Gürültü Fobisi: Köpeğinize Yardımcı Olacak İpuçları

Gürültü fobisi olan bir köpek mümkün olan her yerde saklanmaya çalışacaktır. Aynı zamanda evin içinde çişini yapacak ve durmadan havlayacaktır. Peki ya onlara nasıl yardım edebiliriz? Aslında, alışkanlıklarda birkaç değişiklik yapabilirsiniz.
Gürültü Fobisi: Köpeğinize Yardımcı Olacak İpuçları

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2019

Köpeğiniz her gök gürültüsü duyduğunda masanın altına saklanır mı? Yoksa her havai fişek duyduğunda titriyor mu? Bu, köpeğinizde gürültü fobisi olduğu anlamına gelebilir. Bugün size yüksek seslerden korkan bir köpekle başa çıkmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Hayvanlar bizden çok daha gelişmiş bir işitme duyusuna sahiptir. Bu nedenle birçok köpeğin, bizim için çok yüksek olmayan sesler söz konusu olduğunda bile, bir gürültü fobisi vardır.

Diğer durumlarda, havai fişek, araba kornaları ve elektrikli süpürge gibi çok yüksek sesler duyduğunda köpekler aşırı derecede korkabilirler.

Gürültü fobisinin ana semptomları stres ve endişedir ve titreme, garip davranışlar, nefes nefese kalma ve hatta kaçmak gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

Ayrıca, yasak veya sıra dışı yerlerde çiş yapabilirler veya dışkılayabilirler. Ayrıca havlayabilirler, uluyabilirler veya sadece belirli bir yerde kalabilirler. Bu, genellikle kafalarını gömebilecekleri bir yer olacaktır. Örneğin, yatağın altı, masa, kanepe, sandalye vb.

gürültü fobisi olan köpek

Köpeğimde neden gürültü fobisi var?

Bir hayvanın belirli sesler nedeniyle acı çekmesi gerekmez. Ancak, korktukları sesleri geçmişten gelen kötü deneyimlerle birleştiren köpekler vardır (bu çoğunlukla sokak köpeklerine olur). Gürültü fobisi aşağıdaki dört nedenden herhangi biri nedeniyle gelişebilir:

1. Yabancı sesler

Köpek daha önce bu belirli sesi duymadıysa, panik yapması ve/veya saklanması normaldir.

2. Travma

Hayvan geçmişte hoş olmayan bir şey yaşadıysa ve onu belirli bir sese bağladıysa, stres seviyesinin bu sesi her duyduğunda artması muhtemeldir.

3. Hassasiyet

Bazı köpekler zamanla belirli seslere karşı daha hassas hale gelir. Belki de yaşlılıklarında ve ayrıca hasta olduklarında daha zayıf oldukları için olabilir.

4. Sosyal iletim

Bir kişinin korkularını evcil hayvanlarına iletebileceğini biliyor muydunuz? Örneğin, gök gürültüsünden korkuyorsanız köpeğinizin de korkması muhtemeldir. Bir köpeğin kişiliğinin sahibiyle eşleştiğini ve sahiplerinin yaptığı şeylerin çoğunu taklit ettiğini unutmayın.

Ek olarak, gürültü fobisinden daha fazla muzdarip olan bazı köpek ırkları vardır. Bunların arasında Alman Çoban, Shetland Çoban, Border Collie, Welsh Corgi, Avustralya Çoban ve Old English Çoban ırkları bulunmaktadır.

Gürültü fobisi olan köpekler

korkudan masanın altına saklanan köpek

Bir köpek bir sesten korktuğu zaman bunun tehlikeli olduğunu düşündüğü için korktuğunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle ilk önerimiz, korkunuzu veya güvensizliğinizi hayvana iletmemek için sakin olmanızdır.

Birçok insan köpeğini rahatlatmaya çalışarak hata yapar. Ancak, bu onun için yanlış bir sinyaldir. Peki neden? Çünkü bu olumlu pekiştirme ile ilgilidir (takdir ve ödüller). Bunu yaparak, eve çiş yapmasına veya havlamasına izin verildiğini düşündürürsünüz.

Bir fırtına yaklaşıyorsa ve köpeğinizin korkacağını zaten biliyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey onu gürültüden uzak sakin bir yere sığınmaya teşvik etmektir. Banyo bu amaç için ideal olabilir.

Gürültü fobisi: onları rahat bırakın

Köpeğinizin kendi sığınağını bulmasına izin verin ve fırtına veya havai fişek bitene kadar orada olmasına izin verin. Onu yatağınıza girmeye zorlamaya çalışmayın – eğer sakinleşmemişse ve sizi yatağa kadar takip etmek istemiyorsa.

Bunun yerine, kendisini rahat hissetmesi için ona yeterince su, battaniye veya bazı oyuncaklar bırakın. Devamlı yanına geri dönmemeye çalışın, çünkü bu sadece stresini artıracak ve onu gerginleştirecektir.

Bazı insanlar köpeklerinde gürültü fobisi yaratan sesleri bastırmaya çalışmak için rahatlatıcı müzik çalarlar. Diğerleri köpeğin göbeğine bez şeritler sararak kendisini güvende hissetmelerini sağlar. Evcil hayvanlarını rahatlatmaya çalışmak için homeopatik tedavileri tercih edenler bile vardır.

Korku içgüdüsel olduğu için gürültü fobisi olan köpekler her zaman gösterdikleri tepkiyi kontrol edemeyebilir. Bu nedenle, bu durumlarda kendi yetenekleriniz dahilinde en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ib��ez Taleg�n, M., Anzola Delgado, B., & Valverde del Valle, C. (2010). Fobia a ruidos en un perro. Canis et Felis.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.