Uçan Sincaplar Florida'da Yasa Dışı Ticaretin Kurbanları

Egzotik türlerin ticaretinin bir sonu yokmuş gibi görünmektedir. Şu an, Florida'da, binlerce uçan sincap yasa dışı ticaretin kurbanlarıdır.
Uçan Sincaplar Florida'da Yasa Dışı Ticaretin Kurbanları
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uçan sincaplar (Glaucomys sabrinus), nesli tükenmekte olan türlerin korunması için bir anlaşma ve ticaretin yasaklanması için yapılmış bir anlaşma olan CITES sözleşmesinde yer alan bir tür değildir. Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birliğe (IUCN) göre, uçan sincapların koruma statüleri “önemsiz bir endişe kaynağıdır”.

Bununla birlikte, bu hayvan Amerika Birleşik Devletlerindeki eyalet yasaları tarafından korunmaktadır. Bu sayede yetkililer, Florida’da binlerce uçan sincabın kaçakçılığını yapan bir ağı dağıtmayı başarmışlardır.

Bu türün yaşam alanı, Alaska ve Kanada dahil olmak üzere Kuzey Amerika’nın geniş bir bölgesine yayılır. Birkaç yıldır, bir grup insan bu hayvanları vahşi doğadan çıkararak kaçırmaktadır ve Asya gibi dünyanın diğer bölgelerine göndermektedir. Peki çetenin çalışma şekli nedir? Temsilciler bunu durdurmayı nasıl başarmıştır? Burada size her şeyi anlatacağız.

Florida’da Yasa Dışı Uçan Sincap Kaçakçılığı

Kaçak avcılar, üç yıl içinde 3.600’den fazla canlı uçan sincap yakalamıştır. Bu, tacirler için bir milyon dolardan fazla kâr anlamına gelmiş olmalıdır.

Birkaç Florida eyaletinde, tutuklular hayvanları canlı canlı yakalamak için 10.000 tane tuzak kurdular. Daha sonra onları Bushnell, Florida’daki bir yaban hayatı satıcısına sattılar. Bu kişi ilk “aklama” işinden, yani hayvanların esaret altında büyütülmüş gibi görünmesini sağlamak için ilk belgelerin sahteciliği gerçekleştirmekten sorumlu idi.

Sincapları ülke genelinde taşımak için yapılan ilk sahtecilikten sonra, Güney Kore’den gelen müşteriler onları satın almak ve Asya’ya götürmek için Amerika Birleşik Devletlerine gelirdi.

Sincapları kiralık arabalarla Chicago’ya taşıdılar. Burada, sincapların yasa dışı kökenini daha da gizlediler ve onları Asya’daki hedeflerine ihraç ettiler. İhracatçının, gerçekleştirdiği yasa dışı eylemler hakkında hiçbir fikri yoktu.

Aynı zamanda, ve işi genişletmenin bir yolu olarak, başka bir kişi Gürcistan’dan da sincap kaçırdı. Oradan onları daha sonra ihraç edilebilmeleri için Orlando’ya ve ardından Chicago’ya götürdü.

Uçan sincaplar üzerinden yapılan yasadışı ticareti simgeleyen bir görsel.

Kaçakçıların Tutuklanması

Altı kişinin tutuklanması ve kimliği açıklanmayan yedinci bir kişinin de aranması ile sonuçlanan tüm soruşturma, Florida’da ikamet eden bir kişinin şikayeti sayesinde gerçekleşmiştir.

Marion eyaletinde ormanda yürüyen bir vatandaş tuzakları ve hayvanları keşfetti. Hemen yetkililer ile temasa geçti, onlar da hızlı bir şekilde soruşturmaya başladılar.

Uçan sincap kaçakçılığına ek olarak, suç çetesinin aynı amaçla başka hayvanları da yakalayıp sahte kağıtlarla yurt dışına sattığı görülüyor. Yasa dışı kaçakçılığın kurbanı olan bu diğer türler, her ikisi de korunan tatlı su kaplumbağaları ve timsahlardır.

Asya’da Uçan Sincaplar Modası

Son yıllarda, bu egzotik hayvanlara dair artan bir talep vardır. Güney Kore gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde pek çok insan bu dost canlısı memelileri evcil hayvan olarak besliyor.

Bununla birlikte, uçan sincaplar evcil hayvanlar değildirler ve tatlı görünümlerine rağmen saldırgan olabilirler, ısırabilirler ve hastalık bulaştırabilirler.

Bu hayvanlara evcil hayvan olarak sahip olma eğiliminin yanı sıra, insanların gidip sincaplar ile oynayabileceği evcil hayvan kafeleri de vardır. Doğaya daha az zararlı olan ve Asya’da da giderek daha popüler hale gelen bir başka alternatif ise, kedili kafelerdir.

Son olarak, günümüzde ana karakterleri Moong adında uçan bir sincap, bir hamster, bir kirpi ve bir kuş olan 4inchers adlı bir dizi olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Bu, uçan sincapların ve onları evcil hayvan olarak tutmak isteyen insanların popülaritesine yol açmıştır.

Bir uçan sincabın suratı.

Bu durumun doğa üzerindeki tüm sonuçlarına rağmen, egzotik tür kaçakçılığı belası sonsuz gibi görünmektedir. Her gün milyonlarca hayvan, birilerinin evine girmek için habitatlarından alınıyor. En kötüsü, bu canlıların çoğunun yolda ulaşım koşulları ve yaşadıkları stres nedeni ile ölmesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.