Kedilerin Neden Dövüştüğünü Biliyor musunuz?

Kediler, alanlarını paylaşmaktan nefret eden yalnız bölgesel hayvanlardır, bu nedenle eşyalarını savunmak için savaşmaları normaldir.
Kedilerin Neden Dövüştüğünü Biliyor musunuz?

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2022

Eminim sık sık kediler arasında sokak kavgaları görmüşsünüzdür. Hatta birden fazla kediniz varsa bu kavgaları kendi evinizde yaşamış ve uzak durmanın en iyisi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Peki, kedilerin kavga etmelerinin arkasındaki nedenler nelerdir?

Kediler neden kavga eder?

Kediler birkaç nedenden dolayı kavga edebilirler, ancak bunlar genellikle ikiye ayrılır: bölgesel nedenlerden dolayı kavgalar ve bir dişi için kavgalar. Kediler son derece bölgeseldir ve güçlü bir dövüş içgüdüsüne sahiptir. Dövüşen kediler size aitse, evin farklı yerlerine ayrı kum ve mama kapları koyarak bölgesel nedenli kavgalardan kaçınmaya çalışın ve her ikisine de aynı özeni gösterdiğinizden emin olun.

Kedileriniz arasındaki kavgalar, iyi davranışları pekiştirmek için ikramlar kullanılarak mümkün olan en kısa sürede durdurulmalıdır. Kavga bir sokak köpeğiyle ise, genellikle kısırlaştırılmamış kediler arasında olur, bu da kavgalarını şiddetlendirecek bulaşıcı hastalıklara sahip olabilir.

Kedilerin gösterebileceği saldırgan davranış türleri nelerdir?

sırtını dikleştirmiş kavga etmeye hazır yavru kedi

Kediler farklı saldırgan davranışlar sergileyebilirler.

Saldırganlık bölgesel ise, kedi bazı kedilere karşı saldırgan ve diğerlerine karşı hoşgörülü olabilir. Bu tür saldırganlık için tipik davranış, vaka, kovalama, pusu, horlama ve yüksek sesle miyavlamayı içerir ve saldırgan kedi, diğer kedinin çöp kutusu veya yatağı gibi yerlere erişmesini engellemeye bile çalışabilir. Erkekler daha agresif görünse de, dişi kediler bölgesel konularda erkekler kadar agresif olabilirler.

Ancak erkekler sırf erkek oldukları için birbirleriyle savaşabilirler ve bir dişi için, hiyerarşide daha yüksek bir yer için ya da bölgelerini savunmak için savaşırlar. Bir kedinin diğerini tehdit ettiği gerçeği, saldırgan kedinin diğerini takip etmesi, dik dik bakmasıyla ve kemerli bir sırt ve tüylü kürkle görülebilir. Diğer kedi dönmezse kavga çıkar.

Saldırganlığın üçüncü bir biçimi savunma saldırganlığıdır. Bu, bir kedi kendini kaçamayacağını düşündüğü başka bir hayvan veya insandan korumaya çalıştığında ortaya çıkar. Sahibi tarafından cezalandırılma veya ceza tehdidi, başka bir kedinin saldırısı veya saldırıya teşebbüs edilmesi veya kedinin kendisini tehdit altında hissetmesine veya korkmasına neden olan herhangi bir olay karşısında ortaya çıkabilir.

Kedinin bu durumlarda benimsediği savunma duruşu, kuyruğunu ve pençelerini vücudunun altında tutarak çömelmek, kulaklarını kafatasına yaslamak ve hafifçe yana yuvarlamaktır. Bir kediye bu duruşta yaklaşmak onu daha fazla tehdit altında hissettirebilir ve bir saldırıya neden olabilir.

Kediler, kendilerini tehdit altında veya gergin hissettikleri için, saldırıyı kışkırtmasalar bile saldırganlıklarını başka bir hayvana veya kişiye karşı yönlendirebilirler. Amacınız kediyi rahatlatmak olsa bile, size başka bir şey için gergin olduğu için saldırıyor olabilir.

Kediniz sık sık başkalarına saldırıyorsa, hasta olabileceğinden ve stresini başkalarından alıyor olabileceğinden veterinerinize danışın.

Kavga eden iki kediyi nasıl ayırabilirim?

sinirlenmiş bakan bir kedi

Kavganın ortasına geçmeyi veya kavga ederken onlara dokunmayı düşünmeyin, çünkü yaralanabilirsiniz. Dövüşen iki kediyi ayırmak için, dövüşe mümkün olduğunca yakın bir yerde onlara bağırmalı ya da el çırpmalı ya da kedilere karşı bir su hortumu kullanmalısınız.

Kısacası, dikkatlerini dağıtacak bir şey olmalı. Hiçbir koşulda kedilere nesneler atmayın veya fiziksel olarak vurmayın veya dokunmayın, aksi takdirde kavgaya katılmak istediğinizi düşünürler. Ayrıldıktan sonra, onları rahatlatmalı ve sonra onları ayrı ayrı teselli etmelisiniz.

Sorunlarını kendi başlarına çözmek için kedilerinize güvenmeyin. Aralarında arabuluculuk yapan, sorunun nedenini arayan ve olmasını önlemek için çözümler bulan kişi siz olmalısınız. Her şeyden önce, kavga ettiklerinde, onlara dokunmayın veya onları cezalandırmayın, çünkü sadece kavgaları şiddetlendirirsiniz. Ve hiçbir koşulda evinize daha fazla kedi sokmamalısınız. İlginizi çekebilir ...

Kedi Kavgası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi Kavgası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kedi kavgası yazdığınızda, internette tonlarca video bulabilirsiniz. Kedilerinizi kavga ederken görmenizde anormal olan herhangi bir şey yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.