Kedilerin Kutuları Sevme Nedenini Öğrenin

Bazı çalışmalar, bir yere saklanmış hayvanların insanlarla ve diğer hayvanlarla daha iyi sosyalleştiklerini göstermiştir. Bu nedenle, kediler söz konusu olduğunda, küçük bir alanda saklanma şansları varsa kendilerini daha rahat hissederler. Ayrıca yaz ve kış aylarında vücut ısılarını düzenlemelerine yardımcı olur.
Kedilerin Kutuları Sevme Nedenini Öğrenin

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2021

Bu muhtemelen başınıza gelmiştir. Kedinize pahalı yeni bir oyuncak almışsınızdır ama o, onu reddeder ve aniden kutusunun içine saklanır… Kedilerin kutuları neden sevdiklerini hiç merak ettiniz mi? Ettiyseniz, bunu öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Kedi Karakteri ve Kutular

Kedilerin çevrelerindeki her şeyi kontrol etme ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, yeni bir şeyle karşılaştıklarında veya onu anlamakta güçlük çektiklerinde, strese girebilir veya kendine zarar verici davranış belirtileri gösterebilirler.

Kedi davranışına ve garip alışkanlıklarına dayanan birkaç çalışma var. Çoğu, kedilerin kapalı alanlarda kendilerini daha rahat hissettiği sonucuna varmıştır.

Hollanda Utrecht Üniversitesi’nden etolog Claudia Vinke, barınaklardaki kedileri sakinleştirmenin yollarını bulmak üzerinde çalışıyordu.

Hollandalı bir aktivistin yanında Vinke, iki kedi grubunu böldü ve istedikleri zaman saklanmaları için gruplardan birisine kutu verdi.

kutudan bakan kedi

Araştırmaya göre kutuları olan kedi grubunun stres düzeyleri diğer gruba göre daha düşüktü. Kutuları olan grup, yeni çevrelerine uyum sağlamak için daha az zaman harcadı ve bakıcılarıyla daha iyi bir etkileşim seviyesi gösterdi.

“Gizlenmek, kedilerin çevresel değişiklikler veya stresli durumlarla uğraşırken yaptığı bir davranıştır.”

Kediler Kutuları Seviyorlar Çünkü Kendilerini Dünyadan Soyutlayabiliyorlar

Pek çok araştırmanın ulaştığı bir başka sonuç da, kedilerin anlaşmazlıklara iyi uyum sağlamadıklarıdır.

Hoşlanmadıkları bir durumla karşılaştıklarında, kaçmayı tercih ederler. Bu nedenle, kutular onlara sakinleşebilecekleri ve durumu daha tarafsız bir konumdan analiz edebilecekleri geçici bir sığınak sağlar.

kutuda birlikte duran kediler

Bu tür bir tepki, çok yaygın olmasına rağmen, kedinizin çevresine iyi uyum sağlamadığının veya yakınlardaki bir şeyin onu strese soktuğunun bir işareti de olabilir.

Kutular, Kedilerin Vücut Sıcaklıklarını Düzenlemelerine Yardımcı Olabilir

Bir kedinin vücut ısısı, insanınkinden birkaç derece daha yüksek olan 38 ile 39 ° C arasında değişebilir. Kediler soğuk ve izole olmayı severler, bu yüzden onları küvette, lavaboda ve hatta gardıropta bulmak çok yaygındır.

Kutular, bir kedinin yaz aylarında vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olabilir. Sıcak günlerle daha iyi başa çıkabilmeleri için bir araç olarak düşünün.

Kışın bunun tersi bir etkisi vardır: Kutular vücut sıcaklıklarını korumalarına yardımcı olur çünkü küçük alan onlara içinde tortop olup sıcak kalabilecekleri bir barınak sağlar.

Hayvan dünyası, en parlak bilim insanlarının bile henüz tam olarak anlayamadığı gizemlerle doludur. Bununla birlikte, kedilerin kutuları sevme nedeni gibi, bazen işler göründüğünden daha da basittir. İlginizi çekebilir ...

Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz

Kedi davranışları söz konusu olduğunda sahiplerinin sordukları pek çok şey vardır. Hazırladığımız kedileri anlama kılavuzu sorularınızı cevaplayaca...