediğinde Ne Yapmalı?

Kedilerde iştahsızlık tehlikeli bir sorundur ve birkaç gün yemek yemezlerse hepatik lipidoz gelişebilir. Burada onlara nasıl yardım edebileceğinizi göstereceğiz.
Kedi Yemek Yemek İstemediğinde Ne Yapmalı?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2022

Bir kedi yemek yemek istemediğinde, doğal olarak birkaç alarm zili çalacaktır. Diğer herhangi bir hayvanda olduğu gib, iştahsızlık, oldukça haklı olarak, sahibinin dikkatini çeken ve genellikle veteriner ziyaretiyle sonuçlanan endişe verici bir işarettir.

Bununla birlikte, evcil hayvanınızın yemek yemeyi reddetmesinin nedenlerini biliyor olabilirsiniz ve bu konuda bir şeyler yapmak sizin elinizde olabilir. Bu yüzden sizler için çok faydalı olacağını düşündüğümüz bir dizi ipucu ve tavsiye hazırladık. Bir göz atın!

Kediniz neden yemek yemek istemiyor?

Her şeyden önce, kedinizi zorla beslemeden önce, kedinizin neden yemek yemek istemediğini anlamaya çalışmalısınız. Tabii ki, yeme rutinlerinde bir şeyleri değiştirdiyseniz, daha önce yaptığınıza geri dönmeniz gerekebilir. Yemek kabının konumlandırılması buna bir örnektir. Onu olduğu yere geri koymak tüm sorunu çözebilir, ancak bir uzman tarafından teşhis edilmesi gereken bazı fiziksel problemler de olabilir.

Bu nedenle, bir kedinin aniden yemek yemek istememesinin en yaygın nedenleri şunlardır. Bazıları çok açıktır, ancak tahmin edilemeyenler de vardır.

 • Alışkanlıkların değişmesi : Yukarıda bahsedildiği gibi, rutindeki değişikliklerle iyi başa çıkamayan bazı kediler için mamanın değiştirilmesi veya kasenin konumu gibi küçük faktörler önemlidir.
 • Organik nedenler: Hastalıklar, travmalar ve kemik yaralanmaları genellikle bir kedinin yemek istememesinin nedenidir. Hayvanın kendini iyi hissetmeyeceğini, acı çekeceğini ve muhtemelen stresli olacağını ve bu nedenle yemek istememesi oldukça normaldir.
 • Stres: Evcil kediler, yüksek ve sürekli sesler gibi stresli uyaranların yanı sıra çevrelerindeki ve rutinlerindeki değişikliklere karşı çok hassastır. Fiziksel semptomların yokluğunda, stres genellikle yemek yememeye verilen en yaygın tepkidir.
sahibinin elindeki yaş mama kabını koklayan kedi

Kedim yemek istemiyor ne yapmalıyım?

Kediniz yemek istemiyorsa endişelenmeniz normaldir. Ancak sakinliğinizi kaybetmemelisiniz. Yapmanız gereken ilk şey, organik nedenleri ekarte etmeden veterinere gitmektir, çünkü eğer varsa, zorla beslemeden önce tedavi edilmelidir.

Öte yandan, kediniz yemek yemeyi reddediyorsa, veterinere görünmeden önce çok beklememelisiniz. Sonunda tamamen yemeyi bırakmadan önce, yediği miktarı kademeli olarak azaltıyor olması çok muhtemeldir. Hayvan hiçbir şey yemeden bir günden fazla geçirmemelidir, bu nedenle kliniği aramaktan çekinmeyin.

Kedimi hastaysa yemeye nasıl teşvik edebilirim?

Kedinizin hasta olmasının nedenini biliyorsanız, onu yemeye ve enerjiyi toplamaya teşvik etmeye çalışabilirsiniz. Hissettikleri rahatsızlık veya acı, yiyecekleri reddetmelerine neden olacaktır, ancak bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Sıcak yemek servis edin: Yemeklerini mikrodalgada veya biraz sıcak et suyuyla (her zaman tuzsuz) biraz ısıtırsanız, yemeklerini daha iştah açıcı hale getirirsiniz.
 • Yaş mama kullanın : Kediler için pazarlanan konserve mamalar, oldukça lezzetli oldukları için genellikle yararlıdır. Veteriner merkezinde, kedinizin tedavisine yardımcı olacak özel mamalar da önerebilirler.
 • Birkaç mama kabı yerleştirin ve günlük miktarlarını aralarında paylaşın: Bu sayede güvenli gördükleri yerlerde yiyeceğe ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Bu ipuçlarına rağmen onları yediremezseniz, daima veterinere geri dönmeniz gerekeceğini unutmayın. Zorla besleme veya parenteral beslenme gerekli olabilir ve bu profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Stresli bir kediyi tekrar yemesi için nasıl yönlendirirsiniz

Ev taşımak, sokakta inşaat olması, duvarların rengini değiştirmek bile en hassas kedigiller için stresli bir olay olabilir. Bu nedenle, hayvanın rutininde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, onların yolunu düzeltmeye çalışın.

Yemdeki değişiklikler neofobik kediler için de sorunludur. Bu durumda, tavsiye aynıdır – aşamalı olarak yaparak mümkün olduğunca kolaylaştırın. Ayrıca, yeni yemeği daha lezzetli hale getirmek için biraz ıslak yiyecek (ılımlı olarak) ekleyerek onlara yardımcı olabilirsiniz.

Yine de, kedinizin normal beslenmesine geri dönmesini sağlamakta zorlanabilirsiniz. İşte bazı ek ipuçları:

 • Kedi feromonları kullanın : Örneğin, evinizi taşımak zorunda kalırsanız, kedinizin rutini kökten değişecektir. Bu durumlarda veteriner hekiminiz, kendilerini evlerinde hissetmelerine yardımcı olmak için sentetik feromonların kullanılmasını önerebilir.
 • Evin etrafına birkaç yiyecek ve su kabı yerleştirin: Sorun, nesnelerinin konumuysa, kedi en çok hangi yerleri sevdiğini seçebilecektir. Onları seçtikten sonra, kalan nesneleri kaldırın.
 • Rahat bir ortam sağlayın: Hiç kimse stresli uyaranlarla çevrili yaşamayı sevmez. Aydınlık ve karanlık döngülerinden en iyi şekilde yararlanarak ve yüksek ses ve kokulardan kaçınarak mümkün olduğunca sakin bir şekilde yaşayın. Kedinizin duyularının sizinkinden daha hassas olduğunu unutmayın.
dili dışarıda yemek yiyen bir kedi.

Sonuç olarak, yemek yemeyen bir kedi, fiziksel veya zihinsel bir teşhis gerektirir. Bu konuda uzmanların size verecekleri pek çok tavsiye var (burada okuduklarınızdan daha fazlası), bu yüzden gidip onları görmekten çekinmeyin. Kedi arkadaşınızı en iyi tanıyan kişi sizsiniz ve bu nedenle sağlıklarında bir sorun olduğunu fark ederseniz sezgilerinize güvenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gómez, V. (2007). Manejo terapéutico de la anorexia felina. Argos: Informativo Veterinario, (90), 28-29.
 • Tella, S. K., Tavera, F. J. T., & Mayagoitia, A. L. (2001). Lipidosis hepática idiopática felina. Veterinaria México32(2), 109-116.
 • García-Morato Fernández-Baíllo, C. (2020). Respuestas comportamentales y fisiológicas en situaciones de estrés en el perro y el gato (Doctoral dissertation, Universitat Autònoma de Barcelona).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.